Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
197 postów 2295 komentarzy

Społeczeństwo inwestorów

Andrzej Madej - Od urodzenia praktyk przedsiębiorczości.

Moje komentarze

 • @kula Lis 67 11:25:16
  1) Wobec epokowych zmian w sposobach komunikacji, pierwsze pytanie powinno dotyczyć zakresu bezpośredniego udziału w stanowieniu prawa i w kontroli jego stanowienia (referenda + JOW).

  2) Drugie powinno dotyczyć naszych relacji z narodami Europy bez administracyjnych granic (wszystkimi).

  3) Na trzecim miejscu postawiłbym pytanie o system władzy wykonawczej (czyli Pana pierwsze pytanie).

  Tylko trzy pytania:
  i dla klarowności debaty i dla prostoty rozstrzygnięć ...
  Po co Dudzie referendum?
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:53:29
  Obawiam się, że przedstawienie tak słabych propozycji, to był ostatni akord w tej debacie. Teraz urodzona przez Górę mysz, będzie już tylko pożywką dla różnych lisków.

  Jeżeli chce Pan rozważyć jakieś spójne oczekiwania konstytucyjne, to ważniejsze były słowa Papieża Jana Pawła II z 11 czerwca 1999 roku.
  Czemu tego nie wykorzystano ?

  https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/przemowienia/warszawa_1_11061999.html
  Po co Dudzie referendum?
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:59:04
  Bez wzmocnienia rozliczalności demokratycznych przedstawicieli (JOW dla posłów i dla radnych), samo wzmocnienie demokracji bezpośredniej nie wystarczy.

  Może by Pan napisał dwa warianty (dla 3 i dla 5-ciu pytań konstytucyjnych), dla sprawdzenia czytelności Pańskiej propozycji Cywilizacji Polskiej ???
  Po co Dudzie referendum?
 • @programista 12:02:13
  Faktycznie uprościłem wprowadzając do charakterystyki PKB jego "pieniężny" charakter, skupiając w nim ilościowych charakter miernika PKB.
  Oczywiście nie zapominam o znaczeniu pieniądza dla elastyczności w wyborze form oszczędzania, w tym dla akumulowania zysków.

  Podtrzymuję opinię, że
  "Moje propozycje nowych zasad (i miar) efektywności"
  będą lepiej wskazywać na efektywność działań niż dotychczas stosowany "pieniężny miernik efektywności"?.

  Znów nieco upraszczając, obecnie stosowane w systemie ochrony zdrowia miary efektywności oparte na pieniądzu (np ceny za usługi komercyjne (a to 30 % środków w naszym systemie), wyceny usług placówek medycznych w kontraktach z NFZ, konkursy na zadania publiczne w politykach zdrowia), prowadzą do tego, że system jest nastawiony na zarządzanie wydatkami. Adekwatnym do tego określeniem dla "Ministerstwa Zdrowia" powinno być "Ministerstwo Chorób". Tak się nie ogarnie perspektywy racjonalności gospodarstwa domowego, szans witalizacji kultury solidarności.

  Oczywiście głównym problemem jest zracjonalizowanie wydatków publicznych. W bodaj najpoważniej zorganizowanym systemie USA poziomy wydatków publicznych i prywatnych są niemal równe (polecam interesujące zestawienie z roku 2016 Fundacji Razem dla zdrowia, Raport za rok 2016 strona 20; http://razemdlazdrowia.pl/media/W1siZiIsIjIwMTgvMDQvMTEvNGFwNmFncjZqaF9GaW5hbnNvd2FuaWVfaV9vcmdhbml6YWNqYV9zeXN0ZW11X29jaHJvbnlfemRyb3dpYV93X29jemFjaF9wYWNqZW50X3cucGRmIl1d?sha=46f4f73295d83540 ).

  Ja proponuję sprawdzać praktycznie odpowiedniość proponowanych zasad i odpowiadających im wskaźników, począwszy od ustroju/usług medycyny szkolnej i medycyny pracy. W takich konkretnych obszarach daje się ocenić obecną efektywność wydatków (szacuję ją na ok 20 %. Innymi słowy 80 % wydatków na te usługi idzie w dym politpoprawności). W takich konkretnych obszarach daje się postawić rekomendacje naprawcze.
  Narodowa odpowiedzialność ekonomistów
 • @programista 10:18:33
  Faktycznie - to zdanie było początkiem naszej mocnej debaty.
  To zdanie i refleksja, że samodzielne smażenie jajecznicy, zmniejsza PKB.

  Ten problem był też przyczynkiem do debaty na Konserwatorium w siedzibie PTE, Czwartki u ekonomistów (styczeń 2018, co opisałem tutaj: http://si.neon24.pl/post/142216,nowoczesnosc-dla-wolnosci ).

  Jestem pewien, że jakiś pieniądz, jakieś płacidło i to najlepiej w postaci materialnej, jest konieczne dla wolności gospodarowania. Zatem i miary pieniężne zostaną utrzymane dla rozważania efektywności ekonomicznej.
  Moje propozycje nowych zasad (i miar) efektywności, wynikają z potrzeb zracjonalizowania systemu ochrony zdrowia, odpowiednio do poszerzenia zakresów czasu i przestrzeni naszego działania.

  To jest rewolucja ...
  Narodowa odpowiedzialność ekonomistów
 • @Repsol 22:12:32
  Myślę, że łatwo można znaleźć wiele podobnych wypowiedzi w temacie Polski, na Niemieckich czy Rosyjskich portalach.

  Problem zatrutych owoców ślepej miłości do narodowych mitów, zostaje.
  Nie banderowska Ukraina (22)
 • @Fischer 08:40:23
  Całkowicie nie zgadzam się z Pana opinią co do Pana Wiesława Tokarczuka, ale to nie jest dobre miejsce dla prowadzenia takich obraźliwych dla niego rozważań.

  Tekst Tarasa Prochaśki wydaje mi się wartościowy nie tylko w ocenie Ukraińskich, ale i innych narodowych skrzywień: "jeden naród, jedno państwo, jeden wódz".
  Wspólne źródło widzę w zepsuciu chrześcijaństwa, o czym pisał abp Grzegorz Chomyszyn w "Dwóch Królestwach".
  http://si.neon24.pl/post/133465,nie-banderowska-ukraina-2
  Nie banderowska Ukraina (22)
 • @AgnieszkaS 01:28:58
  To nie samotny głos polihistora.

  Biskup Stanisławowa błogosławiony Grzegorz Chomyszyn był w czasie próby realnym głosem sprzeciwu wobec nacjonalizmu Metropolity abp. Andreja Szeptyckiego.

  http://si.neon24.pl/post/133465,nie-banderowska-ukraina-2
  Nie banderowska Ukraina (22)
 • Muzeum w Wadowicach
  Muzeum domu rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, to najcenniejsze muzeum w Polsce.
  Z łóżka sypialni rodziców Karola widać przez okno zegar słoneczny na ścianie Kościoła parafialnego z napisem:
  CZAS UCIEKA WIECZNOŚĆ CZEKA.
  To początek transcendencji.
  98 lat temu urodził się Karol Wojtyła; papież Jan Paweł II
 • @AnnaP 07:38:12
  Przed komentowaniem, warto przeczytać cały tekst.
  Efektywność ekonomiczna systemu ochrony zdrowia
 • @Oscar 19:14:10
  Obawiam się, że tym razem problem marnowania środków jest też głębiej.

  Wojewódzkie / regionalne programy rozwoju, zarówno w zakresie zdrowia, jak i w zakresie edukacji, tworzone są bez wizji przyszłości.

  Plany konkretnych wydatków układane były według priorytetów ideologicznie dobieranych haseł, wyobrażonych dla postępowego stylu życia, a nie według realnych potrzeb, trwale obecnych w relacjach międzyludzkich.
  Efektywność ekonomiczna systemu ochrony zdrowia
 • @Oscar 14:40:04
  " Państwowa telesłużba zdrowia może skutecznie rozładować kolejki w przychodniach. "

  Przyglądając się wydatkom regionalnych programów operacyjnych szacuję, że na instrumenty takiego "rozładowywania kolejek", Urzędy Marszałkowskie wydadzą łącznie kilka miliardów złotych.

  Mam nadzieję, że efektem tych prac będzie "tylko" zmarnowanie "junijnych" pieniędzy.

  Strach się bać ...
  Efektywność ekonomiczna systemu ochrony zdrowia
 • @Oscar 14:40:04
  Podniósł Pan poprzeczkę ponad moje obecne intencje i przygotowanie.

  Planowałem podjąć problem dwóch obszarów motywacji w systemie ochrony zdrowia dopiero za jakiś czas (6-12 miesięcy). Przypatrując się jak ekonomiści wprowadzać będą nie pieniężne wskaźników wartościowania efektywności ekonomicznej.
  Prace trwają, sam też coś dłubię: http://si.neon24.pl/post/142216,nowoczesnosc-dla-wolnosci

  Ale coś spróbuję.

  Na początek skomplikuję Pana podział na dwa obszary: "SŁUŻBA" i "BIZNES". Skomplikuję, bo w racjonalności ekonomicznej kluczowym nie jest podział na własność "płatnika", tylko podział na obszary bezpośredniości w płatności użytkownika za usługę: "UBEZPIECZENIOWY" i "DORAZOWY". W Polsce obszar "UBEZPIECZENIOWY" to najczęściej ubezpieczenie publiczne (NFZ). Ale podobne dylematy limitowania dostępu jak w systemie NFZ mają również ubezpieczyciele komercyjni (choć kultura gospodarowania, w tym korumpowania są oczywiście różne ...).

  Zasadnicza różnica pomiędzy obszarami UBEZPIECZENIOWYM I DORAZOWYM, polega na braku klarownego kryterium samoregulacji w tym pierwszym. W tym drugim kryterium samoregulacji (pieniężnej), racjonalizuje (ogranicza) korzystanie z podaży.

  Mniej więcej od 1945 roku, rolę samoregulatora pełni w naszym ubezpieczeniu publicznym mechanizm Kolejki. Traktowany w języku politycznej poprawności jako patologia systemu, pomimo że bez mechanizmu Kolejki, system ubezpieczenia publicznego nigdy by się nie domknął "wolnościowo".
  Ktoś nie ma cierpliwości/czasu na stanie w kolejkach, idzie do obszaru DORAZOWEGO. Jeżeli nie zmieni obszaru, cierpi albo umiera. Samoreguluje.

  Twierdzę, że wprowadzenie usług telemedycznych zniszczy możliwość dalszego stosowania mechanizmu Kolejki jako (patologicznego) samoregulatora w obszarze UBEZPIECZENIOWYM. Zarówno publicznym jak i komercyjnym.
  Że wobec tego braku tej (patologicznej) samoregulacji, państwowa lub komercyjna administracja zdrowia, będzie musiała przejąć administrowanie pierwszeństwem dostępu. Wprowadzając do totalnego sterowania cyberpastuchy zdrowia (segregacja i segmentacja na koniec eutanazja). Czyli wprowadzenie Modelu kapitalistycznego systemu ochrony zdrowia to nie tylko zwycięstwo chciwości/korupcji, ale i koniec wolności .

  Dlatego wprowadzenie nowego kryterium samoregulacji jest teraz racją wolności. Ja proponuję "Kompetencyjny samoregulator telemedycyny".

  Oczywiście do ustalenia jest zakres tego samoregulatora.
  Na pewno nie może on organizować usług ratownictwa, prawdopodobnie nie będzie też organizować usług szpitalnictwa. Zatem będzie dotyczył "tylko" usług POZ i AOS. Ale wobec procesu "deinstytucjonalizacji", "witalizacji" systemu, to dobry zakres ...
  Wszystko do oszacowania, praktycznego sprawdzania. Cdn ...

  Nie mam jednak wątpliwości, że (1) ustrojowym początkiem dla takiego kierunku humanizacji i witalizacji musi być zintegrowanie systemu profilaktyki medycznej - co obecnie jest moim/naszym (Grupy Inicjatywnej Krakowskiej Strategii Profilaktyki Medycznej) głównym postulatem, (2) kluczową rolę oceniających według tego kryterium samoregulacji powinni podjąć lekarze rodzinni.
  Efektywność ekonomiczna systemu ochrony zdrowia
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:51:04
  Tak właśnie powinny wyglądać podstawy sprawiedliwego / organicznego wykorzystania nowoczesnych technologii.

  Światowa ekonomia zna idee "popytowego podejścia do innowacji", czyli wspierania kompetencji użytkowników.
  Trzeba nam to wdusić do narodowej strategii rozwoju zdrowia.
  Jakoś ...
  Efektywność ekonomiczna systemu ochrony zdrowia
 • @Jasiek 08:09:28
  Myślę, że mieliśmy dwa warianty zmian: Warszawski albo Kijowski. Mam do tego Warszawskiego tysiące zastrzeżeń, ale zgadzam się, że "wszędzie dobrze gdzie nas nie ma". To objaw infantylizmu.

  Co do konkretów, to np. bez zmiany ordynacji wyborczej na JOW, demokracja w Polsce pozostanie medialną fikcją. To by mnie cieszyło, na dobry początek.
  37. rocznica zamachu na papieża Jana Pawła II
 • @Husky 08:06:20
  " ... Obok klasztoru utworzony został zakład naukowo-wychowawczy. W jazłowieckim kościele św. Anny swą pierwszą mszę odprawił w 1894 roku Adam Stefan Sapieha, późniejszy kardynał. "

  W tym "zakładzie naukowo-wychowawczym" czyli Gimnazjum Jazłowieckim Sióstr Niepokalanek na Podolu, uczyła się w latach 1937-39 moja mama :)
  37. rocznica zamachu na papieża Jana Pawła II
 • Dokończyć ekshumację
  Dokończenie ekshumacji i tak jest konieczne.
  Ta przerwana w 2001 roku może być jednym ze stałych źródeł prawnych manipulacji.

  Ps. Świetna praca. 5+
  SPALENI ŻYWCEM W JEDWABNEM
 • @Jasiek 06:00:45
  :)
  37. rocznica zamachu na papieża Jana Pawła II
 • @Husky 21:13:01
  Moim prywatnym kryterium sensu otwartej debaty w internetowej sieci, jest możliwość kultywowania pamięci "Solidarności z błoń". Pamięci rodowodu politycznego Ruchu społecznego Solidarność z otwartych spotkań z JPII. I pamięci Jego parasola nad naszymi aspiracjami i działaniami.

  Póki co internetowa sieć jeszcze się do tego nie nadaje. Za dużo indywidualizmu. Ale jestem dobrej myśli.

  Bóg zapłać za Pana konsekwentną pracę w tych najważniejszych sprawach ...
  37. rocznica zamachu na papieża Jana Pawła II
 • Wydarzenie
  To wydarzenie mogło zmienić losy Europy. Mało brakowało, a Polacy straciliby największego w dziejach swojej dyplomacji światowego rzecznika Niepodległości.
  A Europa rzecznika jej zjednoczenia, na fundamencie godności życia ludzkiego.
  37. rocznica zamachu na papieża Jana Pawła II

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930