Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
226 postów 2511 komentarzy

Społeczeństwo inwestorów

Andrzej Madej - Od urodzenia praktyk przedsiębiorczości.

Sprawy Narodu i Sieci

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Klapa wyborcza jest dobrą okazją, do rozpoczęcia procesu zmian systemu demokracji w Polsce. Dla powiększenia osobowego uczestnictwa obywateli, zarówno w sferze demokracji bezpośredniej jak i w sferze demokracji przedstawicielskiej.

 

Jest jak jest
 
Opinie o przyczynach klapy wyborczej, zawierają się pomiędzy dwom skrajnościami. Pierwsza wskazuje na sprawność PKW, w rżnięcia głupa przy chronieniu przekrętów. Druga wskazuje na infantylizm Polaków, w stosowaniu książeczki do głosowania.  
 
Ja stawiam 9 do 1 na drugą przyczynę, tyle że nie nazywam tego infantylizmem Polaków, a skutkiem ubocznym pokręconej ordynacji wyborczej. Pokręconej w pseudo proporcjonalności, odczłowieczającej przedwyborcze debaty i zaciemniającej odpowiedzialność za wypełnianie przedstawicielskich ról. Jestem pewien, że udział w zwyczajnej ordynacji, gdy głosujemy na konkretną osobę, która ma reprezentować mój okręg wyborczy, nie nastręczałaby żadnych problemów ani głosującym ani zliczającym.  
 
 
Nowe idzie
 
Dotychczasowe debaty o formie ordynacji wyborczej, prowadzone były w warunkach powszechności wertykalnych, pionowych relacji społecznych. Wieś, Gmina, Powiat, Województwo, całe Państwo  miały klarownie wyznaczone i zobowiązujące granice. Relacje pomiędzy tymi wspólnotami porządkowane były hierarchicznie. Administracje ułatwiały współistnienie rządzących z rządzonymi, zarządzający ośrodkami medialnymi pomagali komu chcieli poprzez swoje gutebergowskie wydawnictwa.  
 
Na naszych oczach ten prosty model dogrywa. Interaktywność sieci wiedzy, podnosząc znaczenie samodzielności, zmienia sposoby rywalizacji, personalizuje ustroje dóbr i usług publicznych, zmienia styl naszego życia. Rosną aspiracje do bezpośredniego uczestnictwa w publicznych debatach, do stanowieniu o lokalnych wartościach, o ładzie w przestrzeniach, o zobowiązaniach finansowych. Również i w Polsce, demokracja po Gutenbergu zaczyna nabierać nowych form, nowego kolorytu, nowych obywateli.
 
Nowe ma kolor sieci.
 
 

Renesans osobistego uczestnictwa 

Wykorzystanie cyfrowych wynalazków do samodzielności tworzy nowe przestrzenie dla naszej wolności. W ekonomii proces ten zaczął się wraz z otwarciem granic dla migracji kapitału i pracy, w polityce właśnie się rozpoczyna. Tak traktuję referendalny dobór celów inwestycyjnych dla lokalnych  inwestycji rozwojowych, określany jako „budżet obywatelski”. To początek procesu przywracania terminowi „demokracja” jego pierwotnego znaczenia. Dalsze ułatwienia w użytkowaniu cyfrowych mediów, poszerzać będą zakresy referendalnych form uczestnictwa w stanowieniu publicznych spraw.

Praktyka nowych form uczestnictwa w demokracji bezpośredniej stawia przed nami pytania o zasady uczestnictwa w demokracji przedstawicielskiej. Bo przecież nie można będzie przekazać wszystkich spraw codziennego zarządzania i nadzorowania pracy państwowej administracji, do publicznych debaty. Zawsze konieczny będzie wybór swojego politycznego przedstawiciela przez suwerenną i samorządną wspólnotę.

 
 
Ordynacja dla człowieka
 
Uważam, że potrzebne nam jest klarowne powiązanie pomiędzy obu obszarami demokracji. Tej bezpośredniej i tej przedstawicielskiej. W pierwszej osobiście rozważać będziemy racje programowe korzystając z interaktywnych mediów dla konfrontowania poglądów, w drugiej również osobiście powinniśmy wskazywać i obserwować osobę odpowiadającą za realizację publicznych spraw przez administrację.
Najbardziej osobowo zobowiązujące delegowanie odpowiedzialności, zapewnia organizowanie wyborów ordynacją większościową w jednomandatowych okręgach wyborczych. Jednoznaczność terytorialnego przyporządkowania wybranego i wyborcy, tworzy fundament dla integracji wszystkich wymiarów życia publicznego, bez względu na zakres reprezentowanej przez niego wspólnoty politycznej.  Tylko ordynacja JOW we wszystkich zakresach władzy zapewniać będzie uspójnianie narodowego i terytorialnego wymiaru naszych relacji społecznych.
 
Opinię o odpowiedniości naszego obecnego lub przyszłego politycznego przedstawiciela dla najważniejszych dla nas wartości, uzyskiwać będziemy dzięki obserwacji ich udziału w debatach programowych nad sprawami stanowionymi w procedurach demokracji bezpośredniej.
 
Tak osobisty charakter uczestnictwa, zapewniać powinien synergię naszej równoczesnej obecności w obu obszarach obywatelskiej troski o publiczne dobro.
 
 
Pierwsze posiedzenie Sejmu
 
Należy się spodziewać, że proces zmian obecnych rozwiązań ustrojowych potrwa wiele lat.  Wskazując na potrzebę zmian ordynacji na większościową, dotykam jedynie jednego z jego elementów. Może nawet nie kluczowego.
 
Podnoszę go jednak, bowiem od kilkunastu lat nie mam  wątpliwości, że stosowana obecnie w Polsce ordynacja proporcjonalna jest główną przyczyną oderwania polskich elit politycznych od potrzeb społecznych. Przekonał mnie do tego poglądu śp. prof. Jerzy Przystawa, próbowałem mu nawet pomóc w dokonaniu zmian ustrojowych. Łatwo nie było …
 
Horyzontalna komunikacja daje nam dzisiaj całkiem nowe możliwości współdziałania politycznego.  By dokonać ustaleń programowych nie musimy już jeździć z ulotkami po całym kraju, nie musimy dopraszać się o posłuchanie u warszawskiego redaktora, nie musimy tworzyć partii z gabinetami i sekretarzami.   
 
Uważam, że realnym jest zawiązanie współpracy politycznej dla niezwłocznego wprowadzenia JOW przez Sejm.
Trzeba by porządek obrad Sejmu najbliższej kadencji obejmował tylko dwa punkty:
(1)  zmiana ordynacji wyborczej na większościową w jednomandatowych okręgach wyborczych w do Sejmu,
(2)  zakończenie kadencji Sejmu wybranego w ordynacji proporcjonalnej.
 
 
Wspólna Sprawa
 
Potrzeby wprowadzania demokracji bezpośredniej wyrażane są publicznie na wielu portalach, konferencjach i w praktyce politycznej.
 
Czy dolnośląscy kultywatorzy pracy prof. Jerzego Przystawy, nie mogliby przyjąć dwu punktowego porządku obrad Sejmu najbliższej kadencji jako swojego programu politycznego do startu w nadchodzących wyborach ?
 
Czy nie mogliby liczyć na wsparcie młodych pasjonatów cyberwynalazków, szukających w polityce osób, które starannie robią to co klarownie mówią ?
 
Czy my, uczestnicy sieciowych debat o sprawach naszej Ojczyzny, nie powinniśmy pomóc ruchowi naprawy podstaw demokracji ?
 
Odpowiednio do aspiracji narodu i możliwości horyzontalnej komunikacji.
 
 
---------------------------------------------------------
Urna – transpozycja własna zdjęcia z portalu Życie Lublina …

KOMENTARZE

 • Przykro mi z Pana zapędów zmian. Nic z tego, system demokracji jest jeden.
  .
  Albo tak, albo siak, to dalszy bałagan. Tak już było i co zostało?

  "Klapa wyborcza jest dobrą okazją, do rozpoczęcia procesu zmian systemu demokracji w Polsce. Dla powiększenia osobowego uczestnictwa obywateli, zarówno w sferze demokracji bezpośredniej jak i w sferze demokracji przedstawicielskiej.".........

  Oczywiście, moment na wprowadzenie prawdziwej demokracji jest odpowiedni. To nie oznacza, że można przy okazji wprowadzać następne oksymorony demokracji, której nikt nie potrafi obliczyć:)

  http://m.neon24.pl/f88297ebfc42ec4e16b2fa36148c6ca4,2,0.jpg
  Jerzy Dobrowolski - Polska Demokracja Kwantowa
 • @goodness 16:23:38
  Nie rozumiem.
  Czy Pana zdaniem, podział na demokrację bezpośrednią i demokrację przedstawicielską, nie odpowiada faktom zróżnicowanego udziału obywatela w życiu publicznym ???
 • @Andrzej Madej 16:43:00
  Pionowe działanie demokracji: ……….Dotychczasowe debaty o formie ordynacji wyborczej, prowadzone były w warunkach powszechności wertykalnych, pionowych relacji społecznych. Wieś, Gmina, Powiat, Województwo, całe Państwo miały klarownie wyznaczone i zobowiązujące granice. …………… To należy sprecyzować a,
  „budżet obywatelski” wypracowany w polskich zakładach pracy - To początek procesu przywracania terminowi „demokracja” jego pierwotnego znaczenia.
  Reprezentacją jest cały obiekt demokracji, to jest fakt. Po, co mieszać go z wewnętrznym zróżnicowaniem obowiązków organów wykonujących czynności zmysłów życia demokracji?
  Systemu demokracji nie można dzielić. Demokracja jest żywą tkanką, jak pan ją przetnie, będzie martwa:)
  http://m.neon24.pl/f88297ebfc42ec4e16b2fa36148c6ca4,2,0.jpg
  Jerzy Dobrowolski – Polska Demokracja Kwantowa
 • @goodness 17:29:07
  Podobnie jak Pan boleję nad odrywaniem słów od ich źródeł. Gorszącym nadużyciem jest powszechne używanie terminu "samorząd", na określenie instytucji przedstawicielskich (wójt / rada / ... ). To już jest korupcja języka.

  Ale wobec "demokracji" nie chcę być aż tak pryncypialny, by nie odrywać się zanadto od wielowiekowej historii myśli społecznej. Ważniejsze dla mnie jest wyrażenie oczekiwań wobec kierunku zmian, i wykorzystanie przez Polskę szansy na ich przeprowadzenie.
 • @goodness 17:29:07
  Jedno drugiemu nie przeszkadza..panie Jerzy...najmniej dywersyfikacji metod, sposobow i charakteru dzialan obywatelskich..
  Ale panie Andrzeju,,,ta klapa to nie wypadek przy pracy...to proba przestrojenia ustrojstwa, zeby ichnie bylo na wierzchu na nastepne pare kadencji.
  System pozorow i falszywych fasad..runal nagle przy niskiej frekwencji wyborczej..
  Nie znam sie na komputerach i programowaniu, ale mam znajomka ,ktory twierdzi -ze ktos dobrze obeznany z programem dokonal dywersji i wyeksponowal oszustwo...dzieki ktoremu nieliczni sprawuja rzady nad Polakami od ponad 20 lat.
  Co do JOW..przy braku wolnego dostepu do mediow ludzi spoza namaszczonych elitaskof....o wiele uczciwiej byloby oglosic przetarg otwarty na stanowiska panstwowe.
  Polacy zostai oblupieni ze wszystkiego...zadne gremium nie dysponuje srodkami ani fnasowymi, ani technicznymi.. do tego calkowicie zubozone nie jest w stanie stanac do narzuconej mu walki wyborczej z oszukanczym programem komputerowym...
 • @RomanKa 17:42:14
  Istotą cyfrowej rewolucji jest posiadanie dostępu do nieograniczonych bibliotek pamięci za zero złotych. I możliwość nieograniczonej ich propagacji, też za zero złotych. (wiem, wiem "mniej więcej" zero:))

  To tworzy inną przestrzeń dla wolności. Pamiętam ile kosztowało "wojowników" prof. Przystawy drukowanie ulotek, konferencje po Polsce, ustawianie stolików ...
  Wszystkie te działania mogą być dzisiaj 1000 razy tańsze.
  I tylko Profesora brak ...
 • @Andrzej Madej 17:42:12
  Kiedyś musimy się oderwać od wiekowej historii myśli społecznej opartej na wielkim błędzie pojęcia „demokracji”, a pryncypialność wobec głoszonej cyfryzacji jest nowa i u Pana i u mnie w Polskiej Demokracji Kwantowej skromnie warta Nagrody Nobla:)
 • @goodness 18:15:06
  Może ustalmy zawczasu, że podzielimy tą nagrodę po połowie ?
 • @Andrzej Madej 18:26:11
  OK. Ma pan w Krakowie świetne zaplecze naukowe, to bardzo realna sprawa.
  Jest sporo roboty możemy nagrodę podzielić:)
 • @RomanKa 17:42:14
  Panie Romanie, jedno drugiemu nie przeszkadza, gdy jest zachowana higiena i porządek. W bałaganie prawo natury nie jest żadną dywersyfikacją, lecz czystym schematem prawidłowej koniunkcji ustawienia organów demokracji.
  Dlatego nie można być obojętnym na jawne błędy. W przy dzisiejszej technice w wyborach demokratycznych, może być frekwencja w 2015 roku 95% lub więcej:)
  http://m.neon24.pl/f88297ebfc42ec4e16b2fa36148c6ca4,2,0.jpg
  Jerzy Dobrowolski – Polska Demokracja Kwantowa
 • @goodness 18:57:00
  Super cyberwynalazek dla głosowania papierowego (tajność) ale z wykorzystaniem sieci do prowadzenia osobistej kontroli.
  Tyle, że propozycja dotyczy systemu JOW, który broni się swoją prostotą.

  http://bitcoinet.pl/2014/11/20/darmowy-i-niezawodny-system-wyborczy-oparty-o-blockchain/
 • @Andrzej Madej 19:04:18
  Inni uważają, że głosowanie przez domowy komputer może być zbyt skomplikowane i niebezpieczne, dlatego proponują ustawienie specjalnych urządzeń w lokalach wyborczych. Takie rozwiązanie jest jednak bardzo kosztowne.
  http://bitcoinet.pl/2014/11/20/darmowy-i-niezawodny-system-wyborczy-oparty-o-blockchain/

  Ja też, tak uważam że, szacunek bezpośredni należy osobiście oddać demokracji a specjalne urządzenia w lokalach wyborczych, nie przepuszczą żadnego źle wypełnionego głosu;)
 • @goodness 18:57:00
  Panie Jerzy... jak sie okazuje nie ma lepszego Porzadku rzeczy niz tzw,
  Chaos...wszystko co ma wartosc wylania sie zawsze poprzez chaos i confusion:-)))....jego czescia jest pojecie demokracji...I dlatego demokracji nie mozna ustawiac!!! Nie mozna- bo ona nie da sie ustawic... jak pan ja tylko zacznie ustawiac.... to natychmiast przestaje byc demokracja..zmienia i charakter i substancje.
  Nawiazujac do wyborow, demokracja zachowana zostaje tylko do tzw limitu wiekszosci kwalifikowanej..ponizej przestaje byc demokracja:-))
  Dlatego wiedzieli o tym starozytni ludzie..ktorzy stosowali demokracje w dwoch wielkich politeach...innych nie bylo! Grecy i Slowianie....!@!@!@!
  Otoz decyzje zapadaly wtedy- gdy glosowala za- wiekszosc 75%...
  jesli nie mozna bylo osiagnac tej wiekszosci...a wachala sie ona pomiedzy 50% ,a 75% siegano po Wyrocznie...w znaczeniu poddania sie -Woli BOGA! Pytano o glos LOS....ktory przewazal. Rzucano Kosci..badz Wyprowadzano Konia...

  Panie Andrzeju..owszem pan ma racje..z tym ,ze w systemie JOW wszystko ma sens na podstawowym szczeblu. Ale juz na powiatowym ludzie przestaja znac kandydatow...i teraz zaczyna odgrywac role platna propaganda i platne PR z platna budowa tzw wizerunku..public image..
  Nie bardzo widze- jak cyfrowa technika moze to wyeliminowac?
  Sam proces glosowania jest mozliwy i do zalatwienia..ale najwazniejszy w wyborach jest system selekcji..Caly process wstepny ..zanim dojdzie do glosowania-plebiscytu. I to jest najwazniejsze...wybor nastepuje przed glosowaniem. O tym wiedza ci, ktorzy manipuluja nazywajac to dzialaniami demokratycznymi.
 • @RomanKa 21:19:30
  (1) Słabości debat wyborczych

  Problem znajomości konkurentów do mandatów przedstawicielskich w demokracji szczególnie wyostrzają: okresowość prowadzenia publicznej debaty (w okresie przedwyborczym) i praktyka rozgrywania finansowych interesów poprzez wertykalne komercyjne media.

  Otwarcie przestrzeni debaty wokół propozycji wprowadzanych do rozstrzygania w demokracji bezpośredniej, debat które powinny trwać stale, między innymi z udziałem naszych przedstawicielskich polityków, pozwalają na osłabienie pierwszego z defektów. To powiązanie traktuję jako kluczowy element synergii uczestnictwa obywatela w demokracji nowego typu ...

  Z wertykalnymi mediami zaczynamy już sobie radzić całkiem dobrze, choćby poprzez taką rozmowę jak ta ...


  (2) Słabości wymiaru powiatowego

  Faktycznie im wyższa skala wspólnoty, tym większe trudności z poznaniem przedstawiciela. Prawdopodobnie lekarstwem będzie specjalizacja konkretnych polityków w wybranych tematykach. Wartości ładu przestrzennego będą miały swoich specjalizowanych rzeczników, edukacja swoich, zdrowie, przedsiębiorczość ...
  Sieć, bezpłatne nieograniczone biblioteki pamięci otwierają tu ogromne możliwości. Do tego jeszcze aplikacje wymyślane przez młodych, bez pilnowania przez Ministrów i przez kolektywy.

  Ja to nazywam Cyberpolis i pewnie ono wypracuje bardziej wyrafinowane metody ustaleń, niż zwykła większość 50 % +jeden głos.

  Żyć nie umierać :)
 • @goodness 17:29:07
  refleksji c.d ...

  Pan uporządkował sobie życie wprowadzając termin "Polska Demokracja Kwantowa" jako etykiety dla "najlepszej demokracji naszych czasów". Ja nie zrobiłem takiej innowacji, dlatego próbuję się obyć sumując określenia "demokracja bezpośrednia" + "demokracja przedstawicielska".
  Ponieważ jednak uważam, że tylko osobowy charakter demokracji przedstawicielskiej, pozwoli na efekt synergii w realizowaniu swoich praw przez obywatela, zaczyna mi brakować analogicznej do Pana etykiety.

  Może mi Pan coś poradzi, skoro płyniemy na jednej łódce do Norwegii :)
 • Od Stokłosy, poprzez Komorowskiego, po Klicha
  to Pan nam fundujesz.
 • @Andrzej Madej 21:59:12
  Cyberpolis...bardzo dobra i nazwa i pojecie....doskonala synergia...
  Faktycznie tylko cyberspace daje mozliwosc bezposredniego udzialu...
  Ale niech pan sam zobaczy- jak wyglada dyskusja..chocby tutaj:-))
  Dostep juz jest,,do globalnej cyberlibrary...ale niech pan policzy ilu z niego korzysta?
  Ilu moze pan przygotowac o korzystania...???
  A ilu bedzie zdolnych do swiadomnego poslugiwania sie????
  Zreszta na aeropagu tez nie wszyscy zabierali glos...zawsze wiekszosc obserwowala...podpuszczala i podzegala do bijatyk miedzy interlokutorami :-))))co bylo ich celem i .....rozrywka:-)))
 • @RomanKa 05:10:08
  Tak wracamy do pojęć pracy, pracodzielności i społecznych kompetencji do pracy solidarnej :)

  Nie jest to wysiłek na jedno pokolenie. Pełne wykorzystanie wynalazku Gutenberga zajęło Europie trzy wieki.
  Pierwsze wskazania by "pracodzielność" została piątą cnotą kardynalną, to rok 1980. Ale świat przyśpiesza.

  Czy nasz Orzeł sieci postawi swoją kartę, we wprowadzaniu cybrpolis jako paradygmatu Miasta w XXI wieku ?

  Klapa wyborcza daje ku temu jakąś okazję.
  Bądźmy dobrej myśli :)
 • @interesariusz z PL 00:06:47
  Świat się zmienia.

  Ja próbuję wykorzystać rewolucyjne ułatwienia w komunikacji dla dobra człowieka. I nie pozwolić by zawładnęli nimi agenci Saurona, Sanhedrynu czy WAS-pu. Niepotrzebne skreślić.
 • @Andrzej Madej 06:57:35
  Czytałem te notkę i długo zastanawiałem się co napisać i czy w ogóle.

  Bo problemem jest wskazanie różnic w podejściu do całej problematyki, gdy można to chyba jednoznacznie stwierdzić, cel mamy wspólny.

  Na pewno różnimy się odnośnie wyborów i ich roli.
  To, co ja proponuję to po ponownym przeanalizowaniu, można określić jako wybory w innym pionie.

  Pan koncentruje się na JOW.
  Do czego te JOW się odnoszą?
  - do władzy prawodawczej.

  Ja proponuję JOW, ale względem władzy wykonawczej.

  Obecnie JOW jest na szczeblu Gminy (wójt itp.). Reszta już wybierana pośrednio.
  W notce o sadownictwie - propozycja JOW w sądownictwie i prokuraturze. Ale jest wiele innych dziedzin, (choćby policja), gdzie należy wybierać osobe odpowiedzialną za funkcjonowanie danej instytucji.

  Natomiast twórzmy też JOW przy stanowieniu prawa - a to jest wtedy, gdy mówimy o demokracji bezpośredniej.
 • Ktoś JOW ładnie nazwał
  Będzie to zamiana rządów rekinów, na ławice małych rekinków.

  I wydaje mi się, że ostatnie wybory już to zaczynają potwierdzać.
  Okazało się w moim mieście, że ludzie będący w radach nawet kilka kadencji, nie mający środków na kampanię przepadli na rzecz tych, którzy mogli się pokazać na dużą skalę. Dalej kasa będzie rządziła, nic ponad to.
  Nie znaczy , że popieram dotychczasową formę "demokracji".
 • @Krzysztof J. Wojtas 07:23:32
  Dziękuję za Pański komentarz.
  Ja też się wczoraj wahałem czy dopisać coś do Pana notki, ale się nie zdecydowałem :)

  Dodam że Pana poszukiwania ustrojowe o strukturze władzy, były jednym z zaczynów do tej mojej notki (tam coś dopisałem ...).
  http://cygnus.neon24.pl/post/115342,rzeczpospolita-struktura-wladzy

  Zgadzam się, że JOW winno służyć przedstawicielstwu we władzy wykonawczej. Wojt, Burmistrz, Prezydent ale i (Obywatelski) Powiatowy Kurator Oświaty, ... Zdrowia. Tym bardziej że sfera usług publicznych podlega dynamicznej indywidualizacji i komercjalizacji, więc pozostawienie lokalnych rynków bez kompetentnego rzecznictwa dobra publicznego, było by bardzo groźne dla osób słabszych zagrożonych wykluczeniem społecznym ...
  Tu zgoda.

  Ale sądzę, że ta sama metoda JOW, wyprowadzona z osobowej zasady rozliczalności w kulturze politycznej (personalistycznej), powinna obowiązywać również w wyborach do ciał kontrolnych. A na takich funkcjach się teraz koncentruję, bowiem kontekstem tych rozważań są wybory przez wspólnoty samorządowe a nie przez wspólnoty narodowe (Sejm).

  Kluczowym obszarem prawodawczym dla wspólnoty samorządowej są zagadnienia ładu przestrzennego. Inaczej zagadnienia użytkowania publicznych wartości w otwartych przestrzeniach. Te powinny w możliwie największym stopniu być oddane do otwartej debaty, zatem do demokracji bezpośredniej.

  Oczywiście to przesunięcie, będzie wymagało dodatkowo zmiany społecznej roli zawodu urbanistów. Ale zagadnienie barier zmian w modernizacji Polski odkładam na poniedziałek ...
 • @Andrzej Madej 09:41:00
  To chyba jesteśmy "w domu".
 • @zadziwiony 08:29:16
  Problem z demokracją polega na tym, że ludzie nie są równi.
  Podobnie jak dobro spotyka problem, że ludzie są grzeszni.

  Nie znaczy to jednak, że prawo i sprawiedliwość nie mają dla ludzi sensu. Że można czekać na koniec z nie widząc trosk naszych braci mniejszych.

  Jak wiemy, ryby nie mają szans na zabieranie głosu.
  Ani na zmartwychwstanie.
 • @Andrzej Madej 09:41:00
  Jeszcze do domu daleko, skoro jesteśmy na łódce do, ale dlaczego do Norwegii?:)
 • CZY NARÓD KTÓRY POZWALA RZĄDZIĆ SOBĄ GARSTCE NAJGORSZYCH KANALII I ZDRAJCÓW ZASŁUGUJE NA WOLNOŚĆ?
  WSIowy Burek KomoRuski wprost wypowiedział wojnę Narodowi Polskiemu. Rządzący zdrajcy i kanalie nigdy dobrowolnie nie oddadzą władzy. Chociażby dlatego że niemal wszyscy POstalionowcy zdrajcy i zbrodniarze prosto z najwyższych stanowisk trafili by na szubienice albo do więzień z najwyższymi wyrokami za zdrady i inne zbrodnie. Tak się stanie prędzej czy później. Im później tym więcej czeka nas ofiar, tragedii i nieszczęść. Naród ma 3 możliwości. Zorganizować powstanie i na drodze rewolucji usunąć wszystkie rządzące kanalie i przejąć władzę. Natychmiast się zmobilizować, z-organizować i wygrać następne wybory, przejąć władzę, usunąć, rozliczyć i skazać wszystkich winnych. Wprowadzić nowy zdrowy sprawiedliwy system państwa. I trzecia możliwość. Dalej tkwić w tym marazmie, zniewoleniu, otępieniu i beznadziei. Co też prowadzi do rewolucji. Bo w końcu głód i komornicy wygonią naród na ulice. A raczej będą już na ulicach pozbawieni firm, domów, mieszkań, pracy. To tylko kwestia czasu. A im później tym więcej ofiar, tragedii i nieszczęść nas czeka. RZĄDZĄCY ZDRAJCY NIGDY DOBROWOLNIE NIE ODDADZĄ WŁADZY ALE CZY NARÓD KTÓRY POZWALA RZĄDZIĆ SOBĄ GARSTCE NAJGORSZYCH KANALII I ZDRAJCÓW ZASŁUGUJE NA WOLNOŚĆ
 • @RomanKa 21:19:30
  „Nawiazujac do wyborow, demokracja zachowana zostaje tylko do tzw limitu wiekszosci kwalifikowanej..ponizej przestaje byc demokracja:-))”
  Moim zdaniem 75% żywa demokracja jest bardzo chora, lub niedołężna. Konieczna rehabilitacja, lub jakaś proteza umożliwiająca podniesienie sprawności jej organizmu do 90%:)

  Do starych metod rzucania kości, czy wprowadzania konia trojańskiego nie warto wracać;))
 • TU JEST PROJEKT I PLAN WYZWOLENIA ODZYSKANIA I BUDOWY NOWEJ NARODOWEJ DEMOKRACJI I POLSKI
  http://braterstwo.org/braterstwo-rwbp/69-plan-wyzwolenia-i-rozwoju-polski
  Oczywiście to wstępny projekt. Do wspólnego dopracowania przez wszystkich. Ale problemem jest z-jednoczenie i aktywizowanie liderów i organizacji które mogą to zrealizować. Życie wśród zdrajców, agentów i szpicli w POstalinowskim systemie oraz media celowo dzielące i skłócające naród uniemożliwiają jednoczenie i współdziałanie. A tylko to umożliwi wyzwolenie i odzyskanie naszej ojczyzny.
 • @Braterstwo.org 10:18:42
  Miło, że pracujesz nad rozwiązaniem problemu nieprawidłowości. Schemat jednak, musi byś prosty, aby wszyscy ludzie, pracujący w Internecie logicznie mogli go przeczytać i zrozumieć:)
 • @goodness 10:05:06
  Po odbiór Nobla ...
 • @Andrzej Madej 22:20:21
  refleksji c.d ...

  Pan uporządkował sobie życie wprowadzając termin "Polska Demokracja Kwantowa" jako etykiety dla "najlepszej demokracji naszych czasów". Ja nie zrobiłem takiej innowacji, dlatego próbuję się obyć sumując określenia "demokracja bezpośrednia" + "demokracja przedstawicielska".
  Ponieważ jednak uważam, że tylko osobowy charakter demokracji przedstawicielskiej, pozwoli na efekt synergii w realizowaniu swoich praw przez obywatela, zaczyna mi brakować analogicznej do Pana etykiety.

  Może mi Pan coś poradzi, skoro płyniemy na jednej łódce do Norwegii :)


  Miło mi, że właśnie Pan pisze, „etykieta najlepszej demokracji naszych czasów”. Ja tylko polecam swój schemat Polskiej Demokracji Kwantowej, jako 100% alternatywę na wyjście z chaosu. Jesteśmy na tej samej łódce, którą Pan chce koniecznie przeciąć na dwie połowy: "demokracja bezpośrednia" + "demokracja przedstawicielska". Dlaczego?:))
 • @goodness 10:44:23
  Jestem za ewolucją.

  Podział na demokrację przedstawicielską i demokrację bezpośrednią jest tak głęboko wtopiony w nasz rodowód polityczny, że porzucenie go to jak wyskoczenie z łódki na środku Bałtyku.
  Jasne że można się oflagować i jakiś czas szybko płynąć, ale ja nie wysiadam.
  Nawet jeżeli Pan ma dopłynąć sam i zgarnąć całą nagrodę.
  Tylko dlatego ...
 • @Andrzej Madej 11:02:43
  Wcale Pana nie wyrzucam z łódki, po nagrodę pojedziemy razem:)
  Pan ma kasę, a ja jestem biedny jak św. turecki, po sankcjach dekretu Bieruta wykonywanych przez Gminę Targówek bezwzględnie od 1945 roku:)
  Warto dynamicznie powiosłować, tylko wiosła w jednym kierunku:))
 • @goodness 11:17:37
  Jak doprosimy do łódki Pana Wojtasa, to będzie dom jak na Batorym. Batory wprawdzie od Gutenberga, ale przynajmniej elekcyjny :)
 • @Andrzej Madej 11:34:04
  Bez duchów dawnej cywilizacji, wiele pozytywnych sił posiada Pan Wojtas, jak się zgodzi?
  Na początek musimy ustalić kontrast demokracji w absolutnej synchronizacji.
  http://m.neon24.pl/f88297ebfc42ec4e16b2fa36148c6ca4,2,0.jpg
  Jerzy Dobrowolski – Polska Demokracja Kwantowa
 • @goodness 11:59:58
  Przepraszam, ale muszę pogonić do innych spraw i sprawek.

  Powrócimy do kolorów - zapewne - bo ja też mam swoje propozycje.
  http://si.neon24.pl/post/52322,z-ziemi-greckiej-do-polskiej
 • @goodness 10:26:31 Dzięki. Po pierwsze system jest maksymalnie prosty, po drugie...
  ... tylko durnie uważają się za wszystkowiedzących i nieomylnych. To jest tylko wstępna propozycja i zaproszenie do współtworzenia przez wszystkich zainteresowanych.
  System jaki oferuję jest maksymalnie prosty a poza tym kompleksowy i skuteczny. Po prostu wprowadza we wszystkich kluczowych obszarach państwa nadzór, kontrolę i władzę oraz decydowanie narodu. Co pozwala eliminować oszustwa i patologie i osoby je tworzące. Wszak na tym polega demokracja.
 • @Braterstwo.org 13:22:49
  Mechanizm, który wprowadza we wszystkich kluczowych obszarach państwa nadzór, kontrolę i władzę oraz decydowanie narodu, jest niewątpliwie spokrewniony z systemem demokracji, która w domenie równowagi posiada higieniczną funkcję samooczyszczania;)

  http://m.neon24.pl/f88297ebfc42ec4e16b2fa36148c6ca4,2,0.jpg
  Polska Demokracja Kwantowa
 • @goodness 10:13:32
  A dlaczego nie???
  TYm bardziej ze rzucanie kosci i kon bylo pozniej...wczesniej bylo troche inaczej... Kiedys Erich Von Daniken powiedzial mi, ze Wyrocznia Deflicka poslugiwala sie ...starym komputerem. Zachowal sie opis jak kaplanaka wpatrwla sie w Jaskini w cos co opisano jako czworokatny rondel w ktorym woda zaczal swiecic i migotac i pokazaly sie obrazy i litery.....
  Cyberpolis,,nei mogac przelamac wikszosci kwalifikowanej moze zapytac komputere..co jest bardziej logicznym rozwiazaniem..opcja A czy B...

  Panie Andrzeju..mam nadzieje ze pan sie przejezyczyl:-))
  W demokracj i tylko w demokracji ludzie sa rowni....mimo, ze nie sa jednakowi!!!! TO kapitalna roznica....
  W Obliczu Boga wszyscy sa rowni...mimo. ze nie jednakowi...
  Mezczyzna i Kobieta stworzyl GO.... jakze odmienii..widac golym okiem w kazdym detalu.. a jednak rowni..jako Jednosc! Sprawcza i zdolna przekazac Zycie.
  Doskonaly Porzadek Chaos...z ktorego wylania sie Demos i jego Cratos.
 • @RomanKa 17:31:01
  Tak przejęzyczyłem się.
  W demokracji ludzie są równi, choć zgodnie z dzisiejszą Ewangelią, każdy z nas musi dbać o potrzeby "naszych braci mniejszych" (to mnie zmyliło, jestem dość wysoki :)).
  No i te problemy z różnymi talentami, co to ich zakopywać nie wolno ...
  Można się przejęzyczyć, jak człowieka postraszą rekinem :)


  Przez wieki powiązaniu Demos-u z Cratos-em patronował Chronos.
  Chronos porządkuje przebieg wyborów, sesje parlamentów inne przedstawicielskie działania.
  Czy sądzi Pan, że zapomniany Kairos mógłby zostać patronem cyber - demokracji bezpośredniej ?

  Moja znajoma artystka już go nawet wyrzeźbiła
  http://si.neon24.pl/post/56301,znaki-nowych-czasow
 • Demokracja w Polsce… umarła
  http://m.neon24.pl/0ef8b39f87f500c02179e46597132814,14,0.jpg

  "Jak przyznaje, policjanci zadziałali wobec protestujących przeciwko fałszerstwom wyborczym wyjątkowo sprawnie. – Policja użyła wobec nas całego swojego aparatu. To była potężna demonstracja
  siły wobec słabszych. Ci, którzy protestowali, domagając się uczciwych
  wyborów, zostali bardzo skutecznie i sprawnie zatrzymani. Natomiast ci,
  którzy odpowiadają za chaos związany z wyborami, za chaos w państwie,
  którzy szkodzą Polsce, mogą być spokojni, są na wolności i nic im nie
  grozi – podkreśla Stankiewicz.

  "http://niezalezna.pl/61645-tylko-u-nas-ewa-stankiewicz...
 • @Witkacy 18:35:49
  Informacja o moim pogrzebie jest mocno przesadzona.

  Choć może i barwna.
 • @Andrzej Madej 18:53:58 Wid=oki dla wydy=many()ch bez m(B)ydła ...
  http://m.neon24.pl/a262a3284fb33e67523b61e93db703a4,14,0.jpg
 • @Witkacy 19:09:41
  Teraz jest jeszcze bardziej barwna.
  Nawet od mojej :)
 • @Witkacy 18:35:49
  Zły system niszczy wszystkie oznaki życia demokracji. Dlatego dziś ta klepsydra, jest bliższa prawdy jak zwycięstwo w takich wyborach:)


  http://m.neon24.pl/f88297ebfc42ec4e16b2fa36148c6ca4,2,0.jpg
  http://nwsn.neon24.pl/post/115667,nowe-pojecie-demokracji
  Jerzy Dobrowolski - Polska Demokracja Kwantowa
 • @Andrzej Madej 18:02:48
  Gratuluje doskonalych wyborow:-)))
  Oczywiscie..ze nie tylko moze..wrecz powinien!
 • -------------rozbiór Polski - SZWABSKA PASZCZA WILKA
  http://pressmix.eu/wp-content/uploads/2014/11/STOP-manipulacjom-wyborczym.-Protestujemy.jpg

  http://igrek.amzp.pl/mapindex.php?cat=WIG100EDIT2&listtype=standard&listsort=sortoption1
 • @RomanKa 22:17:09
  Dziękuję ...
  Grecja to tradycja, która i nad Wisłą może rodzić rzeczy nowe ...
 • @goodness 16:23:38
  Panie Jerzy proszę o kontakt Stefan Dembowski www.stowarzyszeniedemokracjausa.com tel 513-326-440
 • ODWOŁYWANIE RADNYCH,POSŁÓW SENATORÓW
  W swoim artykule pominął pan bardzo istotną kwestię jaką jest społeczny system kontroli władzy Sama zmiana ordynacji wyborczej na JOW nie spowoduje automatycznie że nasi przedstawiciele zaczną się z nami liczyć Ordynacja to tylko system wybierania a co z systemem kontroli społecznej władzy?? Zainteresowanych tematem proszę o kontakt w tej sprawie Stefan Dembowski 513 326 440 www.stowarzyszeniedemokracjausa.com
 • @amadeusz2006 06:22:11
  Celami mojego artykułu było zwrócenie uwagi na znaczenie osobowego (personalistycznego) charakteru demokracji przedstawicielskiej dla satysfakcjonującego korzystania z demokracji bezpośredniej oraz przedstawienie praktycznej możliwości dokonania w Polsce fundamentalnych zmian ustrojowych w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

  Nie dotykałem szczegółów ustrojowych, jak choćby wspomnianej przez Pana kwestii odwoływania swoich przedstawicieli w trakcie trwania kadencji, by nie zaciemniać praktycznej wagi tych dwóch celów.

  Moja opinia co do szczegółów ustrojowych, jest zgodna z rekomendacjami wrocławskich liderów Ruchu JOW
  http://jow.pl/propozycja-ruchu-jow/
 • @amadeusz2006 06:16:53
  A, co z systemem kontroli społecznej władzy??

  Słuszne konkretne pytanie?

  Czy są jakieś propozycje?
 • @goodness 12:03:26
  "System społecznej kontroli władzy" to olbrzymie zagadnienie, którego nie potrafię całościowo ująć w takiej fazie debaty.

  Jak zrozumiałem, Panu Stefanowi Dembowskiemu chodziło konkretnie o możliwość odwołania swojego przedstawiciela (posła) w trakcie trwania kadencji, przez jego wyborców.

  Faktycznie JOW stwarza taką możliwość, choć jej używanie jest kontrowersyjne z uwagi na kolizję z inną zasadą (wartością) niezależności posła (przedstawiciela). Czyli różnych krajach stosujących JOW jest różnie ...

  We wskazywanej przeze mnie propozycji Ruchu JOW, jest przewidziana możliwość odwołania posła w trakcie trwania kadencji Sejmu przez wyborców z jego okręgu.
  Takie jest też moje stanowisko.
 • @Andrzej Madej 14:19:22
  Granice 1. okręgu, mają decydować za szkody wszystkich okręgów?:))
 • @goodness 17:48:55
  Mieszkańcy jednego okręgu mają kontrolować pracę swojego politycznego przedstawiciela i w razie podjęcia przez jego działania na niekorzyść dobra publicznego, powinni cofnąć mu mandat przed upływem kadencji.
  Tyle daje ordynacja JOW.

  Kto, przed kim i jak będzie odpowiadał za szkody, to sprawy poza ordynacją wyborczą.
 • @Andrzej Madej 20:26:56
  To niemożliwe, "Mieszkańcy jednego okręgu mają kontrolować pracę swojego politycznego przedstawiciela"
  Tworzy pan nowe Sejmowe komisje okręgowe-bis, ze zwykłych ludzi, to kto będzie pracował fizycznie?:))
  A poszkodowani przez takiego posła z reszty kraju nic do powiedzenia nie mają?
 • @goodness 21:16:10
  Systemy JOW działają w najbardziej rozwiniętych krajach świata (USA, GB, Kanada) i jakoś tam ludzie znajdują czas do pracowania.

  Problem odpowiedzialności za szkody polityków, wykracza poza temat ordynacji wyborczej i nie chcę go podejmować.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY