Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
226 postów 2511 komentarzy

Społeczeństwo inwestorów

Andrzej Madej - Od urodzenia praktyk przedsiębiorczości.

Infastuktura jutra

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Personalizowanie usług publicznych, to budowanie infrastruktury Gospodarki Solidarności w Kraju nad Wisłą …

Zaproponowana dla Parku Kultury VIA EUROPEA w Krakowie, publiczna przestrzeń otwartych kontaktów praktyków pracy solidarnej z innowatorami usług publicznych, będzie okazją do nieograniczonych wymian potrzeb i propozycji. Spotkania te, z jednej strony mają dostarczyć praktykom nowych narzędzi dla wykonywania pracy solidarnej, z drugiej strony mają pomóc innowatorom w rozwoju ich pomysłów. Te spotkania w otwartych przestrzeniach będą jedną z nowych form stylu życia społeczeństwa sieci wiedzy. Jedną z nowych form gospodarowania mieszkańców Cyberpolis.

 

Źródła zmian

W tym nowym obszarze infrastruktury gospodarczej wykorzystywać się będzie wartości publicznych przestrzeni dla rozwoju rekreacji, dla integracji społeczeństwa sieci wiedzy, dla dynamiki gospodarczej współpracy i rywalizacji.
Powstanie i rozwój nowych instytucji infrastruktury gospodarczej musi wynikać z ustaleń polskiej refleksji o filozofii życia społecznego i z zapisów naszej Konstytucji. Musi być zgodne z podstawami doktrynalnymi pomocniczo zorganizowanych usług publicznych.
Brzmienia tych doktryn nie powstaną z iluminacji, lecz z refleksji nad praktyką zachodzących zmian. Mam wieloletnie obserwacje tysięcy konkretnych działań społecznych w Polsce. Mam doświadczenie rozmów o ich przebiegu, o oddziaływaniu, o szansach wykorzystania nowych cyfrowych narzędzi dla polepszania efektów pracy solidarnej.

 

Postulaty na dobre jutro

Moimi konkluzjami z tych rozmów są propozycje nowych metod, standardów, instytucji. Dotyczą one różnych zagadnień kultury pamięci czy kultury fizycznej. Ale sprawdzenie ich użyteczności, wymaga nowych warunków dla praktyki społecznej. Wymaga przygotowania już dziś laboratoryjnej infrastruktury dla gospodarki jutra. 

Sądzę, że infrastruktura ta powinna respektować sześć postulatów:

1. Praca solidarna źródłem dobrostanu i dobrobytu społecznego.
2. Mobilna opieka usługą wsparcia samodzielności domu.
3. Zasady uczenia, leczenia i samorządności treścią suwerenności narodowej.
4. Powiatowa integracja samorządności rozwoju publicznych wartości.
5. Powiatowa integracja rynków dóbr i usług publicznych.
6. Humanizacja instytucji politycznych.

 

Laboratorium w Cyberpolis Kraków

Strategia rozwoju Parku Kultury VIA EUROPEA jest propozycją złożona władzom Krakowa i dla utworzenia nad Wisłą w Krakowie warunków do prowadzenia takich pilotaży. Złożona władzom mojej wspólnoty samorządowej, nie tylko jako współgospodarzom terenów, na których powinno dochodzić do spotkań mieszkańców z innowatorami, ale i jako nadzorcom instytucji, odpowiedzialnych za państwowe zadania dbałości o dziedzictwo kulturowe, o kulturę fizyczną, o zdrowie i o edukację.

 

Pogoda dla wynalazków

Propozycje tą złożyłem formalnie w kwietniu tego roku. Pisałem też o niej w portalach internetowych, mówiłem na kilku otwartych konferencjach, rozmawiałem z ważnymi urzędnikami. Efekty są powyżej zera. Ale niewiele.

Tymczasem trwa urodzaj na projekty, które eksplorują publiczne wartości dla potrzeb człowieka - konsumenta.

Deklarowane cele są różne: (i) zorganizowanie trasy bobslejowej na Giewoncie (słynny projekt Olimpiady w Zakopanym), (ii) wybudowanie Pieca Martenowskiego na Rynku Głównym (nieco mniej słynny projekt Kraków Nową Hutą Przyszłości) czy (iii) państwowa fabryka cyber nauczycieli (jeszcze nieco mniej słynny projekt Małopolska Chmura Edukacyjna).

Myślę, że faktycznymi celami jest zaledwie zarabianie pieniędzy.

Ale skutkami jest nie tylko nakładanie na nasze dzieci, wnuki i prawnuki obowiązków spłacenia pożyczek za zbędne wydatki. Jeszcze poważniejszym skutkiem jest opaźnianie wprowadzania koniecznych zmian. Bez zidentyfikowania i przyjęcia nowych paradygmatów uczenia, leczenia i samorządności, rzeczywistość owocuje różnymi podróbkami. 

Dlatego z zainteresowaniem przyglądam się rozkwitowi różnych całościowych propozycji dla nowej infrastruktury: Smart City, Centra Obywatelskie czy OSOM. .

Więcej o każdym z nich napiszę w Wesołe Święta:)

 

KOMENTARZE

 • @autor
  Przepraszam Pana, przykro mi to stwierdzić ale:

  Bełkot na bełkocie i bełkotem pogania.

  Pozdrawiam

  nonscolar

  PS. Pasuje Pan jak ulał do nawigatorów jutra.
 • Socjotechnik
  Przepraszam czy ten Belkot skierownany jest do estabilishmentu partyjnego ? Chyba tak bo napewno nie do normalnych Pokakow , ktorzy
  Chca pracowac a ich intellgencja jest lepiej wykorzystywAna na emigracji niz w kraju ktory zostal zdominowany przez agentury obcych interesow , ktore to ten kraj dobily ekonomicznie I politycznie . (Nawet ostatnie wydatzenia na Ukrainie , ile Polska gospodarka straci miejsc pracy przez napuszczenie spokeczenstwa na Rosje,?ilu nowych emigrantow znowu wyjexzie z kraju ? W sumie o to chodzilo oszustom zeby zrobic Nowy geszeft na Polsce ...
 • @nonscolar 22:34:25, Strzala 01:47:30
  Obawiam się, że lekceważycie Panowie (?) wyzwania intelektualne i polityczne, stojące przed Polakami w Europie narodów bez granic.
  W czasach po Gutebergowskich, tradycyjne wertykalne modele debaty o potrzebach i kierunkach zmian, przestają być efektywne.
  Nie ma co liczyć na ciekawość prawdy w skoncentrowanych na zagadnieniach preliminarzy finansowych ośrodkach akademickich, nie ma co liczyć na refleksję o dobru wspólnym w skoncentrowanych na zagadnieniach wizerunkowych ugrupowaniach politycznych.

  Zatem otwarte debaty o jakości Polski mogą być prowadzone nie tylko na poziomie szczegółów konkretnych rozwiązań czy szczegółów personalnych. Mogą i powinny podejmować również zagadnienia filozofii życia społecznego, wartości i zasad organizacji ustroju życia publicznego.

  To wymaga uznania przez rozmówców, że słowa znaczą coś więcej niż to się wydaje na pierwszy rzut oka. Czyli wymaga zaufania do wagi używanych słów, pomiędzy mniej lub bardziej przypadkowymi uczestnikami otwartej debaty.
  Ja nie mam tego kredytu Waszego zaufania, więc debata między nami nie ma sensu.
 • interesariusz -> nonscolar @22:34:25
  wyjątkowo się z Panem zgadzam,

  szanowny autor, na co nie raz zwracałem mu uwagę, należy do szkoły pisania doktoratów językiem tak niezrozumiałym, aby żaden recenzent nie mógł się przyczepić, że coś jest źle

  nie wspominając o pewnej pogardzie wyrażającej chęć hodowli ludzi - dobrostanu społecznego,

  i wyszukanych terminach, np:

  "integracja samorządności rozwoju publicznych wartości"

  od razu chciałoby się zapytać, czy autor wie, co to jest "integracja",

  bo czytelnik z pewnością ma problem z "integracją samorządności"

  Niestety, tak wyszukanie wyrażający się ludzie, jak autor, dyktują nam warunki, w jakich mamy żyć.
 • interesariusz -> Andrzej Madej @12:31:50
  Proszę Pana,

  nie ma Pan kredytu zafania, ponieważ używa Pan języka stworzonego na własny użytek,

  tak to może Pan błyszczeć w naukawej sitwie, tej grupie wzajemnej adoracji, która stara się utrzymać uprzywilejowaną pozycję między innymi przez hermetyczność języka, jakiego używa. Nie ważne, czy adepci mają jakieś twórcze pomysły, ważne, aby się nauczyli gaworzyć, jak wy. I cały ich entuzjazm pójdzie w gwizdek, tj. waszą nowomowę.
 • @interesariusz z PL 13:30:22
  "Integrację samorządności", pomiędzy różnymi praktykami samodzielnością, na różnych poziomach naszej wielo - lokalności (dom, osiedle, dzielnica, gmina, powiat, województwo, kraj), uważam za jeden z najważniejszych problemów, dla skutecznego korzystania z Polskich wartości, w Europie sieci wiedzy narodów bez granic. Mam tu kilka konkretnych propozycji jak np. Małopolska Rada Ładu Przestrzennego, no ale nie zawsze jest okazja przechodzić do konkretów.


  interesariusz z PL 15.12.2014 13:36:40

  Nie da się opisać językiem komunikacji epoki Gutenberga i życia w porządku czasu Chronos, wyzwań komunikacji epoki sieci wiedzy i życia w porządku czasu Kairos. Narody, które nie podejmą wysiłku szycia nowych bukłaków dla nowego wina, skapcanieją. Stąd "Kairos", "Cyberpolis", "Społeczeństwo sieci wiedzy", "Park Kultury" itp. Stąd też i "startupy" na które irytował się Pan swego czasu. W artykule zasygnalizowałem dwie najnowsze, tym razem moim zdaniem wadliwe propozycje, (Smart City i OSOM) o czym szerzej w Wesołe Święta.
 • @interesariusz z PL 13:36:40
  Miło mi Pana poznać.

  Pozwoli Pan, że zacytuję - "tak to może Pan błyszczeć w naukawej sitwie,".

  Proszę się nie obawiać. Pan Andrzej Madej na pewno nie błyszczy w żadnej, nawet naukawej sitwie.

  Stawiam kasztany przeciw orzechom, że nigdzie nie tylko nie błyszczy, ale nawet nikt tego bełkotu (może poza mną i Panem) ani nie czyta ani nie słucha.

  Cóż. Są ludzie, którzy w latach 60-tych epatowali nowomową, ktoś ich z musu słuchał i niestety, nie zauważyli że minęła cała epoka - socjalizm szlag trałi, komunizm szlag trafił, a tacy jak Pan Andrzej wciąż posługują się tym samym językiem.

  I tego ani Pan, ani ja, ani żaden psycholog nie zmieni. W pewnym wieku trudno przyznać się sobie samemu, że bełkot, który dotąd tak dobrze służył, to nie jest nawet gównowiedza. To jest po prostu "bełkot w stanie czystym".

  Pan Andrzej kwalifikuje się do psychologa. I im szybciej do niego trafi, tym prędzej pogodzi się ze swoim życiem i z tym, że czasy troszeczkę się zmieniły. Niekoniecznie zawsze na lepsze. Ale język już nie ten sam.

  pozdrawiam

  nanscolar

  PS. Proszę nie bać się niezrozumiałych słów i zwrotów. Zwykle posługują się nimi ci, którzy sami ich nie rozumieją. Co więcej - nie da się ich zrozumieć, bo są dobierane statystycznie z niewielkiej puli wykutych na "blachę" zwrotów.
 • @nonscolar 15:34:38
  Drobna pomyłka - powinno być "orzechy przeciwko kasztanom".
 • @Andrzej Madej 14:19:28
  Rozmowa z Kuniem!

  Napisal: RomanK

  Wiooo!!!
  Wista! Hetta!!!!
  Hoooooollllll.......
  Koniec wiersza.

  :-)))))) pogody ducha zycze:-))))poczekam do Swiat:-))
 • @RomanKa 04:03:07
  Miejsce rozmowy: kondukt pogrzebowy :)

  Ale damy radę ...

  Skoro: aby wykorzystać pracę dla dobrobytu w szerszym zakresie niż poprzez wymianę, Gospodarka interesu musi ustąpić pola Gospodarce solidarności

  http://si.neon24.pl/post/113740,czas-gospodarki-solidarnosci

  to jej infrastruktura musi być inna. I to nie tylko inna w wymiarze globalnym, z otwartymi dostępami do zasobów wiedzy i do finansowania rozwoju, ale i inna w wymiarze lokalnych rynków dóbr i usług publicznych. Stąd znaczenie zasad zorganizowania miast, jako osi integracji życia społecznego w Polsce.
  A tu mamy duże ożywienie, walkę o interesy.
  O całkiem inne interesy niż w latach sześćdziesiątych :)

  Dziękuję za słowa otuchy - już dziś życzę Wesołych Świąt :)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY