Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
226 postów 2511 komentarzy

Społeczeństwo inwestorów

Andrzej Madej - Od urodzenia praktyk przedsiębiorczości.

Cyberpolis dla pracy

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Europejska unifikacja ustroju naszego państwa powoduje, że większe znaczenie dla jakości życia nabierają relacje w naszych miastach i powiatach, niż w Sejmie na Wiejskiej.

 

Przyjmując definicję Feliksa Konecznego, że państwo to zjednoczenie rządzonych i rządzących przez administrację, aktywność polityczna i gospodarcza społeczeństwa horyzontalnej komunikacji, wymaga dziś nowych form działania służb wykonujących zadania publiczne.

  
Zaproszenie
 
Stanąłem praktycznie wobec tego wyzwania, po ogłoszeniu przez moje Miasto konkursu na prowadzenie Centrum Obywatelskiego dla(…) wspomagania rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych. Od kilkunastu lat uczestniczę społecznie w rozlicznych przedsięwzięciach na rzecz wykorzystania przestrzeni Krakowa dla pożytku publicznego, wielokroć współpracowałem z osobami traktującymi politykę jako troskę o wspólne dobro, wielokroć napotykałem na fałszywie stawianą opozycję: państwo – społeczeństwo.
W gronie kilkunastu osób, reprezentujących trzy organizacje społeczne, 16 stycznia 2015, złożyliśmy do Urzędu Miasta Krakowa wniosek o prowadzenie Centrum wedle naszego modelu.
 
 
Doświadczenia
 
Spontaniczny rozwój demokracji bezpośredniej, różnego rodzaju referenda gminne, budżety obywatelskie, ruchy społeczne, otwiera drugą fazę osobistego stanowienia o wspólnych wartościach. Drugą fazę lokalnej samorządności.
 
Archetyp pierwszej fazy stworzyło greckie polis, gdy bezpośredniość nie była wspomagana buforem cyfrowych mediów. Jego kulturowymi formami były rozmaite wiece, sejmiki, referenda z majdanem AD 2014 włącznie.
  
W drugiej fazie demokratycznej bezpośredniości, również oprzemy się na terytorialnych ramach ludzkiej wspólnoty wartości, pamięci i działania. Bo przecież nasze codzienne życie, życie naszych rodzin, bliskich, zawsze będzie zorientowane wokół konkretnego ośrodka identyfikacji tożsamości narodowej, zawsze będzie ciążyło do zorientowanych terytorialnie przestrzeni bezpieczeństwa i rozwoju. W polskich warunkach, splecenie powiatowego wymiaru ziemi z cyfrową formą medialnego kontaktu, nazwaliśmy Cyberpolis.
 
 
Wyzwania
 
Nie byliśmy przygotowani na roztropne korzystanie z niepodległości od roku 1989. Siedemdziesiąt lat wcześniej, elity naszego narodu wykształcone we Wiedniu, Berlinie i Petersburgu, zapatrzone w powagę Rzymu i Paryża, wprowadzały regulacje ustrojowe czy technologiczne na najwyższych światowym poziomie.
  
Nie mam wielkich pretensji do premiera Jerzego Buzka, że nie przewidział pożałowania godnych skutków reformy emerytalnej, po zatrudnieniu wilków do pilnowania owczarni. Nie wiedział co czyni.
Nie mam wielkich pretensji do premiera Leszka Milera, za zabicie reformy sytemu ochrony zdrowia poprzez likwidacją wojewódzkich Kas chorych. Nie wiedział co czyni.
Nie mam nawet wielkich pretensji do PO i PiS-u, za dobijanie powiatów, jedynych realnych integratorów spójności społecznej. Nie wiedzą co czynią.    
 
Nie doceniliśmy ani dwadzieścia, ani dziesięć, ani pięć lat temu, jak głęboko sięgać powinny przemiany publicznej infrastruktury gospodarczej, by ludzie, rodziny, domy, wspólnoty  społeczne, mogły wykorzystać nowe narzędzia i instytucje dla dobrobytu. By pomocniczość wspólnoty służyła solidarności ludzi w Europie oddychającej dwoma płucami.
 
Dynamika rewolucji komunikacyjnej, zaskoczyła ideologów i strategów wszystkich narodów. Możliwe, że dziś najciekawszymi okażą się doświadczenia organiki społecznej rozwijanej pozytywistycznie w opozycji do zniewolonego przez zaborców państwa przełomu XIX i XX wieku. Państwa okupowanego przez Austryjaków, Niemców i Rosjan. Państwa obcego wobec narodu, wrogiego wobec społeczeństwa.
 
 
Integracja dla pracy
 
Nowe zindywidualizowane systemy uczenia i leczenia wymagać będą od ludzi znacznie większej motywacji, energii dla pracy solidarnej. 70 lat temu Stefan Wyszyński pisał o duchowości ludzkiej pracy, 40 lat temu Czesław Bartnik pisał o pracodzielność jako piątej cnocie kardynalnej, św. Jan Paweł II przez całe życie mówił o godności i wolności z pracy. Administracja mojego Miasta, mojego Cyberpolis, powinna pomóc w przedsiębiorczości prywatnej i społecznej ułatwiającej ludziom dawanie pracy.
 
W Centrum Obywatelskim, administracja powinna świadczyć usługi wspierające podejmowanie pracy, szczególnie usługi integrujące pracę wokół publicznych wartości.
 
 
 
Model organizacji Centrum Obywatelskiego Kraków, opracowanie własne (autorem znaku jest Piotr Felszyński) *). 
 
 
W modelu prezentującym wydziały i sekcje Centrum Integracja jest, finalną kwartą systemu wsparcia aktywności politycznej społeczeństwa sieci wiedzy.
Jak to na tarczy zegara.  
 
 
Infrastruktura jutra
 
Przyjęcie potrzeby pracy, jako przesłanki wydzielenia funkcji i usług Centrum Obywatelskiego powoduje, że przestaje ono być jedynie instytucją infrastruktury politycznej, staje się równocześnie instytucją infrastruktury gospodarczej. Ten dwoisty charakter odpowiada całościowej, horyzontalnej perspektywie ludzkiego działania. Odpowiada ludzkim relacjom pomiędzy kulturą fizyczną a kulturą pamięci, pomiędzy wolnością a własnością, pomiędzy solidarnością a pomocniczością. Tym samym administracja miasta działająca bezpośrednio, lub jak w naszym przypadku  poprzez wsparcie wybranej instytucji, staje się współorganizatorem lokalnego rynku wymiany dóbr.
Ku pożytkowi usługodawców nowych metod uczenia i leczenia, łączących globalnie upowszechniane innowacje z lokalnie warunkowanymi zasobami. Ku pożytkowi samokształcenia w rodzinie i samopomocy zdrowia.
 
 
Na polskiej ziemi
 
Splotem dziejowych okoliczności, krakowskie Centrum Obywatelskie będzie otwarte w pomieszczeniach stadionu piłkarskiego Wisły.
W odległości rzutu beretem od miejsca spoczynku doczesnych szczątków Feliksa Konecznego.  
 
Bliskość zobowiązuje …

____________________
 
*) Opis usług, wydziałów i sekcji w Centrum Obywatelskim Kraków znajduje się w projekcie jego Regulaminu Organizacyjnego. Zapraszam do jego wykorzystywania w miastach rozwijających swoje zasoby dla pracodzielności, pod warunkiem wskazania źródła. Krakowskie doświadczenia na roboczym portalu partnerów COK4x3

KOMENTARZE

 • @Autor
  Co tak późno Kraków wchodzi na trzecim miejscu do dwunastkowego systemu demokracji.

  Błękitny ocean istnieje, przed wami zrezygnował z projekktu P-10 i dał się przekonać na system dwunastkowy jako projekt P - 12 ( na razie bez opisu:-)
 • Cóż to za bełkot, co to za pierdoły?
  90% prawa w IIIRP to rezultat implementacji do prawa IIIRP ustawodawstwa unijnego, a więc wybrane (przynajmniej teoretycznie w demokratycznych wyborach) władze w IIIRP, od samorządowych po parlament i prezydenta, mogą realizować polskie sprawy w zakresie 10% resztek ustawodawstwa IIIRP.
  O całej reszcie decydują władze UE, które nie pochodzą z demokratycznych wyborów - nie wiadomo, kto jej wybiera. Parlament UE wybierany demokratycznie nie posiada uprawnień do stanowienia prawa. A zatem podlegamy zewnętrznej totalitarnej dyktaturze niemal w całym obszarze obowiązującego prawa.

  Może Autor powinien zażyć coś na przeczyszczenie, żeby powstrzymać ten bezsensowny słowotok w przyszłości.
 • @goodness 16:26:36
  Ja nie jestem Kraków tylko krakowianin. Pewnie dlatego jeszcze nie wszystko rozumiem z Pana wpisu. Ale jestem dobrej myśli.

  Numeracja tak mi wyszła jak wyszła. Los chciał by sekcji było tyle co godzin na cyferblacie lub miesięcy w roku, to mi się nawet podoba :)
  Póki co Chronos rządzi ...
 • @Andrzej Madej 17:18:36
  Myślałem, że świadomie wszedł ten system dwunastkowy, ale to przypadek jak Pan twierdzi.

  Życzę powodzenia autorowi znaku Piotrowi Felszyńskiemu
 • @goodness 17:35:14
  Ten układ 4x3 ma swoje logiki: wag merytorycznych i funkcjonalności organizacyjnej. Uważam, że taką strukturą da się prosto zarządzać i publicznie nadzorować jej rezultaty.

  Piotr Felszyński opracował dla mnie kilkadziesiąt identyfikacji graficznych. Pierwszą z tych prac, był zakupiony przez Urząd Miasta Krakowa w 2001 roku, znak Cracovia Maraton
  http://www.zis.krakow.pl/pl/cracovia-maraton/aktualnosci/
  Pozdrowię go od Pana ...
 • @Andrzej Madej 18:26:32
  Szkoda, że tylko ja i Pan uważamy układ 4x3 za logiczny, posiadający wagi merytoryczne, wprowadzające ład funkcjonalny.

  Wiemy,że takim układem da się prosto zarządzać i publicznie nadzorować jego rezultaty:-)
 • @goodness 19:02:24
  Nie tylko Pan i ja. Wiedzą też o tym twórcy różnych platform do zarządzania procesami / projektami. Platform szczęśliwie dostępnych bez pytania o zgodę Rodziców, Ministra czy Junii Europejskiej.

  Dla mnie te wynalazki są źródłem ogromnego optymizmu i przekonania, że Polska będzie Polską.

  Pozdrawiam znad Wisły :)
 • @Andrzej Madej 19:15:40
  Oby,system dwunastkowy się upowszechnił w Polsce.

  Pozdrawiam, też znad Wisły :)
 • @Rzeczpospolita 17:10:53
  Podziękowania dla Rzeczpospolitej, iż mnie zwolniła z obowiązku komentowania.

  pozdrawiam

  nonscolar

  PS. Pan Andrzej się nie zmieni. To jest jedyny język jaki zna, a w pewnym sensie, język determinuje opis świata.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY