Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
226 postów 2511 komentarzy

Społeczeństwo inwestorów

Andrzej Madej - Od urodzenia praktyk przedsiębiorczości.

Ekonomia solidarności (1)

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Gdy globalna koncentracja zarządzania własnością zaczyna szkodzić wolności, czas porzucać Ekonomię kapitału.

Cyfryzacja produkcji i wykonywania usług, teoretycznie pozwala na zaspokajanie życiowych potrzeb każdego z nas. Ale faktyczna ograniczoność zasobów, zmusza do rezygnowania z najbardziej pożądanych możliwości, zmusza do wyborów spośród alternatyw.
 
Gdy własność chroni wolność.
Od wieków efektywność wykorzystywania zasobów oceniana jest w procesie wymiany efektów pracy. Rynki ułatwiają spotkania producentów i konsumentów, pieniądze pomagają w wartościowaniu propozycji. Ekonomia kapitału pomaga w porządkowaniu reguł zachowania równowagi pomiędzy wytwarzaniem i użytkowaniem dóbr. Reguł ułatwiających nagradzanie autorów najlepszych propozycji i degradowanie najbardziej marnotrawnych. Reguł pozwalających na utrzymywanie najwyższej efektywność cyrkulacji kapitału. Powstające przy tym nierówności społeczne, traktowane są jako zło konieczne.

Gdy własność przestaje służyć wolności.
Efektywność mechanizmu rynkowego zależy od stopnia jego dopasowania do stylu życia społeczeństwa. W obecnych warunkach dymanmicznej komunikacji w sieci wiedzy i globalnej koncentracji zarządzania kapitałem, systemy pieniężnych wycen stają się coraz bardziej zawodne. Rynki przestają służyć wartościowaniu propozycji, zaczynają służyć dysponentom zasobów do formowania konsumentów i do blokowania rywalizacji. Korzystając przy tym z właściwego dla pooświeceniowej kultury, redukowania człowieka do wymiarów producenta i konsumenta. I w zgodzie z dominującym w unifikujących się państwach, powiązań wertykalnych centrów władzy politycznej, medialnej i finansowej. Wobec destruktywnego ekonomicznie działania rynków, przestaje mieć znaczenie aksjologiczny fundament społecznej akceptacji własności, jako narzędzia cyrkulacji oszczędności wyrównującego nierówności społeczneu.

Ekonomia solidarności nadchodzi
Świat poszukuje nowych zasad gospodarowania. Autorzy polskiej szkoły personalizmu sięgają najgłębiej. Wskazują na poczucie duchowość człowieka, jako na warunek wyrażania godności poprzez pracę. Proponują wprowadzenie do kanonu cywilizacji łacińskiej "pracodzielności" jako piątej cnoty kardynalnej, proponują oparcie wartościowania ekonomicznego na dobru człowieka. Tak też pojawia się kategoria pracy solidarnej, jako owocu naszej miłości, jako nakazu sumienia dla wolności.
Najprościej ukazać dobroczynne konsekwencje samodzielności pracy poprzez praktykę rodziny w uczeniu i w leczeniu. Rozwojowi takiej samodzielności służyć ma personalizacja usług publicznych, wyrażana w paradygmacie samokształcenia w rodzinie. I system domowej edukacji pracy solidarnej, integrujący współczesny, mobilny dom. Samodzielności pracy mają też służyć nowe instytucje lokalnej demokracji, proponowane do praktykowania samorządności wspólnoty powiatu - cyberpolis.
Należy się spodziewać przyśpieszenia procesów zmian ustrojowych, w miarę rozwoju horyzontalnych form komunikacji i narzędzi domowego korzystania z cyfrowych bibliotek pamięci. W miarę wykorzystywania instytucji kultury, nie tylko do poszukiwania prawdy, ale i do troski o prawdę. W miarę porzucania przez społeczeństwo sieci wiedzy klapek konsumeryzmu i produktywności. W miarę skupianiu sensu i stylu życia na tajemnicy duchowego wymiaru człowieka.
Pomocnym dla tego procesu byłoby objęcie: instytucji wsparcia pracy solidarnej,  zagadnień pozarynkowego zaspakajania potrzeb, form demokratycznego wartościowania przedsiębiorczości społecznej - systematyczną refleksją ekonomiczną. Ekonomiści winni pomóc polityce rozwoju nowej infrastruktury dla gospodarowania opartego na wartościach a nie tylko gospodarowania opartego na wymianach.
  
Dla odróżnienia tej nowej ekonomii, od dotychczasowej Ekonomii kapitałuwarto określać ją terminem Ekonomii solidarności.

KOMENTARZE

 • Ekonomia Solidarnosci...tylko glosno mysle...
  Dzis pieniadz produkowany z niczego przez zapis piorem,czy uderzeniem klaisza po uzyskaniu podpisu zobowiazania splaty kredytobiorcy....zatem posiada parytet dlugu...Jest dlugiem...ktorego parytetem jest- ludzka produktywnosc... Produktywnosc jest podstawa pracodzielnosci..
  Panie Andrzeju mamy co cyfryzowac:-)))!!!!!
  Zmieniajac forme zapisu zmieniamy sens....i SYSTEM.....
 • @RomanKa 16:50:19
  Wchodząc w ten model:
  Praca jest w mianowniku produktywności, w liczniku jest dobro. Ale jak wcześniej zrezygnowaliśmy z monetyzacji wartościowania i pracy i dobra, to nie możemy zestawić ze sobą wszystkich działalności. Nie będziemy mogli porównać wszelkich efektywności.

  Dlatego ja ujmuję wartościowanie efektów dobroczynności (produktywności) tylko w perspektywie indywidualnego Domu. Mobilnie, szeroko ukorzenionego w życiu, razem ze wszystkimi babciami, dziadkami, ciociami, wujkami, ale tylko w perspektywie dobrobytu jednostkowego Domu.

  Nie odważam się projektować szerzej. Teraz wolę się skupić na konkretnych narzędziach takiego gospodarowania: w edukacji, w leczeniu w ubezpieczeniach. A zacząć warto od najważniejszych w narodzie, usług wsparcia młodzieńczej i starczej nieporadności.

  W Polsce takie ujęcie daje się przepleść z zadaniami publicznymi gmin i powiatów. Czyli pozwala na wskazanie konkretnych odpowiedzialnych dla wsparcia rodzin w jej pracy solidarnej.

  Tak to w proponowanej Ekonomii solidarności utrzymuje się sfera dla gospodarki wycen i wymiany.
  Póki co, nie wszystkie denary wracają do cesarza ....
 • @Andrzej Madej 17:37:36
  DOM...to najdoskonalszy model....Rodzina...ten sam model pracuje w skali MACRO... W sumie, bo jest to tylko suma indywidualnych jednostkowych domow.
  Sprowadzajac do wspolnego mianownika zmiania sie licznik dobra.,,..dobr...Do Cesarza wraca tylko to... co cesarskie...
  Dzis zawlaszczaja to bankierzy i ich pomocnik Cesarz....
  Poniewaz ich wklad rowna sie zero...matematyka nie zna dzielenia przez Zero. Model zamyka sie w samoobiegu- a w tym modelu -kto nie pracuje ten nie je.
  Demografia jest motorem postepu...bez progressu demograficznego nie ma zadnego innego. Ani techniczno- technologicznego, ani ekonomicznego...
 • @Autor
  ma Pan unikatową przypadłość pisania niezrozumiałego.. niestety co drugiego zdania nie rozumiem, przez to sensu nie sposób uchwycić.. może i Pan ma rację, ale chyba tylko Pan to rozumie :( Kolejny wizjoner, którego "geniuszu" społeczeństwo nie uchwyci i przez to będzie dalej żyć w nieświadomości, że można żyć inaczej?

  "zredukowaniu człowieka do wymiarów konsumenta i pracownika"
  cóż za optymizm!! człowiek jako jednostka jest obecnie tylko cyfrą w tabelce excela..

  Pozdrawiam
 • @wk..ny 18:48:56
  Moje tutejsze pisanie, jest odpryskiem praktycznego działania na rzecz zmian w Krakowie. Można by powiedzieć: "publicznie otwarte - prywatne warsztaty językowe".

  Konkretnie proponowana nowa metoda refleksji: "Ekonomia solidarności", potrzebna jest do pogłębienia opisu zmian w uczeniu (nowy paradygmat "Personalizacja edukacji") i w leczeniu (nowy paradygmat "Samopomoc zdrowia). Ta metoda ujmuje człowieka łącznie z wymiarem (potrzebami i motywacjami) duchowym a nie tylko z wymiarami konsumeryzmu i produktywności. Poza tym odrzuca znaczenie własności warunku wolności ...

  Mam nadzieję, że kiedyś ja, lub może ktoś inny, opisze szerzej i czytelniej tą potrzebną dla wykorzystania cyber wynalazków dla wolności, metodę refleksji.

  Teraz wracając do mojej praktyki zmian. Tu Mapa stron zagadnień opisanych na portalu INFRASTRUKTURA PRACY SOLIDARNEJ
  https://infrastrukturapracysolidarnej.wordpress.com/informacje/mapa-polskiej-pracy-solidarnej/

  Jest tam trochę wyzwań i od strony Krakowa i od strony Polski i od strony Domu ...

  Tak czy inaczej, dziękuję za cierpliwość w czytaniu i zachęcam do krytycznych uwag ...

  Pozdrawiam
  AM
 • CHYBA TRZEBA POSTAWIĆ INACZEJ PROBLEM?
  1) co jest prawdziwym kapitałem człowieka, narodu, cywilizacji?
  2) jaki kapitał jest konieczny i moralny człowiekowi i państwu?
  3) jaki kapitał i czemu ma służyć oraz jak powstawać i jak się rozwijać?
  4) jaki kapitał - materialny i duchowy - jest człowiekowi konieczny do życia i rozwoju ? (Mam na myśli rozwój ukierunkowany na Dobro Wspólne a najwyższym Dobrem Wspólnym jest sam Jahwe, który jest właścicielem liturgicznego narodu katolickiego).

  Ekonomia solidarności nadchodzi - założenie słuszne, konieczne dla upowszechnienia zasad cywilizacji miłości i zmiany mentalności jaką dziś zaszczepili agresywni masoni aktorzy "hańby naszych czasów" - jak określił kard. Miller - "liberalizm kapitalistyczny".

  Ekonomia solidarności musi być ekonomią świętych, którzy służą miłości i wyrzekli się zupełnie egoizmu. TYLKO TAKA EKONOMIA JEST ROZWOJOWA I BEZPIECZNA DLA WSZYSTKICH.

  Trzeba pamiętać aby taką ekonomię tworzyć trzeba się wyrzec grzechu bo wtedy Bóg daje światło rozumienia wszystkich aspektów i sensu działania. Grzech zaślepia i prowadzi do destrukcji oraz ostatecznie do rozpaczy - nawet bogaczy. Nie ma takiego człowieka który by przecież nie przeżywałby egzystencjalnych dylematów i obaw. A przecież niespokojne jest serce człowieka dopóki nie spocznie w Panu (Św. Augustyn)
  https://www.youtube.com/watch?v=mj_MsaKpySw
 • @Janusz Górzyński 21:54:29
  Spokojnie- panie Januszu-,na ten "ogien" musi sie delikatnie dmuchac:-)))i nie wolno polewac swiecona woda.Prosze nie narzucac starych wyswiechtanych pojec ..kapital...to wlecze zaraze...
  Pan Andrzej prezyzuje pojecia w najstarszym jezyku, wlasnie tworzacym leksykalne formy pojec...uzywa ( zaloze sie ze bezwiednie)semantyki slowianskiej odklinajac zamrozone w czasie znaczenia...niech pan np pojecie..pracodzielnosc ....zapisze runami....
  dobrodzielnosc..dobroczynnosc,
  Dzieki panie Andrzeju za link...
 • @RomanKa 04:57:05
  Dziękuję, za kolejne wsparcie :)
  Niech praca wre.
  Pozdrawiam ...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY