Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
226 postów 2511 komentarzy

Społeczeństwo inwestorów

Andrzej Madej - Od urodzenia praktyk przedsiębiorczości.

Spotkania w Polsce

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Chronienie wolności w mobilnych domach, wymaga rozwijania publicznych przestrzeni spotkań dla rekreacji podmiotowości i dla poznawania innowacji.

Ekonomia solidarności, zastępująca powoli ekonomię kapitału, wymaga od społeczeństwa sieci wiedzy nie tylko formowania dobroczynności w mobilnych domach. Wymaga również bezpośrednich spotkań w publicznych przestrzeniach dla rekreacji fizycznej i duchowej oraz dla wymieniania się innowacjami w narzędziach pracy. Lokalny wymiar tych ośrodków spotkań pozwala wpisać SPOTYKANIE jako oś integracji miasta paradygmatu cyberpolis.

Miasta, w którym jak w całym państwie, integracja rządzonych i rządzących jest zadaniem administracji.

 

Przestrzenie aktywności Cyberpolis
 
Proponowany dla wykorzystywania w Polsce Model Cyberpolis składa się z Przestrzeni SPOTYKANIA i otaczających je czterech Grup instytucji infrastruktury publicznej. Dwie Grupy WPROWADZANIE I PAMIĘTANIE służą ułatwianiu wspólnocie samorządowej dla integracji w pracy solidarnej. Wszystkie instytucje tej przestrzeni pomagają w rozwoju PRZEDSIĘBIORCZOŚCI OBYWATELSKIEJ.
 
Dwie kolejne Grupy DEMOKRACJA WARTOŚCI i DEMOKRACJA PROCEDUR służą wspólnocie samorządowej do demokratycznego decydowania o rozporządzaniu zasobami dla rozwoju publicznych wartości. Wszystkie instytucje tej przestrzeni pomagają w rozwoju DEMOKRACJI OBYWATELSKIEJ.
 
 
                            
  
Rys. 1. Model przestrzeni Cyberpolis. Przestrzenie infrastruktury powiatowego uczestnictwa obywatelskiego, Polski w Europie narodów bez granic.
 
 
Otoczeniem trzech przestrzeni infrastruktury dla aktywności społeczności miasta – powiatu w modelu Cyberpolis, są aktywności charakterystyczne dla relacji społecznych całego Państwa. Systematykę przedstawiająca Administrację jako organizację integrującą Rządzących z Rządzonymi stosuję za Feliksem Konecznym.
   
 
Instytucje Cyberpolis
 
Przestrzeń SPOTYKANIA obejmuje Zespół PARKÓW KULTURY, będących publicznymi terenami dla rekreacji kultury fizycznej i kultury pamięci oraz poznawania innowacji z zakresu leczenia i uczenia. Zespół OŚRODKÓW KULTURY, obejmuje zarówno instytucje zorganizowane do działalności w określonym terytorium jaki i zorganizowane do działalności w środowisku o określonej specjalności. Zespół WYDARZEŃ KULTURY obejmuje zarówno instytucje działające w sposób ciągły (teatry, zespoły, wydawnictwa) jak i działające w sposób doraźny.
 
 
Na przedstawionym modelu Przestrzeń SPOTYKANIA oznaczona jest symbolicznym znaczkiem VIA VISTULA. W trakcie tysięcy moich rozmów o praktyce stanowienia proponowanych rozwiązań, najczęściej funkcje Parków kultury lokalizuję w otoczeniu konkretnej rzeki w mieście. Bo najczęściej to rzeka jest kręgosłupem, wokół którego przez lata rozrasta się miasto. Często, podobnie jak w Krakowie, rzeka jest nie tylko  kręgosłupem ale i salonem miasta. Stąd w symbolicznym określeniu nazwy tej Przestrzeni łacińskie przywołanie drogi dla rozwoju i polskie przywołanie królowej rzek.   
 
 
Przestrzenie działania administracji dla PRZEDSIĘBIORCZOŚCI OBYWATELSKIEJ CYBERPOLIS składają się z instytucji Grup WPROWADZANIE i PAMIĘTANIE.
  
 
                           
 
Rys. 2. Model instytucji Cyberpolis. Grupy i Zespoły instytucji w mieście centrum powiatu Cyberpolis.  
 
 
Grupa WPROWADZANIE obejmuje cztery Zespoły. Zespół INFORMACJI, z najbardziej podstawowymi informacjami o instytucjach demokracji procedur i wartości oraz  o organizacjach społecznych we wspólnocie samorządowej. Zespół ZASOBÓW, w którym otrzymać można rzeczową pomoc w prowadzonej działalności społecznej. Zespół WIEDZY gdzie zainteresowany może uczestniczyć w szkoleniu lub uzyskać doradztwo  w zakresie aktywności społecznej. Zespół INTEGRACJI wobec wnoszonych zagadnień  budżetu, publicznych przestrzeni lub przedsiębiorczości. Zadania Grupy WPROWADZENIE ujmowane są w kształtującej się Polsce nowej praktyce miejskiej samorządności w instytucji „Centrum Obywatelskie”.
 
Grupa PAMIĘTANIE to cyfrowe repozytoria pamięci faktów istotnych dla kultury pamięci mieszkańców wspólnoty samorządowej, składająca się z trzech Zespołów. Zespół PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ rejestrujący i udostępniający między innymi propozycje zgłaszane do konkursów na wartościowanie narzędzi pracy solidarnej czy innowacji zadań publicznych. Zespół SZKOLNICTWO, rejestrujący i udostępniający informacje o zdarzeniach z uzupełniającego szkolnictwa artystycznego lub sportowego. Zespół TOŻSAMOŚĆ, rejestrujący i udostępniających informacje o procesach znaczących dla wolności jednostkowej i niepodległości narodowej.
 
 
Efekty uzyskane przez wspólnotę w instytucjach PRZESTRZENI PRZEDSIĘBIORCZOŚCI SPOŁECZNEJ CYBERPOLIS, wspierają udział jej członków w dwóch formach demokracji. Pierwsza, jest dziś możliwa do wprowadzenia, dzięki pomijalnie niskim kosztom cyfrowej interaktywnej komunikacji to DEMOKRACJA WARTOŚCI. Druga, utarta w wielowiekowej praktyce politycznej, to DEMOKRACJA PROCEDUR. Łącznym określeniem dla aktywności w tych dwóch Grupach instytucji politycznego samostanowienia, jest PRZESTRZEŃ DEMOKRACJI OBYWATELSKIEJ CYBERPOLIS.
 
 
 
Grupa DEMOKRACJI WARTOŚCI obejmuje systematycznie organizowane konkursy wartościujące przedstawiane propozycje. W Zespole NARZĘDZIA, będą to propozycje nowych produktów istotnych dla pracy solidarnej. W Zespole INNOWACJE, będą to propozycje nowych zadań publicznych dla lokalnej administracji.  Kształtująca się obecnie w Polsce nowa praktyka miejskiej samorządności, wprowadza do wartościowania obywatelskich innowacji zadań publicznych instytucje „Budżetu Partycypacyjnego” lub „Budżetu Obywatelskiego”. W Zespole PARTNERSTWA, będą to propozycje nowych form i celów partnerstw społeczno – prywatnych, wprowadzające ryzyka rywalizacji do przedsiębiorczości społecznej.
 
 
Grupa DEMOKRACJI PROCEDUR obejmuje utrwalone tradycją kultury politycznej praktyki stanowienia warunków życia społecznego. W Zespole REGULACJE, formy ustalanie w ramach określonych przez ustawy priorytetów, strategii, warunków, planów i zadań wspólnoty samorządowej. W Zespole ZARZĄDZANIE, praktyki codziennego działania kierowniczego dla rozporządzania zasobami przy realizowaniu zadań publicznych. W Zespole NADZOROWANIE, prowadzenie kontroli i wprowadzanie korekt wobec bieżącej działalności zarządczej.
 
 
Głos wolny, wolność ubezpieczający
 
Od zarania Rzeczpospolitej Wielu Narodów, Polskie doświadczenie wolności wiązało się Domem. Na Domu oparta była etyka relacji między narodami spisana w Unii horodelskiej, na Domu oparta była praca organiczna w trój - zaborowej drodze do II Rzeczpospolitej, na Domu oparte były samodzielność i solidarność w okresach Niemieckiej i Radzieckiej okupacji.
 
Wprowadzane przez cyfrowe przyśpieszenie wyzwania dla wiedzy, pracy i własności, zmieniają utrwalone przez wieki kulturowe i ekonomiczne usytuowanie Domu.
 
Nowa formuła jego mobilnej integracji będzie się zapewne kształtowała przez kilka pokoleń.
Ale już dziś nie ulega wątpliwości, że pomocnicze wsparcie rozwijanej w nim pracy solidarnej dla dobrostanu i dobrobytu, w pierwszej kolejności wymagać będzie współdziałania wspólnot samorządowych gminy i powiatu. To w tym wymiarze realizowane są potrzeby naszej dziecięcej i starczej nieporadności. To w tym wymiarze, chronione są źródła naszej tożsamości i samodzielności.
 
To w tym wymiarze terytorialnej przestrzeni naszego życia, nowe urządzenia horyzontalnej komunikacji, powinny pomóc mobilnym domom w ubezpieczaniu naszej wolności.

KOMENTARZE

 • Autor
  Wszystkie działania demokracji dopiero będą prawdziwe jak ujawnisz swój kolor energii.

  W szarym kolorze ludzie mieszają się ze zwierzętami;)
 • @goodness 21:22:46
  Najbardziej lubię biegać w zieleni :)
  Na krakowskim Ruczaju, wokół Błoń albo z Biegiem Wisły.

  Zapraszam ...
 • @Andrzej Madej 21:33:08
  .
  Zieleń piękny kolor, jeszcze tylko moc koloru energii: zasadnicza, średnia czy wyższa z Szacunkiem dla odważnych pionierów, zapraszam do Klubu Polskiej Demokracji Kwantowej?
 • @goodness 21:47:14
  Jeżeli moc mierzy się w wynikach sportowych, to moja opada w dolne rejony mocy zasadniczej. Było dużo lepiej, teraz zostaje sycić się samotnością.

  Za zaproszenie dziękuję, rozważam :)
 • @Andrzej Madej 21:59:23
  Moc mierzy się wykształceniem i samodzielnymi osiągnięciami.
  W każdym ciele zdrowy duch fizyczny cieszy:)

  Czekam na decyzję
  Serdecznie Pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY