Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
216 postów 2425 komentarzy

Społeczeństwo inwestorów

Andrzej Madej - Od urodzenia praktyk przedsiębiorczości.

Spotkania w Polsce

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Chronienie wolności w mobilnych domach, wymaga rozwijania publicznych przestrzeni spotkań dla rekreacji podmiotowości i dla poznawania innowacji.

Ekonomia solidarności, zastępująca powoli ekonomię kapitału, wymaga od społeczeństwa sieci wiedzy nie tylko formowania dobroczynności w mobilnych domach. Wymaga również bezpośrednich spotkań w publicznych przestrzeniach dla rekreacji fizycznej i duchowej oraz dla wymieniania się innowacjami w narzędziach pracy. Lokalny wymiar tych ośrodków spotkań pozwala wpisać SPOTYKANIE jako oś integracji miasta paradygmatu cyberpolis.

Miasta, w którym jak w całym państwie, integracja rządzonych i rządzących jest zadaniem administracji.

 

Przestrzenie aktywności Cyberpolis
 
Proponowany dla wykorzystywania w Polsce Model Cyberpolis składa się z Przestrzeni SPOTYKANIA i otaczających je czterech Grup instytucji infrastruktury publicznej. Dwie Grupy WPROWADZANIE I PAMIĘTANIE służą ułatwianiu wspólnocie samorządowej dla integracji w pracy solidarnej. Wszystkie instytucje tej przestrzeni pomagają w rozwoju PRZEDSIĘBIORCZOŚCI OBYWATELSKIEJ.
 
Dwie kolejne Grupy DEMOKRACJA WARTOŚCI i DEMOKRACJA PROCEDUR służą wspólnocie samorządowej do demokratycznego decydowania o rozporządzaniu zasobami dla rozwoju publicznych wartości. Wszystkie instytucje tej przestrzeni pomagają w rozwoju DEMOKRACJI OBYWATELSKIEJ.
 
 
                            
  
Rys. 1. Model przestrzeni Cyberpolis. Przestrzenie infrastruktury powiatowego uczestnictwa obywatelskiego, Polski w Europie narodów bez granic.
 
 
Otoczeniem trzech przestrzeni infrastruktury dla aktywności społeczności miasta – powiatu w modelu Cyberpolis, są aktywności charakterystyczne dla relacji społecznych całego Państwa. Systematykę przedstawiająca Administrację jako organizację integrującą Rządzących z Rządzonymi stosuję za Feliksem Konecznym.
   
 
Instytucje Cyberpolis
 
Przestrzeń SPOTYKANIA obejmuje Zespół PARKÓW KULTURY, będących publicznymi terenami dla rekreacji kultury fizycznej i kultury pamięci oraz poznawania innowacji z zakresu leczenia i uczenia. Zespół OŚRODKÓW KULTURY, obejmuje zarówno instytucje zorganizowane do działalności w określonym terytorium jaki i zorganizowane do działalności w środowisku o określonej specjalności. Zespół WYDARZEŃ KULTURY obejmuje zarówno instytucje działające w sposób ciągły (teatry, zespoły, wydawnictwa) jak i działające w sposób doraźny.
 
 
Na przedstawionym modelu Przestrzeń SPOTYKANIA oznaczona jest symbolicznym znaczkiem VIA VISTULA. W trakcie tysięcy moich rozmów o praktyce stanowienia proponowanych rozwiązań, najczęściej funkcje Parków kultury lokalizuję w otoczeniu konkretnej rzeki w mieście. Bo najczęściej to rzeka jest kręgosłupem, wokół którego przez lata rozrasta się miasto. Często, podobnie jak w Krakowie, rzeka jest nie tylko  kręgosłupem ale i salonem miasta. Stąd w symbolicznym określeniu nazwy tej Przestrzeni łacińskie przywołanie drogi dla rozwoju i polskie przywołanie królowej rzek.   
 
 
Przestrzenie działania administracji dla PRZEDSIĘBIORCZOŚCI OBYWATELSKIEJ CYBERPOLIS składają się z instytucji Grup WPROWADZANIE i PAMIĘTANIE.
  
 
                           
 
Rys. 2. Model instytucji Cyberpolis. Grupy i Zespoły instytucji w mieście centrum powiatu Cyberpolis.  
 
 
Grupa WPROWADZANIE obejmuje cztery Zespoły. Zespół INFORMACJI, z najbardziej podstawowymi informacjami o instytucjach demokracji procedur i wartości oraz  o organizacjach społecznych we wspólnocie samorządowej. Zespół ZASOBÓW, w którym otrzymać można rzeczową pomoc w prowadzonej działalności społecznej. Zespół WIEDZY gdzie zainteresowany może uczestniczyć w szkoleniu lub uzyskać doradztwo  w zakresie aktywności społecznej. Zespół INTEGRACJI wobec wnoszonych zagadnień  budżetu, publicznych przestrzeni lub przedsiębiorczości. Zadania Grupy WPROWADZENIE ujmowane są w kształtującej się Polsce nowej praktyce miejskiej samorządności w instytucji „Centrum Obywatelskie”.
 
Grupa PAMIĘTANIE to cyfrowe repozytoria pamięci faktów istotnych dla kultury pamięci mieszkańców wspólnoty samorządowej, składająca się z trzech Zespołów. Zespół PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ rejestrujący i udostępniający między innymi propozycje zgłaszane do konkursów na wartościowanie narzędzi pracy solidarnej czy innowacji zadań publicznych. Zespół SZKOLNICTWO, rejestrujący i udostępniający informacje o zdarzeniach z uzupełniającego szkolnictwa artystycznego lub sportowego. Zespół TOŻSAMOŚĆ, rejestrujący i udostępniających informacje o procesach znaczących dla wolności jednostkowej i niepodległości narodowej.
 
 
Efekty uzyskane przez wspólnotę w instytucjach PRZESTRZENI PRZEDSIĘBIORCZOŚCI SPOŁECZNEJ CYBERPOLIS, wspierają udział jej członków w dwóch formach demokracji. Pierwsza, jest dziś możliwa do wprowadzenia, dzięki pomijalnie niskim kosztom cyfrowej interaktywnej komunikacji to DEMOKRACJA WARTOŚCI. Druga, utarta w wielowiekowej praktyce politycznej, to DEMOKRACJA PROCEDUR. Łącznym określeniem dla aktywności w tych dwóch Grupach instytucji politycznego samostanowienia, jest PRZESTRZEŃ DEMOKRACJI OBYWATELSKIEJ CYBERPOLIS.
 
 
 
Grupa DEMOKRACJI WARTOŚCI obejmuje systematycznie organizowane konkursy wartościujące przedstawiane propozycje. W Zespole NARZĘDZIA, będą to propozycje nowych produktów istotnych dla pracy solidarnej. W Zespole INNOWACJE, będą to propozycje nowych zadań publicznych dla lokalnej administracji.  Kształtująca się obecnie w Polsce nowa praktyka miejskiej samorządności, wprowadza do wartościowania obywatelskich innowacji zadań publicznych instytucje „Budżetu Partycypacyjnego” lub „Budżetu Obywatelskiego”. W Zespole PARTNERSTWA, będą to propozycje nowych form i celów partnerstw społeczno – prywatnych, wprowadzające ryzyka rywalizacji do przedsiębiorczości społecznej.
 
 
Grupa DEMOKRACJI PROCEDUR obejmuje utrwalone tradycją kultury politycznej praktyki stanowienia warunków życia społecznego. W Zespole REGULACJE, formy ustalanie w ramach określonych przez ustawy priorytetów, strategii, warunków, planów i zadań wspólnoty samorządowej. W Zespole ZARZĄDZANIE, praktyki codziennego działania kierowniczego dla rozporządzania zasobami przy realizowaniu zadań publicznych. W Zespole NADZOROWANIE, prowadzenie kontroli i wprowadzanie korekt wobec bieżącej działalności zarządczej.
 
 
Głos wolny, wolność ubezpieczający
 
Od zarania Rzeczpospolitej Wielu Narodów, Polskie doświadczenie wolności wiązało się Domem. Na Domu oparta była etyka relacji między narodami spisana w Unii horodelskiej, na Domu oparta była praca organiczna w trój - zaborowej drodze do II Rzeczpospolitej, na Domu oparte były samodzielność i solidarność w okresach Niemieckiej i Radzieckiej okupacji.
 
Wprowadzane przez cyfrowe przyśpieszenie wyzwania dla wiedzy, pracy i własności, zmieniają utrwalone przez wieki kulturowe i ekonomiczne usytuowanie Domu.
 
Nowa formuła jego mobilnej integracji będzie się zapewne kształtowała przez kilka pokoleń.
Ale już dziś nie ulega wątpliwości, że pomocnicze wsparcie rozwijanej w nim pracy solidarnej dla dobrostanu i dobrobytu, w pierwszej kolejności wymagać będzie współdziałania wspólnot samorządowych gminy i powiatu. To w tym wymiarze realizowane są potrzeby naszej dziecięcej i starczej nieporadności. To w tym wymiarze, chronione są źródła naszej tożsamości i samodzielności.
 
To w tym wymiarze terytorialnej przestrzeni naszego życia, nowe urządzenia horyzontalnej komunikacji, powinny pomóc mobilnym domom w ubezpieczaniu naszej wolności.

KOMENTARZE

 • Autor
  Wszystkie działania demokracji dopiero będą prawdziwe jak ujawnisz swój kolor energii.

  W szarym kolorze ludzie mieszają się ze zwierzętami;)
 • @goodness 21:22:46
  Najbardziej lubię biegać w zieleni :)
  Na krakowskim Ruczaju, wokół Błoń albo z Biegiem Wisły.

  Zapraszam ...
 • @Andrzej Madej 21:33:08
  .
  Zieleń piękny kolor, jeszcze tylko moc koloru energii: zasadnicza, średnia czy wyższa z Szacunkiem dla odważnych pionierów, zapraszam do Klubu Polskiej Demokracji Kwantowej?
 • @goodness 21:47:14
  Jeżeli moc mierzy się w wynikach sportowych, to moja opada w dolne rejony mocy zasadniczej. Było dużo lepiej, teraz zostaje sycić się samotnością.

  Za zaproszenie dziękuję, rozważam :)
 • @Andrzej Madej 21:59:23
  Moc mierzy się wykształceniem i samodzielnymi osiągnięciami.
  W każdym ciele zdrowy duch fizyczny cieszy:)

  Czekam na decyzję
  Serdecznie Pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930