Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
226 postów 2511 komentarzy

Społeczeństwo inwestorów

Andrzej Madej - Od urodzenia praktyk przedsiębiorczości.

Krajowe sieci innowacji

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Celem wzmacniania pracy solidarnej, jako podstawowej kompetencji gospodarki opartej na wiedzy, samorządność powinna wykorzystywać sieci innowacji.

Sport to zdrowie
Można się spodziewać, że wzrost popularności rywalizacji sportowej i znaczenie kultury fizycznej w nowym stylu życia, wkrótce wprowadzi symultaniczne mistrzostwa biegowe do tożsamości Europejskich narodów bez granic.
 
My wystartowaliśmy w Polsce w ubiegłym roku, zapraszając młodzież gimnazjalną. W pierwszym roku jeszcze bez wspólnej tablicy wyników, z finałem finałów sieci zawodów na krakowskich Błoniach. Współpracę Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej i Stowarzyszenia 10 Czerwca, Ministerstwo Sportu i Turystyki wsparło kwotą ok 300 tys. zł. 
W tym roku plany były jeszcze odważniejsze, ale Minister ich nie dostrzegł.
Zmiana, jak zmiana. Wisły nie zatrzyma.
 
Podstawowym celem sportu zawsze jest sprawiedliwa rywalizacja. Porównywanie się, jako sens spotkania, jako źródło emocji i motywacji. Ale przy okazji tych spotkań, sieciowe wydarzenia kultury fizycznej mogą być wykorzystanie jako ogólnopolska infrastruktura rozwoju kompetencji samopomocy zdrowia i usług rozwojowych pracy solidarnej.

Dlatego, mówiąc o perspektywie znaczenia aktywności ruchowej w społeczeństwie sieci wiedzy, podkreślać znaczenie kultury fizycznej dla kultury poznania. 
 
 
Sieć innowacji infrastrukturą gospodarowania 
 
Tak w praktyce powstaje u nas system wymiany dobrych praktyk i nowych narzędzi, ułatwiających kompetencje dla samodzielnego dawania pracy w jej obu równoważnych dla naszego dobrobytu obszarach. Pracy wymiennej i pracy solidarnej.
 
Sieci innowacji jawią się zatem jako instytucje ramowe dla relizowania samodzielnej pracy w ustroju gospodarki wiedzy (zasada główna odpowiedzialności uczestników: gospodarowanie wykorzystujące otwarty dostęp do  zasobów wiedzy). Instytucji na miarę ramowych instytucji wolnego rynku w ustroju gospodarki kapitału (zasada główna odpowiedzialności uczestników: gospodarowanie wykorzystujące kapitałowe rozproszenie prywatnej własności zasobów) i instytucji centralnego planowania w ustroju gospodarki państwa (zasada główna odpowiedzialności uczestników: gospodarowanie wykorzystujące państwowe skoncentrowanie własność zasobów), w odchodzących ustrojach.
 
Intelektualną refleksję nad roztropnym i dobroczynnym rozporządzaniem zasobami, w tym nowym cywilizacyjnie systemie gospodarowania, nazwałem jakiś czas temu Ekonomią solidarności. Wskazując na inwestowanie samodzielnej pracy, jako na współcześnie kluczowy sposób powiększania dobrobytu. 
 
W naszym konkretnym przypadku, sieć innowacji obejmuje wydarzenia rywalizacji biegowej i wystandaryzowanych przeglądów zdrowia, w okresie rozpoczynania przez człowieka samodzielności psycho - fizycznej. To w tym okresie rodzina powinna uzyskać wsparcie współnoty dla zachowania trwałości integracji międzypokoleniowej. Dlatego można by tą instytuję nazwać konkretniej siecią innowacji dla solidarności w gospodarce wiedzy i potraktować jako kluczowe wzywanie modernizacyjne (dobrej zmiany usług publicznych). Uzasadnia to konstytucjne miejsce zasady pomocniczość, jako postulatu dla administracji publicznej, zasady której stosowanie jest możliwe tylko w oparcu o potencjały solidarności.
Wyzmacnianie potencjałów solidarności, powinno być traktowane jako Polska racja stanu.  
 
Należy się spodziewać, że powstanie wiele konkretnych obiektów sieci innowacji gospodarki wiedzy. Podobnie jak niegdyś powstawło wiele przeplatających się ze sobą wolnych rynków. Sieci te będą koncentrować czas i inne zasoby wokół różnych potrzeb, ofert, usług, produktów. My podjęliśmy problemy rozwoju pracy solidarnej w związku z samodzielnością zdrowia, jako nowym paradygmatem ochrony zdrowia i samokształceniem w rodzinie, jako nowym paradygmatem powszechnej oświaty. Tak na dobry początek.
 
 
Samodzielność, samorządność, solidarność
 
Utrzymywanie infrastrukturalnych ram gospodarowania, to zadanie rządzących i administracji państwa. W samoorganizującym się horyzontalnie społeczeństwie, rządzenie wymaga zarówno krajowego jaki i lokalnego wymiaru bilansowania możliwości dla prowadzenia polityk społecznych. Wymiaru nazywanego w Rzeczpospolitej samorządowym.
 
Oczekujemy, by samorządność służyła samodzielności w powiększaniu solidarności. Samodzielności dostępnej nam coraz częściej, dzięki nowoczesnym technologiom, dzięki zindywidualizowanym usługom publicznym. Ale tak jak globalne zasoby materialne świata nigdy nie starczą na zaspokojenie wszystkich potrzeb, tak też ograniczone są zasoby czasu i innych potencjałów samorządowych wspólnot mieszkańców. Konieczność zachowania ich równowagi to warunek utrzymania niezależności. Wszak samorządność to zawsze było i prawo do uczestnictwa, ale i zobowiązanie do umiaru.
 
Gospodarka wiedzy wprowadza jeszcze jeden wymiar. Podejmowanie propozycji z sieci innowacji gospodarki wiedzy, to nowa sztuka integracji lokalnego z narodowym. Wymagająca częstokroć szybkich decyzji, pod presją ryzyk utraty korzyści z różnych alternatyw. Decyzji podejmowanych przez lokalny ośrodek władzy samorządowej, jako integratora sieci innowacji z potencjałami lokalnie działających instytucji kultury fizycznej, dziedzictwa narodowego, ochrony zdrowia, edukacji. Decyzji podjemowanych na wszystkich poziomach władzy samorządowej: wojewódzkiej, powiatowej, gminnej. Decyzji skutkujących we wszystkich dziedzinach wsparcia rodziny w wychowaniu dziecka.
 
Taka jest nowa przestrzeńkultury życia publicznego. Dostrzeganie, debatowanie i wartościowanie ofert wirtualnych węzłów sieci innowacji, wymagać będzie zestawiania ich z pomysłami rodzimymi, wyrażającymi podmiotowość i aspiracje swoich ojców i opiekunów. Naszymi narzędziałmi będą platformy społecznościowe i  nowe instytucje narzędzia demokracji bezpośredniej. By możliwie najszerzej i najgłębiej rozważyć jakość narodowych propozycji.
 
 
W Kraju nad Wisłą
 
Co by nie mówić o naszym Sejmie, ostatnie regulacje w ochronie zdrowia (ustawy z 11 września i z 9 października 2015) i edukacji (ustawa z 22 grudnia 2015) otwierają warunki dla nowego. Dla sprostania światowej konkurencji w tych kluczowych dziś dla wolności, dla kultury, sferach gospodarowania.
Jest zatem ustrojowa szansa. 
 
Jest społeczna inicjatywa.
Jeżeli ma być prawdziwie to musi być różnie. Jedni się przyłącza od razu, inni nigdy. Dlatego formuła sieci innowacji powinna być otwarta, skalowalna, modułowa. Stąd robocza nazwa dla współpracy kilkunastu ośrodków, którą koordynuję od roku brzmi: Modułowy Program Sportowej Profilaktyki Medycznej.
 
Dość formalnie. 
Jak to w państwie Orła sieci wiedzy. 

--------------------
 
Na zdjęciu: Orzeł sieci wiedzy nad Kopcem Kościuszki, za oknem autora.    
 
Ekonomia solidarności: //si.neon24.pl/post/119670,ekonomia-solidarnosci
 
Inwestycje samodzielnej pracy: //si.neon24.pl/post/124117,inwestycje-samodzielnej-pracy

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY