Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
226 postów 2511 komentarzy

Społeczeństwo inwestorów

Andrzej Madej - Od urodzenia praktyk przedsiębiorczości.

Ordynacja dla ludzi

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Otwierając debatę o zmianach ordynacji wyborczej, Jarosław Kaczyński stawia nas przed pytaniem o zakres uprawnień obywateli w demokracji po Gutenbergu.

 
  
Silny mandat wyborczy wójta/burmistrza/prezydenta gminy, może być źródłem nepotyzmu i korupcji.
 
Żeby do tego nie dochodziło, radni mają kontrolować zarządzających gminą i informować wyborców jak sprawy stoją.
 
Dla unikania tej kontroli, silni zarządzający wykorzystują gminne zasoby, do wiązania radnych w sieci prywatnych interesów.
 
Problem słabej odpowiedzialności radnych wobec wyborców, najbardziej widoczny jest w gminach, ale dotyczy również rad powiatów i sejmików wojewódzkich.
 
W konsekwencji braku społecznej kontroli na wszystkich trzech poziomach władz samorządowych, powstają kolektywy wzajemności, czasami działające w ramach partii politycznych.
 
O tym, że w lokalnych władzach samorządowych nepotyzm i korupcja dominują nad solidarnością i wspólnym dobrem, widać już od czasu reformy samorządowej w 1999 roku.
 
W roku 2002 organizowałem w Krakowie konferencję popularno-naukową „Przestrzenie dla korupcji”, wskazując, że brak odpowiedzialności radnych wobec swoich wyborców prowadzi do zawłaszczania publicznych wartości i degradowania ładu przestrzennego.
 
Niestety, nie udało nam się przekonać do takiego poglądu środowisk architektów i urbanistów, wciąż oczekujących dla siebie sterujących ról w lokalnych i regionalnych politykach rozwoju.
 
Negatywne skutki asymetrii pomiędzy silnym mandatem wójta/burmistrza/prezydenta a słabym mandatem radnego, od lat znają członkowie i władze Związku Miast Polskich i Związku Powiatów Polskich. Wspomagały one wielokrotnie Ruch na Rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych w organizacji konferencji i w innych formach rzecznictwa zmian ordynacji wyborczych.
 
Działania te były całkowicie lekceważone przez dziennikarzy i przez partie polityczne. Pomijam fałszywe podejmowanie tych postulatów przez Ligę Rodzin Polskich czy Platformę Obywatelską, dla celów marketingu przedwyborczego.
 
W 2013 roku problem asymetrii wójtów/burmistrzów/prezydentów wobec radnych podjął Ruch Palikota. Jednak zamiast pomóc w podniesieniu kontroli społecznej przez zmianę ordynacji wyborczej do rad/sejmików, zaproponował wprowadzenie limitu kadencji dla wójtów/burmistrzów/prezydentów.
Po Ruchu Palikota postulat ten przejęła Nowoczesna.
Obecnie odnowiło go Prawo i Sprawiedliwość.
 
Ograniczenie kadencji nie zlikwiduje mechanizmów nepotyzmu i korupcji, tylko powiększy zmistyfikowanie sieci powiązań.
 
Zmiany takie byłoby regresem, wobec dostrzeganego na całym świecie wzrostu aspiracji do bezpośredniego udziału obywateli w demokratycznym stanowieniu, odpowiednio do technologicznych możliwości horyzontalnej komunikacji.
 
Tymczasem, wprowadzeniem JOW na wszystkich poziomach wspólnot samorządowych, Prawo i Sprawiedliwość może uczynić z Polski lidera poszerzania praw obywatelskich, w społecznościach sieci wiedzy.

KOMENTARZE

 • To głupi pomysł.
  Gdyby w Gdyni nie rządził prezydent Szczurek (przez kilkanaście lat) to miasto wyglądałoby gorzej. Czyli wyborcy w Gdyni to głupcy?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 14:07:59
  Tu spotykają się dwa poglądy: Polacy nie dorastają do demokracji, ktoś Polakom musi tą demokrację ograniczyć.

  To, że w Krakowie od czterech kadencji rządzi Prezydent Jacek Majchrowski, nie oznacza, że ja moi znajomi którzy głosowaliśmy zawsze przeciwko jego wyborowi, nie dorastamy do demokracji.

  Oznacza, że większość Krakowian ma do niego zaufanie, a polityczni kontrolerzy w Radzie Miasta nie potrafią wskazać na jego niegospodarność.
 • @Andrzej Madej 14:32:13
  Oczywiście, że są dobrzy i źli prezydenci ale to wcale nie znaczy, że trzeba odgórnie ograniczać kadencje. Niech wyborcy decydują.
  Ciekawe kiedy Kaczyński sam sobie ograniczy? Albo swoim giermkom od naciskania guzika w sejmie.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 14:41:59
  Soros zaciera ręce na wiesć o JOW-ach. JOWy to utrwalenie tego co było dotychczas, czyli ci co ukradli zawsze będą przy korycie, bo mają media i pieniądze oraz tajne struktury w każdym powiecie.
  JOWy są odkilku kadencji w wyborach do senatu i kto ma zawsze większosć, albo prezydenci W-wy, Gdańska, Wrocławia, Gdyni, Sopotu itd. Czy w ramach JOWów, jest choć jeden przytomny senator, albo wójt, prezydent, burmistrz???
  Pozdrawiam
 • @Wrzodak Z. 15:41:13
  No... Szczurek akurat jest przytomny. Ja co prawda mieszkałem w Gdańsku ale w Gdyni bywałem często i wiem jak to miasto się zmieniało, na lepsze.

  Może ma Pan rację z tymi JOWami, nie wiem. Ale wiem za to, że partiokracja też nie jest dobra bo mamy potem takich napoleonków z Żoliborza.

  Pozdrawiam serdecznie.
 • @Andrzej Madej
  Ordynacje wyborcze są wtorne do zagadnienia, kto jest właścicielem gminy powiatu województwa kraju...

  Uczestniczenie w plebiscycie na najlepszego piosenkarza nie czyni z głosujących właścicielem piosenek.

  Właściciele panstwa polskiego pozwalają na walkę o niektóre etaty....
  I Polacy są zwodzeni, że jest to walka o Polskę.
 • @Zbigniew Jacniacki 16:00:26
  W każdej społeczności jest wiele dóbr wspólnych. Które mogą być albo marnotrawione albo rozwijane.

  O ile uznajemy, że Polacy dorośli do demokracji, to dzięki osobowemu charakterowi debat o tych wartościach, ordynacja JOW pomoże nam w ich rozwijaniu.
  O ile uznajemy, że Polacy nie dorośli do demokracji, to znaczy, że nie ma się co silić na niepodległość.
 • @Andrzej Madej 16:15:44
  Witam.
  Dorośli, młodzież, starcy i dzieci w prawdziwej demokracji mają gwarantowaną pełną ochronę.

  Trafnie Zbigniew Jacniacki - Ordynacje wyborcze są wtórne do zagadnienia.

  Dziurawy worek nie czyni Grzesia właścicielem piasku.

  Tak samo JOW bez domeny (równowagi) demokracji w Konstytucji III RP może tylko szkodzić.

  Niestety, Grześ musi zaszyć dziurę w worku, i błąd matematyczny w Konstytucji Polski, musimy naprawić cyferkami:))
  http://m.neon24.pl/bf08fed5da97ca5cd17c8bb2981a034a,11,1.jpg
  Klub Polskiej Demokracji Kwantowej
 • @goodness 16:50:43
  Zdaniem wielu naszych rodaków, my nie dorośliśmy do demokracji.
  Ciągle jesteśmy ludźmi gorszego sortu.

  I tu jest wolność pogrzebana.
 • To nie jest wyjście.
  Można by było raczej wzorować się na systemie politycznym Szwajcarii,
  dodając do niego obowiązkowy udział w wyborach i głosowaniu w referendach, jak jest w Australii.
 • @Wrzodak Z. 15:41:13
  Zgoda, że szef partii nie powinien decydować o wyborze wójta czy prezydenta miasta i radnych, ale pójście na całość z JOWami, to nic innego jak cementowanie obecnego partyjnego układu.
  Jeżeli dwie kadencje ma być wójt, to dlaczego ma być dożywotnio działacz związkowy szefem danej komórki związkowej, tak samo działacz partyjny dożywotnio zarzadza klanem partyjnym a Poseł, Senator??? itd.
  W wyborach do parlamentu najlepszym rozwiązaniem są wybory mieszane i bez progu wyborczego i np: z 100 okręgami wyborczymi, że do senatu wchodzi jeden z okręgu a do sejmu 4/5 z okręgu, wtedy jeszcze mają szanse nie zależni kandydaci dostać się do parlamentu. Jak będzie 1/1 to wszyscy partyjni nawet 1 niezależnego nie dopuszcza do żłobu, ponieważ dojdzie do tzw. blokady list i przed ogłoszeniem wyników wyborów już będzie wiadomo kto jest w parlamencie.
 • @lorenco 18:28:24
  Obecnie partie polityczne korzystają z przywilejów w rywalizacji politycznej, uzyskanych dzięki zapisom Konstytucji "Kwaśniewskiego". Jeżeli miałby z tych przywilejów zrezygnować, a PiS może się o to pokusić bo nie boi się właściwego dla JOW modelu dwupartyjnego, to tylko na rzecz rozwiązania dokładnie sprawdzonego. Na przykład w GB i w USA.

  Pytanie czy rezygnować z przywilejów, czy trzymać się eliciarskich bajek o ludności gorszego sortu.
 • 1* - A Pan dalej płodzi dyrdymały
  "Ordynacja JOW skutkuje rywalizacją dwupartyjną (prawo Duvangera)." - to fragment pańskiego komentarza spod poprzedniego postu.

  Poniżej mój komentarz także spod poprzedniego pańskiego postu, który nie doczekał się Pan odpowiedzi, czyżby nie stało Panu elokwencji?

  Przecież to święta prawda.
  I właśnie także pisałem, że JOW są zabetonowaniem politycznej sceny. Np. w Polsce, gdyby JOW wprowadzić już istniałyby tylko dwie partie, PiS i PO - obydwie żydowskie i syjonistyczne, realizujące obce interesy. Byłoby to powielenie politycznego układu w USA - dwie partie w USA realizują interesy żydowskiej finansjery.

  "Wolny rynek" - to liberalna brednia, nigdy nic takiego nie istniało i istnieć nie może (wyjątek: początki cywilizacji, gdy nie istniał pieniądz). Funkcjonowanie temu mitowi może gwarantować jedynie państwo poprzez odpowiednie regulacje - ale wtedy nie jest to "wolny rynek".

  A w praktyce, - skoro Pan jest praktykiem -, gdy decydującą rolę w ekonomii świata Zachodu odgrywa prywatna własność systemu obiegu pieniądza (czyli polityki finansowej oraz banków) "wolny rynek" nie może istnieć nawet teoretycznie.
 • nowomowa jak u ....
  "kolektywy wzajemności" zamiast prostego słowa "SITWA"

  a JOWy to zguba dla Polski,

  nie ma sposobu, aby ocenić uczciwość kandydata,
  na dodatek Polacy mają taki zwyczaj, że do rządów wypychają największe szuje,

  nawołuje Pan nas do popełnienia samobójstwa
 • @Andrzej Madej 14:32:13
  nie, to oznacza, że większość Krakowiaków głosuje na jedyne nazwisko, jakie zna.
 • @Wrzodak Z. 15:41:13 pełna zgoda
  JOWy to rządy tych, co najwięcej ukradli, oni zawsze będą przy korycie, bo mają media i pieniądze oraz tajne struktury w każdym powiecie.
 • @Zbigniew Jacniacki 16:00:26
  to mi się podoba
  "Uczestniczenie w plebiscycie na najlepszego piosenkarza nie czyni z głosujących właścicielem piosenek."
 • @Andrzej Madej 16:15:44
  nie jest prawdą, że wszyscy uważamy, że Polacy dorośli do demokracji, moim zdaniem to rzydlacka propaganda na zgubę Polaków.
 • @Wrzodak Z. 18:42:48
  głosowanie na osoby, zamiast na programy, nas zgubi.
 • @Rzeczpospolita 19:28:25
  Faktycznie na odpowiadam na Pana komentarze, bo uważam że podstawowym warunkiem sprawiedliwego kontaktu w Rzeczpospolitej, jest zachowanie wzajemnego respektu rozmówców. Tymczasem Pan łatwo przechodzi do obraźliwych insynuacji, a ja nie mogę na nie zdalnie odpowiednio zareagować. To nie styka.

  Pan może żyć z dala ode mnie, a ja mogę żyć z dala od Pana.
 • @interesariusz z PL 19:50:39
  Postawił Pan dużo ogólnych zarzutów, każdy pewnie na osobną notkę. Może kiedyś do nich wrócę, choć generalnie sprawą zmiany ordynacji zająłem się miesiąc temu, wywołany do tablicy sejmowym chuligaństwem i zapowiedzią zmian ordynacji do rad gmin.

  Faktycznie kluczowym jest pytanie, czy Polacy już dorośli do demokracji, czy raczej Prezydenta Krakowa powinien ustanawiać Rewizor z Petersburga.
  A odpowiedź powie więcej o odpowiadającym, niż o Polakach.

  I na tym blogu, tego problemu nie rozstrzygniemy.
 • Skandal! IBRIS też się sPiSił!
  PiS z bezwzględną większością w Sejmie

  http://grafik.rp.pl/grafika2/1419826
 • @Andrzej Madej 20:51:05
  żyjemy pewnie podobnie długo, i każdy ma swoje doświadczenia,

  sarkazm z rewizorem jest nie na miejscu, jaki to w ogóle argument przeciwko opinii, iż Polacy, w swojej masie, mają trociny zamiast mózgów.
 • @interesariusz z PL 22:10:33
  W moim doświadczeniu wyborów Prezydenta Krakowa od roku 2002, jest każdorazowy brak skupienia głosów jego "solidarnościowych" kontrkandydatów w drugiej turze wyborów.

  To były cztery porażki lokalnych elit partii politycznych, a nie głupota mieszkańców Krakowa.
 • @interesariusz z PL 22:10:33
  JOWy wepchną nas w to bagno. z którego DT chce wyciągnąć amerykę,
  czy Pan wie, kto głosował na Petru ? kto na Palikota? Przy JOWach będą sami tacy, a przypadkowe rodzynki nic nie zmienią

  fragment PCR

  Trump made it abundantly clear that Americans’ enemies are right here at home: globalists, neoliberal economists, neoconservatives and other unilateralists accustomed to imposing the US on the world and involving us in endless and expensive wars, politicians who serve the Ruling Establishment rather than the American people, indeed, the entire canopy of private interests that have run America into the ground while getting rich in the process.

  If truth can be said, President Trump has declared a war far more dangerous to himself than if he had declared war against Russia or China.
 • @interesariusz z PL 22:10:33
  jeszcze jeden smakowity cytat

  We should ask ourselves why a 70 year old billionaire with flourishing businesses, a beautiful wife, and intelligent children is willing to give his final years to the extraordinary stress of being President with the stressful agenda of putting the government back in the hands of the American people. There is no doubt that Trump has made himself a target of assassination. The CIA is not going to give up and go away. Why would a person take on the grand restoration of America that Trump has declared when he could instead spend his remaining years enjoying himself immensely?

  Whatever the reason, we should be grateful for it, and if he is sincere we must support him. If he is assassinated, we need to take up our weapons, burn Langley to the ground and kill every one of them.
 • @Andrzej Madej 22:26:14
  Nie znam, i nic nie wiem o prezydencie Krakowa,

  i nie twierdzę, że rezultatem owej "głupoty" jest zły rezultat wyboru,
  twierdzę tylko, że sama czynność wyboru była nieświadoma,

  we wrocku od lat wybierają tę samą klikę, jeden złotusty, drugi podobnie, wszyscy narzekają na władzę, ale ją nadal wybierają, nikogo innego nie znają, chcą być nadal "kopani w d..." przez tego, kogo już poznali.
 • @interesariusz z PL 22:30:48
  Jak pamiętamy, pięć lat temu w Wielkiej Brytanii była ogromna debata o rezygnacji z ordynacji JOW. Z Polski wydawało się, że będzie koniec świata, tymczasem 68 procent głosujących opowiedziało się za pozostawieniem JOW.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Referendum_w_Wielkiej_Brytanii_w_2011_roku
 • @Andrzej Madej 20:34:12
  Zachowuje się Pan jak stara panna na wydaniu.
  Nie posługuję się wobec Pana insynuacjami, tylko zwyczajnie nazywam głupotę tak jak na to zasługuje.
  Zresztą sądząc po komentarz pańskie treści nie cieszą się pozytywnymi opiniami, ani poczytnością - chyba coś w tym jednak jest.
 • @Andrzej Madej 22:42:04
  tylko że Uk to społeczeństwo niemalże kastowe,
 • @Rzeczpospolita 22:45:35
  Pisząc notki, nie zwracam uwagi na ich poczytność. Pisuję o sprawach, w których praktycznie uczestniczę i które się wzajemnie przenikają. Ordynacje w czterech wymiarach, są ważne dla humanizacji systemu ochrony zdrowia.

  Faktycznie w sześciu głosach mam jedną piątkę i pięć jedynek.
  Może jutro będzie lepszy dzień :)
  Dobrej nocy ...
 • @Rzeczpospolita 22:45:35
  Nie każdy robi z siebie kretyna i nabija sobie odsłony.
  Znany jesteś z tego nie tylko tu na tym portalu
 • @Andrzej Madej 22:57:55
  jest i druga piątka
  pzdr
 • @Andrzej Madej 18:49:33
  Szwajcarska ordynacja jest jak najbardziej dla ludzi.
  Moim zdaniem sprawdzona i lepsza niż w GB czy USA.
  Bardziej pasująca do Europy.
  Proszę jej się przyjrzeć.
  Nie musimy przecież naśladować wciąż Anglosasów?
  Czy musimy?
 • @Andrzej Madej 16:15:44
  "O ile uznajemy, że Polacy nie dorośli do demokracji, to znaczy, że nie ma się co silić na niepodległość"

  No co też Pan nie powie? Niepodległość państwa jest uzależniona od tego, czy obywatele latają co 4 lata na wybory? Czy monarchia albo państwo autorytarne nie mogą być niepodległe?

  A to doprawdy, ciekawostka!
 • @lorenco 00:32:24
  W Polsce powinna być polska ordynacja wyborcza, służąca Polakom i przez Polaków wypracowana. Z pewnością szwajcarska bije na głowę anglosaską.
  Podczas jej opracowywania powinniśmy się uczyć na cudzych błędach, a nie je powielać, jak sugeruje Autor swoim kolejnym wpisem reklamującym fatalną w skutkach ordynację wyborczą, jaką są JOWy.
 • @Husky 23:10:35
  >jest i druga piątka <<br />
  Siedem jedynek dwie piątki, średnia 1,9.
  Powoli się buduję :)
  Pozdrawiam
 • @lorenco 00:32:24
  (1) Uczestniczyłem bardzo aktywnie, we wprowadzaniu w Polsce regulacji dla rozwiązań obrotu pozagiełdowego papierami wartościowymi (około roku 2000). Nie spotkałem w Warszawie osoby, która byłaby skłonna rozmawiać o rozwiązaniach specyficznych, projektowanych tu i teraz. Choć mogliśmy to zrobić, byliśmy technologicznie na tym samym poziomie co kopiowany NASDAQ. Nie sądzę by od tego czasu wiele się zmieniło w naszej Stolicy. Rozwiązania GB, USA dla demokracji przedstawicielskiej są proste. A lepsze jest wrogiem dobrego.

  (2) Uważam, że główne wyzwanie ustrojowe demokracji "po Gutenbergu" będzie dotyczył nie jej wymiaru przedstawicielskiego, ale jej wymiaru bezpośredniego. I tu faktycznie trzeba bardzo uważanie przepatrzyć Szwajcarski system referendalny. Jest też coraz więcej doświadczeń dużych miast z Europy i Ameryki Południowej w budżetach obywatelskich, lub budżetach partycypacyjnych. Niestety ich liczne Polskie wdrożenia, często wspierane przez fundusze Unijne, skażone są grzechem kolektywizmu.

  Pewnie jakaś instytucja (polityczna ? naukowa ?), która podejmie te zagadnienia w systematyczny sposób powinna zacząć od doświadczeń Szwajcarskich.
  Chętnie bym społecznie pomógł ...
 • @Andrzej Madej 18:11:32
  "Zdaniem wielu naszych rodaków, my nie dorośliśmy do demokracji.
  Ciągle jesteśmy ludźmi gorszego sortu. I tu jest wolność pogrzebana."

  Czy to zdania wielu naszych rodaków wprowadza takie oksymorony: że nie dorośliśmy, że mamy młodą demokrację?
  Co innego świadczą polskie patenty, które są szanowane za granicą.

  Lotna ma rację.
  "W Polsce powinna być polska ordynacja wyborcza, służąca Polakom i przez Polaków wypracowana.
  Autor swoim kolejnym wpisem reklamującym fatalną w skutkach ordynację wyborczą, jaką są JOWy."

  Projekt ordynacji wyborczej JOW w polskim klimacie wysokości i szerokości geograficznej muszą pisać Polacy a nie polskojęzyczni z innych klimatów.
  Ten niedokończony projekt JOW, to samochód bez hamulca, na który pakuje się Polaków? :))
  http://m.neon24.pl/bf08fed5da97ca5cd17c8bb2981a034a,11,1.jpg
  Klub Polskiej Demokracji Kwantowej
 • @goodness 09:27:14
  Dodam.
  Ten niedokończony projekt JOW, to samochód bez hamulca i bez kierownicy na który się pakuje Polaków? :))
 • @Lotna 07:06:34
  > Czy monarchia albo państwo autorytarne nie mogą być niepodległe <<br />
  W Polsce to może nie tyle ciekawostka, co piękna tradycja

  Nigdy z królami nie będziem w aliansach ...
  https://www.youtube.com/watch?v=6R9Q1V0OROU

  Sieciowe dywagacje o nie demokratycznej Polsce, traktuję jako nie dokuczliwy folklor.
 • @goodness 09:27:14
  Podzielam Pana opinię o samodzielności i zaradności Polaków. Stawiając problem "Czy Polacy dorośli do demokracji", zmieniam perspektywę oceny. Zmieniam punkt widzenia z rządzonego na rządzącego.

  Wszyscy tak zwani "uczeni eksperci", którzy kłamią publicznie, że jak Polakom pozwoli się samodzielnie wybierać jedną osobę z okręgu, to wtedy wybiorą 460 "Stokłosów" albo jeszcze większych złodziei, to są zadaniowani przez ludzi, którzy nie chcą Polaków dopuścić do pełni praw obywatelskich.
  Rozmawiałem z mocodawcami tych "uczonych ekspertów" i w Krakowie i w Warszawie i w Brukseli. Oni poważanie wierzą w swoje posłannictwo dla politycznej opieki nad Polakami. To nie jest takie trudne do nakręcenia.

  Teraz pewnie "uczeni eksperci" będą zadaniowani dla wyjaśniania o wyższości modelu jakoś tam mieszanego nad JOW. Nie dla tego żeby on był lepszy, tylko dlatego żeby została przestrzeń do mieszania w głowach.

  Co do propozycji Lotnej.
  Na podstawie jej wcześniejszych i ostatnich wpisów sądzę, że Lotna nie widzi potrzeby wprowadzania w Polsce demokracji.
 • @goodness 09:41:44
  > Ten niedokończony projekt JOW, to samochód bez hamulca i bez kierownicy na który się pakuje Polaków? :)) <<br />
  Największą zaletą JOW jest jego prostota. Dzięki prostocie, każdy Polak może łatwo odnaleźć swoje miejsce w polityce Rzeczpospolitej, określić swoje bycie w sprawach wspólnoty, swoje obywatelstwo.

  Ale swoje najlepsze czasy ordynacja JOW miała w Rzeczpospolitej ok 400 lat temu. Kiedy jeszcze kultura polityczna nie widziała wynalazki Gutenberga.

  Minęło trochę czasu. I nawet wynalazek Gutenberga już minął. Pisałem już o tym wiele razy, np w kontekście ordynacji samorządowej:

  http://si.neon24.pl/post/115591,sprawy-narodu-i-sieci
  ------------------------

  A swoją drogą to kto Pana zdaniem "Pakuje Polaków na JOW".
  Bo chyba nie Putin, Merkel albo Kukiz ?
 • @Andrzej Madej 10:46:03
  "Największą zaletą JOW jest jego prostota. Dzięki prostocie, każdy Polak może łatwo odnaleźć swoje miejsce w polityce Rzeczpospolitej, określić swoje bycie w sprawach wspólnoty, swoje obywatelstwo."

  Tak oczywiście, potwierdzam istnienie prostej bezpiecznej demokracji.

  Demokracja jest piękna jak koralowce. I jak koralowce szybko ginie przy zmianie warunków otoczenia. Które giną w mętnej wodzie, czy mgle zasłaniającej promienie słońca.

  Ludzie w przyszłości będą doskonałymi jednostkami żyjącymi z energii słonecznej.
  Lecz, teraz obecny bałagan matematyczny w konstytucji, tworzy naturalnie (ciemne) zabójcze warunki dla demokracji i JOW.

  Cyfrowe błędy to: 3 i 10, 100 i 460 bez zmiany tych cyferek w Konstytucji III RP, JOW jest niebezpieczny dla Polaków, jak zła moc energii.
  http://m.neon24.pl/bf08fed5da97ca5cd17c8bb2981a034a,11,1.jpg
  Klub Polskiej Demokracji Kwantowej
 • @Andrzej Madej 07:50:03
  w budżecie obywatelskim w Polsce,
  nowy, kolejny klub karate wygrywa z parkingiem dla inwalidów pod przychodnią,

  wybory Polaków są bez sensu, i wybory posłów, i wybory lokalne, i wybory obywatelskie
 • @Andrzej Madej 10:31:49
  demokracja może funkcjonować tylko wtedy, gdy lud jest świadomy konsekwencji swoich wyborów, Polacy, niestety, nie są
 • @Andrzej Madej 10:31:49
  "Co do propozycji Lotnej.
  Na podstawie jej wcześniejszych i ostatnich wpisów sądzę, że Lotna nie widzi potrzeby wprowadzania w Polsce demokracji."

  Proszę czytać ze zrozumieniem. Napisałam, że demokracja nie jest warunkiem suwerenności państwa (czy wolności jego obywateli).

  Dzisiejsza, osławiona "demokracja", którą z tak wielkim zacięciem broni Bruksela i marionetkowe polskie rządy, spełnia funkcję wręcz przeciwną, bo pozoruje wolność wyboru opresyjnych władz poprzez uczestnictwo w głosowaniu na nie. Tu się wolność obywateli zaczyna i kończy, niezależnie od tego, czy państwo, w którym mieszkają jest suwerenne, czy nie.

  JOWy są jedną z najgorszych opcji, bo cementują system dwupartyjny partii o niemal identycznym programie i celach, różniących się zasadniczo wyłącznie retoryką. Przykładów tego jest mnóstwo, na całym świecie, od WB, USA i Kanady począwszy i zastanawiam się, dlaczego stara się Pan tego nie widzieć, racząc nas co rusz opowieściami o dobrodziejstwie JOWów?
 • @interesariusz z PL 16:04:54
  Co może znaczyć imię "interesariusz z PL", w kontekście wskazanych przez Pana przejawów bezradności naszej wspólnoty.

  Może: "Polak wieczny Egoista" ?
 • @Lotna 16:18:33
  Może użyłem zbytniego skrótu, chodziło mi o myśl, którą Pani przypomniała:
  > "Napisałam, że demokracja nie jest warunkiem suwerenności państwa (czy wolności jego obywateli)" <<br /> Jeżeli to Panią uraziło - przepraszam.

  Dla mnie problem demokracji a suwerenności, państwa Polaków w Europie narodów bez granic (ewentualny powrót granic, traktuję jako koniec łacińskiej Europy) ma fundamentalne znaczenie z dwóch powodów:

  1. Historycznego: Istotą Polski jest polityczne wiązanie wolności i równości.
  2. Humanistycznego: W społeczeństwie sieci wiedzy samodzielność może owocować solidarnością dzięki samorządności.

  Pewnie oba ujęcia brzmią nadto esencjonalnie, płynniej wyraziłem je w dwóch ostatnich zdaniach notki:
  (...) wobec dostrzeganego na całym świecie wzrostu aspiracji do bezpośredniego udziału obywateli w demokratycznym stanowieniu, odpowiednio do technologicznych możliwości horyzontalnej komunikacji.
  (...) wprowadzeniem JOW na wszystkich poziomach wspólnot samorządowych, Prawo i Sprawiedliwość może uczynić z Polski lidera poszerzania praw obywatelskich, w społecznościach sieci wiedzy.

  Podkreślam zatem, że moim zdaniem sensem suwerenności Polski w XXI wieku (Racją Stanu) jest rozwijanie procedur demokratycznych.
  __________________

  Co do JOW.

  Kluczowym jest personalizacja kultury politycznej. Im mniej kolektywów, tym mniej chuligaństwa i terroryzmu. A w konsekwencji tym więcej spraw, dylematów uniknie uczono-eksperckiej politpoprawnej ucieczki od rzeczywistości, a przejdzie do rozstrzygnięć o wspólnym dobru w procedurach bezpośrednich, referendalnych.

  Instytucje demokracji przedstawicielskiej powinny się skupiać na zadaniach kontrolnych wobec administracji oraz weryfikacji wiarygodności rządzących. I do tego najlepsza jest zwrotność relacji obywatel - poseł (radny). Zwrotność potwierdzana spotkaniami przez całe cztery lata.
  Model dwupartyjny nie będzie miał znaczenia dla szerokości, różnorodności, jakości debat o sprawach publicznych, bo nic nie będzie blokowało udziału w debacie publicznej poglądów wprowadzanych z poza tych ugrupowań.

  Co do USA czy Kanady, szczęśliwie Polska ma dużo lepiej rokującą spoistość narodową.
 • Usunięte przez Kosiura/ Rzeczpospolita:
  Jak widać, z całego szkolenia w Departamencie IV MSW, żydo-Kosiur zapamiętal tylko tyle, co jego kolega Grzegorz Piotrowski: „Mordować katolickich bydlaków”. 

  Nawet kursy demontażu Bloku Wschodniego i dywersji tych państw przez żydo-komunę Zachodu w USA na nic się nie zdały. (Sikorski zrobił na tym karierę.)

  Żydo-Kosiur swojej działalności nie zaprzestał, pomimo tego, że po zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki Departament IV MSW zajmujący się dezintegracją Kościoła katolickiego w Polsce zacierając swoją poprzednią strukturę organizacyjną został przemianowany na „Wydział Studiów i Analiz”, a jego kierownik Zenon Płatek zdechł 20 czerwca 2009.

  Maniakalni psychopaci tego Departamentu są wśród nas do dzisiaj, i to tu w NEon'ie!
 • @Zdzich 20:40:59
  szkoda klawiatury na tego żydowskiego buraka
  to zwykły pajac

  pzdr.
 • Entuzjaści JOWów powinni poprzeć każdą próbę lekceważenia Konstytucji
  Należy także doprowadziś do klonowania pokatastrofalnego bliźniaka wawelskiego władcy popisowo gebelsowskich kręgów podejrzeń i ziobrohaków mocy gdyż jeden na czele narodu bratniego Bialorusinom, nowolitwinom, banderowskim Ukraińcom i nowohebrajczykom to gorzej niż kilku.
 • @Lotna 16:18:33
  „JOWy są jedną z najgorszych opcji, bo cementują system dwupartyjny partii o niemal identycznym programie i celach, różniących się zasadniczo wyłącznie retoryką”. Mam pytania:
  1. „najgorszych opcji” versus jakiej? Dzisiejszej proporcjonalnej?
  2. Co oznacza „cementują”? Cementują „formę” (nazwa np. partii się latami nie zmienia, jej byt polityczny jest dość długi jak np. w UK)? Czy może cementują „treść”. Przecież „niemal identyczny program i cel” – jeśli służy obywatelom, którzy go potwierdzają w swoich indywidualnych wyborach (jeden kandydat jest znaczonym krzyżykiem a jego partia jest niejako w tle) – to rzecz nadzwyczaj pozytywna. Zakładam umownie, że mówimy z pozycji wyborcy a nie partii.
  Wcześniejszy Pani wpis o treści:
  „W Polsce powinna być polska ordynacja wyborcza, służąca Polakom i przez Polaków wypracowana” ma jak najbardziej słuszną tezę. Wyciąga jednak Pani słabo „popularny” wniosek co do przewagi ordynacji szwajcarskiej. Może to i prawda. Jednak 6.9.2015 r. wyborcy – ci biorący udział w referendum – wynikiem 4 : 1 poparli JOW vs. rozwiązaniu obecnemu. Stwierdzenie o „fatalności w skutkach” oznacza Pani poparcie do status quo. Przecież dzisiaj mamy demokrację 50 %-ową. Czynne prawo wyborcze – tak, ale bierne – nie. Używając Pani zwrotu to "powinniśmy" najpierw przywrócić demokrację. Generalnie jej standardy są znane – nie w Polsce - choćby hasło: Europejskie dziedzictwo wyborcze.
 • @W.b S. 10:32:21
  Dzięki temu wpisowi, szukając poprzez google, sięgnąłem do Pana artykułu o Europejskim Dziedzictwie Wyborczym na stronach Ruchu JOW.
  http://jow.pl/europejskie-dziedzictwo-wyborcze/

  To bardzo inspirujące dopełnienie intuicyjnych rozważań o naszych Polskich sprawach, doświadczeniami krajów o stabilnych rodowodac politycznych. I co jak widać z powyższych opinni cenne, przyjęcie tych Europejskich doświadczeń i przemyśleń, powinno oderwać nas od koronnego tematu sączonego przez Pedagogikę wstydu: czy Polaków stać na demokrację.

  Warto by Ruch JOW podjął społeczną inicjatywę wprowadzenia do naszego Kodeksu Wyborczego zaleceń Europejskiego Kodeksu Dobrych Praktyk, likwidując jego nieobywatelski charakter (za prof. Jerzym Przystawą).
  http://jerzyprzystawa.salon24.pl/314330,obywatel-a-kodeks-wyborczy
 • @Andrzej Madej 12:54:40
  Mija się pan z demokracją narodową:)

  "Ustrój demokracji ma ułatwiać obywatelom udział w stanowieniu regulacji oraz nadzorowanie ich realizacji. W naszej XXI wiecznej Europie narodów bez granic, możliwości ograniczanych przez ponad narodowe centrale."

  Narody bez granic? Ciekawe, jak długo żyłby Pan bez własnej skóry?

  https://pbs.twimg.com/media/C0nV8TEWQAIRZ1V.jpg

  Prezes PiS Jarosław Kaczyński laureatem nagrody Człowieka Wolności za rok 2016 tygodnika WSIECI - podkreślił, iż Strefę wolności może stworzyć tylko i wyłącznie Państwo Narodowe.
  Prawdę powiedział.
  http://m.neon24.pl/bf08fed5da97ca5cd17c8bb2981a034a,11,1.jpg
  Klub Polskiej Demokracji Kwantowej
 • @goodness 21:34:41
  > "Narody bez granic? Ciekawe, jak długo żyłby Pan bez własnej skóry? "<<br />
  W mojej, łacińskiej perspektywie, ta skóra obejmuje dwa płuca Europy, a nie przynależy każdej z kultur z osobna.

  Jarosław Kaczyński mówiąc dziś o wolności, wskazywał na znaczenie sumień, na zagrożenia niszczenia kultury przez poprawność polityczną. Jak bym do tego dodał zagrożenia kolektywami obywatelskimi czy chuligaństwem politycznym (jak rysunku o wojnie hybrydowej http://si.neon24.pl/post/136418,humanizacja-czy-sterowanie).

  Wsparcie dla narodowych kultury widzę poprzez pomocnicze wsparcie szkół i innych instytucji kultury dla solidarności, a nie poprzez kontrolę przepływów myśli, ludzi i towarów.

  Orzeł sieci wiedzy.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY