Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
222 posty 2452 komentarze

Społeczeństwo inwestorów

Andrzej Madej - Od urodzenia praktyk przedsiębiorczości.

Nie banderowska Ukraina (7)

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czy Polskie sądy będą chroniły oprawców II Rzeczpospolitej ?

Faszystowscy oprawcy II Rzeczpospolitej 

Moja śp. Mama, w trakcie II Wojny Światowej żołnierz Armii Krajowej i nauczyciel tajnego nauczania na południowo wschodnim  krańcu Podola, zwracała nam uwagę na różnice pomiędzy zachowaniem Ukraińców  po obu stronach Zbrucza. Ci po zachodniej stronie granicznej rzeki, na terenach przedwojennej Rzeczpospolitej, ulegali presji faszystowskich bojówek OUN-UPA, akceptując mordowanie sąsiadów.
Ci po wschodniej stronie Zbrucza, pozostali ludźmi. Wielokroć ratowali życie naszych obywateli.
 
Przypominam tę osobliwość, by podkreślić właściwość propozycji prof. Andrzeja Zięby, określania pogrobowców banderyzmu jako wyrazicieli „nacjonalizmu zachodnio ukraińskiego”. Opinię tą przedstawia w poniższej notce wielki rzecznik kresowej prawdy Wiesław Tokarczuk. Tłumacz i obywatelski kustosz pamięci narodowej.
 
Tym razem pan Wiesław wskazuje na inną osobliwość naszych czasów. Oto działający w Polsce Związek Ukraińców, podejmuje się przygotowań do prawnej walki z osobami niechętnymi banderyzmowi.
 
To zaiste paradne. Rząd III Rzeczpospolitej finansuje  z naszych kieszeni, walkę o sławę zdrajców II Rzeczpospolitej i morderców jej obywateli.   
 
I o co w tym chodzi ?
Żeby było sympatycznie na wojnie z Putinem ???
 
++++++++++++++++++++++++++++++++++
 
Wiesław Tokarczuk
17 lutego 2017
 
Jeśli ktoś z Państwa będzie pisał komentarz w internecie na temat zbrodni ukraińskich, warto doprecyzować, że ma się na uwadze zbrodnie ukraińskich integralnych nacjonalistów, OUN-UPA.
 
Warto odróżnić cały naród ukraińskich od "wrzodu na ciele" narodu ukraińskiego, czyli OUN-UPA - gdyż inaczej możecie się Państwo spotkać w sądzie z prawnikiem reprezentującym Związek Ukraińców w Polsce, Panem Petro Fedusio. Ja nie mam kłopotów z odróżnianiem, ponieważ rodzina mojej Mamy została uratowania przez ukraińskich sąsiadów, ponadto moja Babcia (mama mojego ojca) była Ukrainką.
 
Niedawno w Warszawie została, między innymi przez Petra (Piotra) Fedusio, przeszkolona brygada ochotników, która będzie za pomocą specjalnych programów komputerowych wyławiać "podpadające pod paragraf" komentarze internautów. 
 
Może się więc zdarzyć, że krewny ludzi bestialsko zamordowanych na Wołyniu napisze o tym w internecie, napisze prawdę, że zrobiły to bestie w ludzkiej skórze zidentyfikowane przez cudem ocalałych, często dzięki pomocy dobrych Ukraińców, osiwiałych ze zgrozy świadków jako Ukraińcy, i za to zostanie zawleczony do (polskiego !) sądu przez apologetów OUN-UPA i ukarany wysoką kara finansową, od kilku tysięcy złotych wzwyż.
 
Wiemy skąd ZUwP ma pieniądze, teraz dowiadujemy się na co je przeznacza - na prześladowanie ludzi przechowujących pamięć o zbrodniach ukraińskich integralnych nacjonalistów - (profesor UJ Andrzej A. Zięba proponuje bardziej precyzyjny termin -  zachodnioukraińskich nacjonalistów, co popieram, ponieważ nie da się krócej określić marginalności terytorialnej OUN-UPA na tle wielkiego narodu ukraińskiego).
 
To, co powinniśmy teraz zrobić, to przyłączyć się do powstającego pozwu pana Majkowskiego przeciwko Naszemu Słowu - organizacje kresowe, organizacje patriotyczne i osoby prywatne - ja na przykład poczułem się znieważony porównaniem pamięci o Wołyniu do "ulicznego bandytyzmu".
 
Ubocznym produktem działalności brygady powołanej przez ZUwP będą prawdopodobnie wykazy osób wypowiadających się publicznie i negatywnie na temat OUN-UPA. Nie wiem, jak u państwa, ale u mnie pojawiają się bardzo nieprzyjemne skojarzenia - z wykazami "wrogów" sporządzanych kiedyś przez OUN-UPA. Znalezienie się na takim wykazie OUN-UPA było równoznaczne z wyrokiem śmierci...
 
Ale póki co, nie mogą nas w Polsce zabijać, chcą nam zabierać pieniądze, a na ten cel mają pieniądze polskich podatników.
 
Zanim to nastąpi - mam nadzieję, że przyłączymy się do pozwu pana Majkowskiego i zażądamy od Naszego Słowa, które od państwa polskiego otrzymało ponad 400 000 złotych, wpłaty, na przykład, 150 000 złotych na budowę pomnika ofiar OUN-UPA. 
 

KOMENTARZE

 • !!!
  Dziś na budynku ambasady polskiej w Kijowie,aktywiści organizacji "Czarny Komitet",wywiesili portret Bandery z napisem:NASZ KRAJ NASI BOHATEROWIE

  http://u-news.com.ua/uploads/posts/2017-02/1487264795_1.jpg
  https://www.youtube.com/watch?v=Op2NDX-wi9o
  http://vz.ru/news/2017/2/16/858362.html

  Zaś wczoraj herszt ukraińskiego IPN-u Wiatrowicz w związku z 75-leciem Ukraińskiej Pawstańczej Armii,zapowiedział początek akcji informacyjnej mającej położyć kres kłamstwom i dezinformacjom,w tym pomówieniom o masowe mordy, na temat UPA.
  http://www.politnavigator.net/glava-ukrainskogo-evrejjskogo-komiteta-brosil-vyzov-propagandistu-upa-vyatrovichu.html
 • @ikulalibal 20:35:32
  Stefana Banderę obowiązywało prawo II Rzeczpospolitej, której był obywatelem. Oburzają mnie władze III Rzeczpospolitej, które zamykają oczy na swoją odpowiedzialność za ciągłość egzekwowania całości reguł prawnych. Nie tylko praw do materialnej własności !

  Ta dezercja naszych rządów z ich obowiązków, prowokuje matołów do wypisywania głupot.
 • Nie oceniam tekstu. Autora zachęcam do zgłębienia wiedzy o stosunkach polsko-ukraińskich
  Bez znajomości prawdziwej historii stosunków polsko-ukraińskich wzniecanie szowinizmu tak po jednej, jak i po drugiej stronie, zawsze będzie możliwe.

  Polacy, Ukraińcy – Słowianie, kto między nas sieje nienawiść? - https://wiernipolsce1.wordpress.com/2017/02/02/polacy-ukraincy-slowianie-kto-miedzy-nas-sieje-nienawisc/
 • Po prostu brakuje słów na tę bezczelność, to jest efekt beznadziejnej polityki rządów po kolei.
  Brak honoru i godności , zachowanie niezrozumiałe.Bardzo smutne zjawisko!Kolejny garb na polskim karku!
  Na Ukrainie natomiast nie wiem jak ukarano sprawców tych ekscesów!ciekawi mnie to!!
  https://www.facebook.com/polskie.imperium/posts/393448187507856
 • No cóż chcący nie chcący należy gromadzić takie kwiatki,i zapytać o reakcje władz Ukrainy na nie!
  https://youtu.be/juFfE6zHsYA
 • Kolejne pytanie ,co z tym zrobiono?????
  http://lublin.onet.pl/zrobimy-wam-powstanie-i-bedziemy-was-wycinac-dramatyczna-relacja-polakow-pobitych-na/gv8h26
 • To już jest bezczelność, takie zawołanie!Ale 30.000 ukrainskich studentów na polskim garnuszku, moje podatki na to idą!
  http://pikio.pl/ukrainscy-kibice-przed-meczem-z-polska-zrobimy-wam-druga-rzez-wolynska/
  Ukraińscy kibice przed meczem z Polską: Zrobimy wam drugą Rzeź Wołyńską

  Ukraińscy kibice piłki nożnej przed meczem ich reprezentacji z Polską ostrzegają polskich rywali. W ukraińskim internecie roi się od grafik z hasłami ostrzegającymi przed „drugą Rzezią Wołyńską”.
 • I kolejne plucie!!po Polakach.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/miesne-danie-rzez-wolynska-w-menu-podczas-happeningu-w-kijowie-video-foto

  Mięsne danie "rzeź wołyńska" w menu podczas happeningu w Kijowie [+VIDEO / +FOTO]
  Podczas happeningu w kijowskim lokalu Bar Hot, gdzie wręczono prześmiewcze nagrody "Watnika Roku", jednym z serwowanych poczęstunków było mięsne danie, któremu nadano nazwę "rzeź wołyńska".
  http://ic.pics.livejournal.com/gawrusha/10082108/71390/71390_900.png
 • Pan poseł PO...Miron Sycz
  http://www.se.pl/wiadomosci/polska/miron-sycz-wychowalem-sie-w-nienawisci-do-polakow_338617.html
  Nie byłem chowany, delikatnie mówiąc, w miłości do Polaków. Tak, w nienawiści - stwierdził w wywiadzie prasowym.
 • "Kara" została ponoć wymierzona ,za udział w marszu Orląt Lwowskich w Przemyślu!!
  http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/prezydent-przemysla-nie-zostal-wpuszczony-na-ukraine,707891.html

  Prezydent Przemyśla nie został wpuszczony na Ukrainę. "Persona non grata" (http://www.tvn24.pl)
 • Film z pobicia polskich naukowców z Lublina na granicy polsko-ukraińskiej.
  https://youtu.be/fQl5hi7FPC8
 • Nie wiem czy to jest prawda, bo nie potwierdził tego Washington Post, ale dzisiaj przeczytałam o zajawce prezydenta Poroszenko
  o finansowaniu przez Polskę , modernizacji kompani elektroenergetycznych na Ukrainie.Rozumiem, ze stąd styczniowa podwyżka cen energii i ze nasze sieci już są w najlepszym stanie!
 • Kompletnie nie rozumiem CO się w moim kraju dzieje!!!na sankcjach z powodu Ukrainy polscy rolnicy tracą miliony.
  http://www.tvp.info/28787498/tanie-zboze-z-ukrainy-zalewa-wschodnia-polske-rolnicy-licza-straty

  Tanie zboże z Ukrainy zalewa wschodnią Polskę. Rolnicy liczą straty.
  Rolnicy z Lubelszczyzny i Podkarpacia uważają, że import zbóż z Ukrainy zagraża ich interesom – pisze „Nasz Dziennik”. Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi producenci zbóż wskazali, że ceny skupu zboża są o około 15 proc. niższe niż w pozostałych częściach kraju.
  Rolnicy przekonywali, że niższe ceny są spowodowane importem taniego zboża z Ukrainy, które trafia do kraju również przez Czechy i Słowację. Niskie ceny sprawiają, że już wkrótce uprawa zbóż przez polskich rolników może przestać być opłacalna.

  Z danych przedstawionych przez rolników wynika, że za tonę kukurydzy w województwach lubelskim i podkarpackim skupy płacą blisko 500 złotych, a średnia cena w kraju wynosi około 680 złotych.

  Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnicy zaapelowali o uruchomienie specjalnych dopłat dla gospodarzy z regionów, które graniczą z Ukrainą.

  Rolnicy domagają się też od Unii Europejskiej podniesienia cen interwencyjnych skupu pszenicy i kukurydzy ze 101 doi 150 euro. Dziennik zaznacza, że Bruksela nie godzi się na to.
 • Po prostu Polskę już zajęli!!
  http://www.wykop.pl/link/3033623/ukrainiec-eksponuje-banderowska-flage-w-polskiej-ciezarowce/
 • @Andrzej Madej 20:57:26
  Bandera Stepan za zamach na ministra Rządu II RP Bronisława Pierackiego, został skazany na karę śmierci, potem w wyniku amnestii zamieniono mu karę na dożywocie a w wyniku napaści Niemców na Polskę, więzienie zostało "rozwiązane" i Bandera wyszedł na wolność.
  Bandera był najpierw mordercą polskiego polityka; czyli można zabijać polityków a potem być bohaterem?
  Dla zdemoralizowanych ukropów i owszem. Jednak dla polityków w Polsce?
  To jest nienormalne.
  Tu pomijam inne przestępstwa Bandery i jego kumpli; jeśli dla polityków w Polsce śmierć w nieraz niewyobrażalnych katuszach zwykłych Polaków jest niczym, niech się choć pochylą nad Pierackim.
 • Panie Andrzeju! Panska Mama i moja mogly sie znac.Tez byla w AK.
  Ojciec mojej mamy posiadal majatek nad Zbruczem w miejscowosci Sidorow, zamek tez choc juz w ruinie.Jozef Kalasanty Paygert.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Sidor%C3%B3w
 • @lorenco 00:30:19
  Tak.
  Na przykładzie tego zdarzenia widać ścianę niemocy w polityki opartej na kłamstwie. Przez akceptację banderyzmu, dziś nasz władze unieważniają dziś suwerenność II Rzeczpospolitej.

  I nie pomoże zwiększanie godzin lekcji historii o narodowej ofierze.
  Taka Polska rozpada się na propagandowe wycinanki.
 • @staszek kieliszek 02:08:45
  Wielce prawdopodobne :)

  Moja mama, Stefania z domu Horodyska, do wybuchu wojny mieszkała w majątku Gołochowskich we wsi Kogotówka, pięć kilometrów na północny zachód od Skały Podolskiej. Moja Babcia Petronela Osobliwa, była tam zarządcą. To około 15 kilometrów od Sidorowa.

  W czasie wojny mama mieszkała w Czortkowie, przy ulicy Kolejowej. Wielkim integratorem pracy narodowej byli tam Dominikanie z moim (przyszywanym) wujkiem Urbanem Szeremetem OP.

  Mały świat jest piękny :)
 • @Andrzej Madej 05:44:03
  Wielkim kompendium o moich przodkach jest strona mojej kuzynki:

  https://marychna.witkowscy.net/

  Tam Pan znajdzie na temat tych okolic duzo wiadomosci i pamietnikow.Ja ze swej strony zadzwonie do mojej mamy w Detroit( ma juz 93 lata i nie widzi) i zapytam czy znala panska mame.Nazwisko "Horodyska" obilo mi sie o uszy.Swiat nie jest taki duzy jak by sie wydawalo.Kiedys , w 1979 wynioslem sie z getta w Chicago do miejscowosci Schoumburg gdzie prosperowaly fabryki.Dostalem prace w fabryce zaworow wodnych i olejowych.Po tygodniu podchodzi do mnie brygadzista, Mexyk, i mowi, ze na innej hali pracuje Polak i ze mnie z nim zapozna.Okazalo sie, ze pracowalismy w Bielsku Bialej przez sciane.On produkowal wozki na mleko w Mlodej Gwardi a ja filmy animowane w Studio Filmow Rysunkowych.Pilismy piwo po pracy w Rogowej, mielismy tych samych pijaczkow za znajomych a poznac sie musielismy sie w USA.
 • @staszek kieliszek 08:39:31
  To mi Pan otworzył świat cyfrowej pamięci :)

  Świetnie.
  Sprawdzę funkcjonalność Obywatelskiej biblioteki narodowej :)
 • @@@!
  Już 40 proc. firm chce pracowników z Ukrainy. To już nie ma zapotrzebowania na rodaków??? Kto takie dyrdymały wymyśla??? Nie dość, że komuna zażydowiła nasz piękny kraj, czego do dzisiaj mamy efekty poprzez bałagan kodziarski finansowany przez żyda Sorosa,t o jeszcze chcą zasiedlić polska ziemię tymi nie ludźmi tylko bandytami, barbarzyńcami, ze zwierzęcą chęcią mordowania i plucia na Polaków. Oni Nic się nie zmienili, są tacy sami żądni krwi jak w filmie "Wołyń". Tą chachlą hołotę należy z daleka trzymać od jakiegokolwiek społeczeństwa. Chccą zalać ten nasz kraj najgorszą szumowina, śmieciami, odpadami z ludzkiego rynsztoka???Już są duże problemy z mafiami ukraińskimi. Będzie tak jak z "narodem wybranym", później ich się ich nie pozbędziemy kształtując "kulturę" wschodnią.Nie daj Boże!!! Tego co to wymyślił to niech go piekło pochłonie!!! To nie chodzi o chęć zatrudnienia Ukraińców ale o tanich pracowników, więc tytuł wprowadza w błąd. Firma chce pracowników - jest urząd pracy i czekający na pracę bezrobotni. Ściąganie do Polski pracowników z Ukrainy jest GŁUPOTĄ, gdyż niszczy się kulturę pracy i ograbia Polaków. Zaniżanie płac jest złem, które w Polsce trzeba zwalczać, a nie jeszcze zezwalać na ściąganie migrantów ze wschodu. Tam na Ukrainie chcą zrobić miejsce dla migrantów z Bliskiego Wschodu i przesiedlają ich do nas. Globaliści niszczą kraje gdzie jest czysta struktura narodowa, bo to jest ich cel nadrzędny. Nie możemy pozwalać na przesiedlanie do nas nacjonalizmu ukraińskiego, bo będziemy mieć problemy, duże problemy społeczne. Wiec nie bredźcie o jakimś braku siły roboczej, bo nie chodzi o braki kadrowe, tylko o to, że ludzie nie chcą już pracować za mniej niż potrzebują do utrzymania. Nie bredźcie o jednocyfrowym bezrobociu, bo jeśli w waszych debilnych sprawozdaniach miejsc pracy nie przybyło a bezrobocie się zmniejsza to wcale nie jest pozytywny objaw, wręcz przeciwnie. Aby zaprowadzić w kraju normalne rządy, kontrolę na granicach i wypełnianie woli suwerena, mamy do wyboru:( karta wyborcza jak widać przegrała) zbierać podpisy, malować kredą na asfalcie , lub wziąć pały do reki. Dwa pierwsze jak wiadomo z doświadczeń innych są mało skuteczne, ten ostatni niemożliwy do przeprowadzenia, bo skąd wziąć ludzi o walecznym sercu. Grudzień 1981 wykazał, że ostatni Żołnierze Niepodległości spoczęli na łączce, armia ciot nie jest zdolna do jakiejkolwiek walki. Takie wykastrowane wałachy, wszystko olewają i niebawem, będziecie uczyć swoje dzieci w domu , bo w szkołach za wasze pieniądze będą uczyć, wy ślepe ćwoki, ukraińskiego. Więc będziemy wielbić niebawem "banderę" i jednocześnie sławić imię Allacha i jego proroka.

  Zapłacić godziwie Polakom za pracę i nie będzie problemów kadrowych. Tylko że wy chcecie niewolników za góra 2000 na rękę, a nie normalnych pracowników. Te czasy się powoli kończą. Szkoda tylko że bardzo powoli, a ściąganie Ukraińców nie pomaga w tym, nie pomaga w szybkim urealnianiu pensji Polaków w stosunku do ich kosztów życia. I w tej kwestii działania (czy też brak reakcji) rządu mi się nie podoba. Oceniam to bardzo negatywnie Rząd to powinien maksymalnie utrudnić zatrudnianie obcokrajowców i działać na rzecz godziwego wynagrodzenia Polaków. I obyście się na tym nie przejechali. Wzrost cen żywności, energii, OC 70% w górę, do tego stałe opłaty jak czynsz, często również ciągle rosnące itp. A i jeszcze mamy elektrycznymi samochodami jeździć wg. Morawieckiego. W cenach to już równamy do europejskiej średniej tylko , że my na to nie mamy 2 tys. euro tylko 2 tysiące złotych, bo znaczna część Polaków tyle tylko zarabia. Od gadania Pana Morawieckiego to Polakom pieniędzy nie przybędzie w portfelach a i braki kadrowe pozostaną. Co nam z inwestycji zagranicznej, jak taka firma szuka niewolników za 2 tys.zł a nie dobrze wynagradzanych dobrych pracowników? Co nam z ułatwień dla przedsiębiorców, gdy jak chcę np. założyć jedno-dwu osobową mikro firmę muszę 1500 zł ZUSu i podatków zapłacić, nie ważne, że zarobku mam na czysto 3000zł.? Jak żyć Panie Morawiecki? Z Pańskiego gadania? Pewnie dawać tu jeszcze z milion Ukraińców, a co tam. Najlepiej. Pożyjemy zobaczymy. Mimo wszystko daję jeszcze kredyt zaufania. Ale jak pod koniec kadencji zwykłemu Polakowi ciężko pracującemu nie przybędzie, zaznaczam - znacząco przybędzie w kieszeni to na gospodarce się przejedziecie i pewnie nie tylko z mojej strony.
 • @kula Lis 66 12:44:42
  Taki porównanie!!kolejne [pieniądze z budżetu polskich podatników.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/msz-polska-przeznaczyla-ponad-30-mln-zlotych-na-wspolprace-rozwojowa-z-ukraina

  Prawdopodobnie zaważyły tzw. procedury czyli brak pieniędzy!!
  http://polki.pl/magazyn/o-tym-sie-mowi,kolejne-dziecko-zmarlo-po-nieprzyjeciu-do-szpitala,10421614,artykul.html


  http://www.nowa.tv/24-godziny/dwulatek-zmarl-choc-rodzice-wzywali-pomoc,1200/

  http://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/2-letni-gabrys-nie-zyje-nie-pomogla-lekarka-i-pogotowie,222814.html
 • @Andrzej Madej 11:18:09
  Panie Andrzeju.Rozmawialem z moja mama.Uczyla sie w gimnazjum( z internatem) u siostr Niepokalanek w Jazlowcu.Jedna z panienek nazywala sie Stefania Horodyska.Mama dodala jeszcze, ze rod Horodyskich byl na Podolu liczny.
 • @staszek kieliszek 00:26:12
  Tak to była moja Mama :)
  Mama zostawiła pamiętnik z dokładnymi opisami swoich koleżanek z Gimnazjum w Jazłowcu. Ten pamiętnik opracował w kontekście historii rodzin na Podolu prof. Kazimierz Karolczak https://pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Karolczak_(historyk). Nie mam go jednak teraz pod ręką ...

  W okolicy mieszkało dwoje starszego (roczniki ok 1905) rodzeństwa Mamy (rocznik 1922). Brat Józef, był kapitanem Wojska Polskiego, adiutantem pułkownika Stefana Roweckiego (wówczas dowódcy KOP w Czortkowie).
  Siostra Maria (filozof, nauczyciel) zamężna ze Stefanem Moszyńskim, zarządcą dóbr w pobliskim Łosiaczu. Ich syn Wojciech prowadził przez 40 lat firmę tekstylną (SIASIA) w Nowym Jorku. I ciągle tam mieszka.
  Może się Panowie spotkali :)

  Serdecznie pozdrawiam ...
 • @Andrzej Madej 07:48:21
  No to doszlismy do sedna sprawy.Moja mama byla w tej samej szkole co Panska mama i sie znaly.Moja mama byla 1 rok nizej.No coz. Ciekawe to bylo na Neonie znalesc znajomych naszych przodkow i ich koligacje. Przyjemnie sie pisalo.
 • Jedynie banderwocy
  .
  są motywem państwotwórczym krainy U. Ukraińcy nie mają żadnej innej tradycji państwotwórczej poza banderowcami. Przez wiele wieków takie państwo w ogóle nie istniało, Nie jest rzeczą wykluczoną, że kraina U otrzymała prawo nazywać się państwem jedynie na okres przejściowy, tym bardziej:

  - https://marucha.wordpress.com/2014/03/12/jak-nsa-przeoczylo-krym/#comment-330265

  W międzyczasie można rozpoznać, że Rosja nie ma żadnego interesu w przyłączeniu Donbasu do swego terytorium, co wielu dość bezmyślnie jej zarzuca, autonomiczny Donbas, ściśle powiązany z Rosją, jest znakomitą bramą do wjeścia do UE dla rosyjskich aktywności, tym bardziej, gdyby UE uparło się włączyć teren krainy UE do swego systemu. Podobną funkcję dla Rosji, acz w innym rozmiarze, spełnia zachodnia część Cypru i to od dziesięcioleci. Donbas stanowił by dla Rosji znakomite roozszerzenie jej wejścia do UE bez niegatywnych konsekwencji związany z jej członkostwem.
 • @staszek kieliszek 08:04:40
  Tak.
  Bardzo ciekawie i budujące spotkanie :)

  Znaczy, te cyfrowe redukcje komunikacji, które tak Pana irytują jako inżyniera ale i pierwsze jako humanistę, do czegoś się jakoś nam przydają :)

  Mój Tato Tadeusz - Krakus z dziada pradziada - mawiał na częstych w naszym domu spotkaniach kresowian, że w Polskich domach najważniejszym urządzeniem było bocianie gniazdo. Na którym siedział umyślny żeby wypatrywać GOŚCI.

  Bo to Goście byli jakością Polskiego Domu.

  Do zobaczenia :)
 • @Laznik 14:01:10
  Pisze Pan o zachodniej Ukrainie i historii rozbudzonej przez Wiedeń.
  Ukraina, Ruś Kijowska jest znacznie bogatszym dziedzictwem.

  Wiem o tym od osób do których mam zaufanie, ale tego nie ogarniam w detalach, więc nie podejmę ewentualnej polemiki ...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY