Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
233 posty 2563 komentarze

Społeczeństwo inwestorów

Andrzej Madej - Od urodzenia praktyk przedsiębiorczości.

Nie banderowska Ukraina (19)

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Polityka pomnikowego zakłamania.

Tak jak w okresie przed, w czasie i po II wojnie światowej, Polacy nie byli jedynym narodem skazanym przez Banderowców na fizyczne usunięcie z obszarów uznanych przez nich za narodową własność (czerwona krew włada czarną ziemią), tak i obecnie Polacy nie są jedynym narodem poniżanym przez gloryfikację Ukraińskich ludobójców. Heroizacja zła u naszych wschodnich sąsiadów, poprzez budowanie pomników mordercom na grobach ofiar ich szowinizmu, dotyka równie mocno Polaków jak i Żydów.

O czym pisze żydowski portal ynet, odwołując się do opinii przewodniczącego Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego, pochodzącego z Łucka na Wołyniu Edwarda Dolińskiego. 

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5064159,00.html
 
 
Mordercy Żydów, negacjoniści Holokaustu: nowi bohaterowie Ukrainy.
  
Kilka miesięcy temu w żydowskiej dzielnicy Winnicy powstał pomnik Symona Petlury. Inicjatorami i wykonawcami są władze ukraińskie. Petlura, nawiasem mówiąc, jest identyfikowany jako odpowiedzialny za masakrę nie mniej niż 100 000 niewinnych Żydów podczas wojny domowej w latach 1918-1920.

I nie on jeden. Poznaj nowych bohaterów Ukrainy: antysemickich morderców, którzy dokonywali masakr Żydów, upamiętnianych przez tzw. „dekomunizację” nazw ulic i placów miejskich. W ten sposób ulice zostały nazwane na cześć Stefana Bandery i jego towarzyszy, którzy kolaborowali z nazistami i masakrowali Żydów podczas Holokaustu. Jak na ironię, bulwar prowadzący w kierunku Moskwy i do Babiego Jar został nazwany jego imieniem.

Żydzi na Ukrainie czują się nękani, i nic dziwnego, w kraju, w którym antysemiccy mordercy są wspierani przez władze – powszechne jest także propagowanie treści pełnych nienawiści. Na przykład w trzech żydowskich miejscach – bramie do Muzeum Holokaustu w Odessie, a także na żydowskim centrum kulturalnym i nieczynnej synagodze w tym mieście – tydzień temu podczas świąt Bożego Narodzenia zostały umieszczone antysemickie graffiti.

Tak więc jedną ręką zwiększa ochronę żydowskich instytucji, ale drugą, według żydowskich źródeł w kraju, zachęca do gloryfikacji antysemitów. „Mój apel do prezydenta i premiera Ukrainy o potępienia aktów nie został jeszcze usłyszany”, odpowiedział naczelnemu rabinowi Odessy i południowej Ukrainy, Abrahamowi Wolfowi, który wyraził przekonanie, że potępienie nastąpi. „Bardzo ważne jest, aby temu zapobiegać, ponieważ niestety wszyscy wiedzą, jak to się zaczyna i jak kończy”. Parlament Europejski potępił ten akt oraz wysłał list w tej sprawie do rabina Wolfa, a także wezwał prezydenta Petro Poroszenkę i premiera Ukrainy Wołodymyra Groismana do potępienia tego typu działań i nadzorowania śledztwa.

Gdy rząd ma dług wdzięczności wobec nacjonalistów.

W najpopularniejszym programie publicystycznym w kraju zmuszono go do konfrontacji z wieloma wściekłymi nacjonalistami, ale jego wystąpienia uczyniły go popularnym blogerem i przywódcą społeczności żydowskiej.

Jeśli zastanawiasz się, jak to jest możliwe w kraju, na czele którego stoi człowiek o nazwisku Groisman, wyjaśnia: „premier jest wybierany nie jako Żyd i funkcja przez niego wypełniana nie jest rolą żydowską, a zatem jego żydowskość nie ma tu nic do rzeczy”.

Sukces elementów antysemickich opiera się na legalnym głównym nurcie Ukrainy, wyjaśnia Dolinsky. „Aby zmobilizować społeczeństwo przeciwko agresorowi, muszą opracować program bohaterów”, powiedział, „którzy walczyli za nasz kraj z bronią w ręku, a dzieje się to także pod wpływem nacjonalistów”.

Dolinsky wyjaśnia, że Ukraina wysławiając antysemickich zbrodniarzy sama strzela sobie w stopę. „To już spowodowało ostrą konfrontację z Polską, która zabroniła niektórym urzędnikom zaangażowanym w tę politykę wjazdu na swoje terytorium, i w tym kontekście ci urzędnicy pracują również de facto nad tym, aby nie dopuścić do wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej, i to już teraz stanowi przeszkodę w integracji Ukrainy z Europą.”

Pomnik antysemity w Babim Jarze.

W poniedziałek wieczorem, w rocznicę urodzin Stepana Bandery, antysemicki marsz nacjonalistów z pochodniami ma odbyć się bez żadnych przeszkód, tak samo jak rok temu, kiedy krzyczeli „Żydzi precz”. Dolinsky oskarża swój kraj o negowanie Holokaustu i ostrzega, że „konflikt z Izraelem, Niemcami i Stanami Zjednoczonymi jest nieunikniony”, jak to ujął. „Kraje te milczą, jak na razie, z powodu konfliktu z Rosją, ale nigdy nie zgodzą się na gloryfikację nazistowskich kolaborantów.”

„Ukraiński rząd uczestniczy w okolicznościowych imprezach, na przykład, z okazji 75. rocznicy masakry w Babim Jarze, ale jednocześnie wprowadza w Babim Jarze tablice upamiętniające poświęcone tym nacjonalistom ukraińskim, którzy brali udział w atakach na Żydów, albo ideologicznych, albo praktycznych. Na przykład, stoją tam tablice upamiętniające Iwana Rohacza, redaktora naczelnego gazety ukraińskiej wzywającej do mordowania Żydów akurat w tych dniach, w których dokonywano masakry w Babim Jarze, ale to nie wszystko. W Babim Jarze, w jednym miejscu, upamiętniono morderców i ich ofiary. Takie postępowanie jest niedopuszczalne z moralnego punktu widzenia. Jest to bezczeszczenie pamięci o eksterminowanych Żydach, to fałszowanie historii i negowanie Holokaustu.”

Dolinsky wymienia inne wydarzenia, takie jak umieszczenie posągu Petlury w centrum żydowskiej dzielnicy, w Winnicy, wspomniane na początku tego tekstu. „Wszystkie te czynniki próbują narzucić ukraińskiemu społeczeństwu jedną ideologię. Ta grupa jest zorganizowana wokół „Instytutu Pamięci Narodowej”, antysemickich partii nacjonalistycznych, takich jak „Swoboda” i aktywizuje się przenikając do organów państwowych i społeczeństwa.

„Na przykład, w rocznicę powstania UPA (Ukraińskiej Powstańczej Armii), kancelaria prezydenta Ukrainy skierowała do władz lokalnych specjalny dokument, z instrukcjami, jak uczcić to wydarzenie, łącznie  z pouczeniem, co odpowiedzieć na zarzut antysemityzmu organizacji. Dostarczyli szereg przykładów uczestnictwa Żydów w UPA. ale w rzeczywistości wszystkie ich przykłady zostały sfałszowane. Niektórzy z nich byli żydowskimi lekarzami niezbędnymi do leczenia rannych członków UPA, a niektórzy ludzie w ogóle nie istnieli. Te przykłady są przeznaczone do wybielania zbrodniarzy uczestniczących w Holokauście.”

Dokonuje się pranie mózgów młodzieży.

„Stanowisko społeczności żydowskiej w tej sprawie jest jednolite i sprzeciwia się gloryfikacji morderców i kolaborantów nazistów, którzy brali udział w Holokauście. Mówię o całej żydowskiej społeczności i żydowskich organizacjach”, podkreśla. „Niemniej jednak jest kilku żydowskich działaczy, którzy zajmują przeciwne stanowisko, ale oni reprezentują tylko siebie.”

Jakie są szanse na zwycięstwo w tej walce przeciwko fałszowaniu historii?

„Myślę, że wzrośnie presja na Ukrainę zarówno na płaszczyźnie międzynarodowej, jak i wewnątrz. Chodzi o to, że większość mieszkańców państwa ma więzi rodzinne z milionami Ukraińców, którzy walczyli w Armii Radzieckiej przeciwko nazistom. Ludzie są bardzo niezadowoleni z polityki gloryfikacji tej małej grupy OUN-UPA eksploatowanej głównie w zachodniej Ukrainie, a teraz wdzierającej się przemocą do głównego programu historycznego, chociaż istnieje obawa, że szkoda została już dokonana i że umysły młodzieży zostały dobrze wyprane.”

Dolinsky pokłada nadzieje w presji międzynarodowej. „Niemożliwe jest deklarowanie akceptacji wartości europejskich przy jednoczesnym uznawaniu nazistowskich kolaborantów za bohaterów, przy jednoczesnym całkowitym zaprzeczaniu tym wartościom. Ukraina będzie musiała podjąć decyzję: stać się oświeconym krajem europejskim lub popaść w wir historycznych sprzeczności i nacjonalizmu.”
_____________
Publikacja dzięki pomocy Wiesława Tokarczuka.

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY