Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
226 postów 2511 komentarzy

Społeczeństwo inwestorów

Andrzej Madej - Od urodzenia praktyk przedsiębiorczości.

Edukacyjne windy Kresów

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dziedzictwo Kresów zaowocuje w epoce cyfrowej komunikacji, jeżeli będzie łączyć Polaków z sąsiadami.

Suwerenność Polski jako państwa warunkującego naszą kulturę życia publicznego, stoi obecnie przed dwoma wielkimi wyzwaniami modernizacyjnymi.

W zakresie kultury pamięci, jest to potrzeba zintegrowania systemu edukacji.
W zakresie kultury zdrowia, jest to potrzeba zintegrowania systemu ochrony zdrowia.
 
I w jednym i w drugim przypadku, instytucją integrującą powinna być rodzina, jako źródło solidarności międzypokoleniowej. Bez takich integracji, nie ma co myśleć o odpowiedzialnym rozwoju w gospodarce sieci wiedzy. 
 
Niestety.
 
Szacuję, że dziś około 95 % Polskich rodzin jest dysfunkcyjna, z punktu widzenia wykorzystywania nowych możliwości rozwoju dobrostanu społecznego. To przede wszystkim skutek trwającego od XVIII wieku procesu upaństwawiania systemów edukacji i ochrony zdrowia.
 
Problem degradowania organiki życia społecznego jest dla nas obecnie tym poważniejszy, że wskazania ideologów Unii Europejskiej dla zmian w stylu życia, jeszcze bardziej dekonstruują relacje międzyludzkie.
 
Racją ożywienia kultury solidarności są innowacje pedagogiczne domowej edukacji pracy solidarnej.
Osobom uznającym prawidłowość tego rozpoznania, proponuję rozpoczęcie współpracy od wprowadzania innowacji domowej edukacji historycznej.
A konkretnie, od przypomnienia roli rodziny w historii kresów Rzeczpospolitej.
 
Wedle ustaleń Unii horodelskiej z 1413 roku, to rody, rodziny zostały formatorami odpowiedzialności w  korzystaniu z wolności i praw obywatelskich. Przywołanie tego ustalonego w Horodle fundamentu narodowego dobrosąsiedztwa na wschodnich kresach łacińskiej Europy, powinno być powodem do dumy Litwinów, Polaków i Rusinów. Narodów, które przywołały te wartości w roku 1861, aklamując trójdzielny herb dla nadchodzącego zrywu powstańczego.
 
Wprawdzie Litewska Pogoń, Polski Orzeł i Rusiński Michał Archanioł, nie odzyskały przestrzeni dla wolności, ale pozostał nam znak wspólnoty rodowodu politycznego narodów Europy Środka.
 
Jeden ze znaków umacniających nasze dzieje, interesujący dla organizacji multimedialnych zajęć domowej edukacji historycznej, która nie tylko może korzystać z cyfrowo rozszerzonej rzeczywistości czasu i przestrzeni, ale i z narzędzi wspomagających interaktywną pedagogikę dialogu samokształcenia w rodzinie.
 
Splotem dziejowych okoliczności, puste dziś miejsce podpisania pierwszej Unii, znajduje się w Horodle po Polskiej stronie Bugu. Jest tam też Kopiec pamięci drugiej Unii horodelskiej, usypany w 1924 roku staraniem mieszkańców Wilna. I odsłonięta w 2010 roku Tablica pamięci Ukraińców mocnych sumień, chroniących Polskich sąsiadów przez barbarzyństwem OUN-UPA.
 
To jedno z miejsc odniesień dla międzypokoleniowych rozważań prawd przeszłości i potrzeb przyszłości kilku narodów.
 
To jedno z kresowych miejsc dla laboratoriów innowacji narodowo zintegrowanych systemów edukacji i narodowo zintegrowanych systemów ochrony zdrowia.  

 ------------

Więcej:

o etosie Kresów (2011): Przyłączmy etos Kresów do Ojczyzny

tablicy w Horodle (2013): Dobrosąsiedztwo prawdy czy międzynarodówka kłamstwa

naszej pamięci Horodła (2015): Horodło w Alei róż solidarności

o modernizacji uczenia i leczenia (2018): Witalizacja i humanizacja ochrony zdrowia

KOMENTARZE

  • @Autor
    Sądzę, że to dobry fundament dla odbudowy relacji społecznych ze wskazaniem aspektu technicznego dostosowanego do czasów współczesnych.
  • @Krzysztof J. Wojtas 12:09:23
    Dziękuję :)
    Chodzą za mną te techniczne aspekty współczesności od lat. Słyszałem od przedwojennych Kresowian, że tytułem dla Polskiej obecności na wschodnich Kresach Europy, w Smoleńsku, w Kijowie, w Odessie, była nasza pożyteczność dla rozwoju.
    Ogień i miecz były dla obrony.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY