Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
233 posty 2563 komentarze

Społeczeństwo inwestorów

Andrzej Madej - Od urodzenia praktyk przedsiębiorczości.

Kultura zdrowia Rzeczpospolitej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Proces witalizacji i humanizacji systemu ochrony zdrowia, wymaga zastosowania instytucji demokracji bezpośredniej.

Wraz z rozwojem internetowej komunikacji, coraz częściej regulacje sposobów gospodarowania wspólnymi dobrami, wprowadzane będą mechanizmami demokracji bezpośredniej. Będzie to miało szczególne znaczenie dla przełamywania barier interesów korporacyjnych (elit) w rozporządzaniu wspólnymi zasobami, odpowiednio do przyspieszenia dynamiki kultury narodowej, korzystającej obecnie z cyfrowo otwartych zasobów wiedzy w sieci horyzontalnej komunikacji.
 
Proponowana instytucja Sieciowej Inicjatywy Referendalnej, historycznie odpowiada instytucji Sejmów skonfederowanych, powoływanych dla przełamywania niechęci narodowych oligarchii do wysiłków podejmowanych na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa i rozwoju Rzeczpospolitej.
 
Wyraża Polską tradycję wiązania wolności i solidarności ustrojem politycznej równości.
 
 
 Bezpośrednie demokratyczne stanowienie
 
Otwarte zasoby wiedzy oraz dynamika horyzontalnej komunikacji, powiększają nasze aspiracje do udziału w stanowieniu o sprawach publicznych. Ustrój demokratyczny powinien ułatwiać wykorzystywanie społecznych kompetencji dla obywatelskiej podmiotowości. Dlatego we wszystkich wymiarach życia publicznego potrzebnym jest rozwijanie nowych personalistycznych mechanizmów demokracji bezpośredniej i demokracji przedstawicielskiej. Dwóch form demokracji, rozumianej jako system dokonywania wyborów i kontroli ich realizacji przez większość.
 
Przed wprowadzeniem nowych regulacji, jako ustrojowego standardu programowania kierunków i warunków rozwoju dóbr i usług publicznych, proponuję sprawdzenie użyteczności Sieciowego Inicjatywy Referendalnej z wykorzystaniem już obowiązujących ustaw o referendum ogólnokrajowym oraz o uchwalaniu przez rząd narodowych programów rozwoju. Ustaw pozwalających na wprowadzenie w trybie Sieciowej Inicjatywy Referendalnej, zmian usprawniających system ochrony zdrowia.
 
 
Sieciowa Inicjatywa Referendalna
 
Bezpośrednie demokratyczne stanowienie łączące internetową debatę i krajowe referendum obejmuje fazy przygotowania propozycji nowych regulacji, internetowego rozważenia merytorycznych racji oraz przeprowadzenia Obywatelskiej Inicjatywy Referendalnej.
 
Cały proces składać się będzie z dziesięciu etapów:
 
 1. Przedstawienie autorskiej inicjatywy propozycji programowej.
 2. Zawiązanie grupy społecznych rzeczników Obywatelskiej Propozycji Programowej.
 3. Organizacja publicznej sieciowej debaty nad Obywatelską Propozycją Programową.
 4. Przygotowanie zasobów organizacyjnych Obywatelskiej Inicjatywy Referendalnej.
 5. Przeprowadzenie Obywatelskiej Inicjatywy Referendalnej.
 6. Decyzja Sejmu o organizacji referendum.
 7. Publiczne rzecznictwo propozycji Obywatelskiej Programowej pod planowane referendum.
 8. Przeprowadzenie referendum.
 9. Uchwała Sejmu w sprawie wprowadzenia Obywatelskiej Propozycji Programowej do Narodowego Programu Rozwoju.
 10. Uchwała Rządu o wprowadzeniu Obywatelskiej Propozycji Programowej do Narodowego Programu Rozwoju.
 
Proces Sieciowej Inicjatywy Referendalnej może być w każdym momencie skrócony, przez wyprzedzającą decyzję Rządu o wprowadzeniu Obywatelskiej Propozycji Programowej do Narodowego Programu Rozwoju.
 
 
III. Przedmiot sieciowego referendum
 
Przedmiotem referendum może być zagadnienie ustrojowe dotyczące gospodarowania publicznymi zasobami dla zaspakajania potrzeb w zakresie w którym Sejm ustawowo przewidział przyjmowanie przez Rząd wieloletnich narodowych programów rozwoju. Dzięki postanowieniom Ustawy o zdrowiu publicznym z 11 września 2015 roku, już obecnie możliwe jest przedstawienie Rządowi propozycji programowej do Narodowego Programu Zdrowia.
 
 
IV. Pilotażowe zastosowanie Sieciowej Inicjatywy Referendalnej w ochronie zdrowia
 
Dla wykorzystania nowoczesnych technologii dla podmiotowej pozycji człowieka w systemie ochrony zdrowia przez wprowadzenie do publicznych programów zdrowia publicznego usług i polityk promujących kompetencje w trosce o zdrowie własne i swoich bliskich, proponuję sformułowanie Obywatelskiej Propozycji Programowej w formie trzech pytań:
 
Czy jesteś za wprowadzeniem do systemu ochrony zdrowia:
1. Otwartej medycyny szkolnej ?
2. Telemedycznej kontroli terapii ?
3. Świadczenia zdrowotnego uzupełniającego ?
 
 
 
Zarys przeprowadzenia SIR dla modernizacji systemu ochrony zdrowia przedstawię zainteresowanym podjęciem społecznej współpracy. Opiera się on na Krakowskiej misji witalizacji i humanizacji ochrony zdrowia. 

KOMENTARZE

 • Labem dla demokracji bezpośredniej jest tzw. budżet obywatelski
  w którym obywatele głosują w sprawie przeznaczenia publicznego grosza.

  W tejże demokracji bezpośredniej szkółka karate wygrywa z koniecznym dla niepełnosprawnych parkingiem pod przychodnią.

  Inny przypadek - przebudowa ulicy w celu jej poszerzenia kosztem miejsc parkingowych jest reklamowana jako sposób na zaradzenie problemowi braku tychże miejsc, w co ludzie wierzą i gremialnie głosują.

  Demokracja bezpośrednia w gronie idiotów nie popłaca.
 • @ autor Jerzy Madej
  Jako ze zjadl pan zeby na rozpoznaniu problemow wspolczesnej medycyny i jej strukturalnej organizacji bardzo bym prosil o zajecie stanowiska w kwest obowiazkopwych szczepien jak i jest pana stosunek do trego problemu bardzo bym prosil bez owijania w bawelne. Ja osobiscie uwarzam ze cala teoria szczepien to naukowa mistyfikacja ktora nic nie wnosi poza tym ze szczepienia wywoluja mase chorob ,i zgonow w konsekwencji szczepien a wrecz szczepienia wywoluja epidemie wielu chorob. bardzo bym prosil w paru zdaniach
 • @ interesariusz z pl
  Ujol bym to troche inaczej.Ale 5 za definicje

  ,,Demokracja w gronie idiotow prowadzi do tragicznych konsekwencji,,
 • @interesariusz z PL 15:28:22
  Takie opinie jak Pańska są ciągle dość popularne. Pewnie da się z nimi polemizować tylko wskazując dobre praktyki. Ja mam dwie takie dobre praktyki za oknem (osiedle Ruczaj w Krakowie).

  Bardo brakuje lokalnych repozytoriów dla dobrych i złych praktyk. Łącznie ze specyfikacją tych które odpadły. Postulowałem do Urzędowi Miasta Krakowa o założenie takiej bibliotek. Mam nadzieję że zacznie powstawać przy okazji Gromadzkich Repozytoriów Pamięci.

  http://si.neon24.pl/post/145012,gromadzkie-repozytorium-pamieci

  Infrastruktura kultury solidarności, respektująca wartościowanie poprzez instytucje demokracji bezpośredniej, to musi być cały system instytucji. Jutro przedstawię kolejną, tym razem dla gospodarowania przestrzenią.
 • nieatrakcyjny język, ale dobre chęci.
  Witam.
  Uważam, że Twoje propozycje są uczciwe.
  Kukizowi czy Totalnej Opozycji bym nie uwierzył.

  Weź pod uwagę, że w prawdziwej demokracji bezpośredniej, tematy do referendów są też ustalane po referendum, czy dyskusji większościowej. Zawsze w tym kontekście trzeba, jako tło przedstawiać doświadczenia i praktyki w Szwajcarii. Tam jednak mamy do czynienia z demokracją półbezpośrednią.

  Cytuję z własnej notki: "Pojęcie demokracja jest jak z gumy. Nie ma dwóch identycznych systemów politycznych określanych tą nazwą. Granice demokracji wyznaczają dwie skrajne: „socjalistyczna” - 0% władzy ludu oraz „bezpośrednia” – 100% . W światowym rankingu demokracji pierwsze miejsce zajmuje demokracja szwajcarska. Jak ją sami określają półbezpośrednia."
  https://idb.neon24.pl/post/54522,demokracja-polbezposrednia

  Wrogowie rozwoju społeczeństwa to jednocześnie wrogowie Polski i Polaków. To oni bełkoczą o prawach mniejszości żydowskiej, niemieckiej, zboczeńców, czy o jakiś żłobkach, czy o miejscach dla niepełnosprawnych.

  Gdy tematy ustala większość, to wspólna świadomość nie pozwala na nieuczciwą manipulację tematami.

  Wolna wola większości nie dopuszcza do głupiego tematu chyba, że obsługa głosowania fałszuje jego wyniki.

  Pozdrawiam
 • @jan 15:50:07
  Faktycznie od kilkunastu lat przyglądam się i opisuję system ochrony zdrowia, ale nie jako lekarz ale jako ekonomista. A dokładniej makler papierów wartościowych.

  Słyszałem wiele opinii o szczepieniach, osoby które darzę zaufaniem są im zdecydowanie przeciwne. Ale te osoby mają podziwu godną dyscyplinę wobec swojego zdrowia. Są wzorami doskonałości w samopomocy zdrowia, tak w zakresie diety jak i ruchu.

  Obawiam się, że w Polsce mało ludzi stać na taką dyscyplinę, dlatego jestem za utrzymaniem dotychczasowych obowiązków.

  Ps. Mam na imię Andrzej.
 • @Andrzej Madej 16:02:49
  ja tego nie zauważam, że podzielane przeze mnie opinie, są dość popularne. Przeciwnie.

  Zazwyczaj "idiota", nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu.

  Oczywiście, moje poglądy są trochę spaczone przez przebywanie wśród ludzi z wyższym wykształceniem. Właśnie wśród nich jest najwięcej idiotów, ludzi skłonnych do zaprzeczania niewygodnym faktom, i zdolnych do każdego łajdactwa. Nie ma żadnej możliwości, aby "wskazywać im dobre praktyki". Są jak złośliwe gnomy, pilnujące tylko własnego nosa, nawet nie własnego interesu.
 • @adevo 16:12:50
  wolne żarty !

  demokracja bezpośrednia to 100% władzy ludu.

  - takiej władzy, jak np. podczas samosądu!

  tfuuuu
 • @Andrzej Madej 16:13:24
  ach, tak! doprawdy ? ekonomista zabierający się do oceny systemu ochrony zdrowia!!!

  To niech Pan opisze dokonania R. Ściborskiego.

  Ja i wielu innych doświadczyliśmy skutków jego działalności na własnej skórze.
 • @adevo 16:12:50
  Dziękuję za życzliwy komentarz.

  Ta moja propozycja powszechnego skonfrontowania nowych rozwiązań, jest reakcją praktyka gospodarczego na poczucie politycznej niemocy we wprowadzaniu prostych modernizacji do systemu ochrony zdrowia.
  Modernizacji ułatwiających efektywne, z punktu widzenia troski rodziny o dobrostan zdrowia rodziny, wykorzystane nowych narzędzi i technologii medycznych.

  Taka modernizacja zmienia sposób organizacji kolejek do świadczeń medycznych, dlatego jest i będzie blokowana przez eksponentów interesów elit branży medycznej. O czym pisałem w "Strategii kartek na zdrowie". Nie wiem czy we wszystkich krajach tak będzie, ale że w Polsce to potrafię wykazać.

  http://si.neon24.pl/post/144863,strategia-kartek-na-zdrowie

  By skutecznie przygotować i przeprowadzić takie referendum, trzeba wielkiego wysiłku organizacyjnego. Szczęśliwie Ustawa o zdrowiu publicznym przewiduje możliwość społecznych inicjatyw dla Narodowego Programu Zdrowia. Obecny obowiązuje do końca 2020 roku.

  Co do sypiących w piach w tryby rozwoju Polski, to jak zawsze są oni wrogami naszej wolności.
  Czemu ?
  Pewnie jest różnie.
 • @interesariusz z PL 16:20:47
  DEMO- KRACJA WŁADZA - LUDU
  Władza znaczy panowanie, planowanie, projekty, decyzje, zarządzanie, wykonastwo itd. Bez podziału na trójwładzę.

  Samosądy nie mają nic wspólnego z demokracją bezpośrednią-
  jak nazwa wskazuje są one "osamotnione - same" - bez legitymacji większości. Samosądy to zjawiska społeczne, a nie polityczne.
 • @interesariusz z PL 16:23:08
  ach, tak! doprawdy ? ekonomista zabierający się do oceny systemu ochrony zdrowia!!!

  Pan uważa, że ekonomiści nie powinni się zajmować gospodarowaniem dla dobrostanu społecznego ?
 • @interesariusz z PL 16:17:36
  " ... Są jak złośliwe gnomy, pilnujące tylko własnego nosa, nawet nie własnego interesu. "

  Najgorzej, jak dodatkowo jest to nos Pinokia :)
  Znam wśród uczonych takie przypadki ...
 • Licznik
  Panowie, coś jest nie w porządku.
  Wszedłem na bloga, zrobiłem wpis o 16:12, wtedy było 7 odsłon.
  Teraz po więcej niż 1/2 godzinie, o 16:38 w dalszym ciągu widzę 14 odsłon.
  Czyżby zainteresowanie tematem było tak małe?
 • @Andrzej Madej 16:35:38
  przepraszam, że Pana to uraziło,

  był to wstęp, aby Pan ocenił w świetle wyznawanych pryncypiów działalność "najlepszego ekonomisty wśród lekarzy".

  ps. sprawą zupełnie odrębną jest potencjalna różnica zadań na temat "dobrostanu społecznego".
 • @adevo 16:32:50
  Dość ważne wydaje mi się pamiętanie o równości w kontekście Wolności i Solidarności. Wczorajsza rocznica, osadzona w kontekście przełomu Pierwszej Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, wydaje mi się ważnym przypomnieniem o relacjach tych trzech słów.

  O czym trochę napisałem tutaj:
  http://si.neon24.pl/post/145292,ramy-dziedzictwa
 • @Andrzej Madej 16:38:39
  To jest temat dla socjologa. Czy pewen rodzaj psychopatii pomaga ukończyć wyższe studia, czy też może jest odwrotnie, psychotyczne skłonności nabywa się w trakcie studiów, a zwłaszcza podczas "robienia naukowej kariery".
 • @interesariusz z PL 16:41:55
  Ależ nie uraziło :)

  Po napisaniu kilkudziesięciu tekstów o gigantycznych zmianach zachodzących w gospodarce, po tysiącach rozmów na ten temat, nie mam wątpliwości że zamiany w systemie ochrony zdrowia są prekursorskie wobec całego ustroju społecznej gospodarki rynkowej.

  Pytanie jest nie czy ekonomiści mają się zajmować efektywnością w systemie ochrony zdrowia. pytanie jest kiedy porzucą do tych badań stosowanie do tego metod surrealizmu poznawczego.
  Wyprowadzonych z ideologii kapitału społecznego.

  Pozdrawiam
 • @Andrzej Madej 16:42:47
  Fakty pokazują, że cały dorobek ludzkiej solidarności wypracowany przez pokolenie solidarnościowe, został zniszczony.
  Było pięknie, szanse były duże. Ja myślałem jeszcze w roku 2011, że Polacy tak sami, z poziomu wyższej świadomości pokojowo zmienili swój ustrój. A na szczyt samodzielnie wypchnęli wodza z własnych szeregów.

  Czuję się oszukany przez Bolka, Papieża, Kościół, Rydzyka, sądy, instytucje państwowe, służby ochrony państwa. Gdybym był w Polsce to bym wyjechał do Australii lub Nowej Zelandii.

  Dlaczego taki zryw zastał zaprzepaszczony?
  Widzę tu wpływy obcych kultur.

  Przed nimi chroni tylko powszechność instrumentów władzy.
  Ja ten bezpośredni dostęp wszystkich do władzy nazywam demokracją kulistą.
 • @adevo 17:26:08
  Stan licznika: 16 na 20 komentarzy!
 • @ autor mowa wasza niech bedzie tak lub nie
  Pisze pan ,,Obawiam się, że w Polsce mało ludzi stać na taką dyscyplinę, dlatego jestem za utrzymaniem dotychczasowych obowiązków.,, Dlaczego pan kluczy,napisz pan wprost jestem zwolennikiem szczepien,pana odpowiedz i sposob jej sformulowania to kretactwo ,asekuranctwo konformizm i wiele innych niedobrych cech ktore nie przychodza mi w tej chwili do glowy. twierdzenie ze nie jest pan lekarzem tylko ekonomista itp po co pan zajmuje sie problemem medycyny kiedy nie jest pan wstanie jednoznacznie rozpoznac jednego z podstawowych problemow mianowicie przyczyn olbrzymiego wzrostu zachorowan.. Jesli pana mozliwosci intelektualne przerasta rozpoznanie takiego problemu to zabieranie sie za prube stworzenia teoretycznego modelu medycyny przyszlosci jest po prostu niepowarzne tak jakby uczen szkoly specjalnej chcial zbudowac samochod osobowy majac deski i gwozdzie ,pan ma olbrzymi tupet panie Andrzeju i podejzewam ze zle ma pan tez intencje obca ruwnierz jest panu prawda. Bo dojsc do wlasciwych wnioskow na temat sensownosci szczepien to moze osoba naprawde o przecietnych zdolnosciach rozumowania . W tej sytuacji zabieranie sie za sprawy wiekszego formatu jak organizacja calej medycyny zauwazajac tylko jej aspekt ekonomiczny to oddanie jej na pastwe takich jak dr Mengele
  Inaczej nie mozna opisac pana postawy zamykania oczu na sprawe tak oczywista. Zrob pan cos w temacie szczepionkowego ludobujstwa . bo te bazgranie jakie pan uprawia niczemu i nikomu nie sluzy poza panskim ego.
 • @adevo 17:26:08
  Z smartonacji. ... Byłem na Krakowskich Błoniach w nocy 9/10 czerwca 1979. Wszyscy organizatorzy szacowali udział do 300000 osób. Rano było 1000000. Tego nikt się nie spodziewał. To był przełom. Reakcja była po tym przełomie.
 • @jan 17:42:25
  Panu chyba nie chodziło o szczepienia tylko chciał mi Pan naurągać..
  Życzę zdrowia.
 • @adevo 17:28:12
  Będzie więcej odsłon będzie więcej jedynek. U mnie tak to pracuje.
 • @adevo 17:28:12
  Stan licznika: 16 na 20 komentarzy!

  KOMEDIA !!!!!!!!
  ps.
  Warto udać się na szkolenie do blogerow z WPS
  Ich w ciągu 30 sek. czyta jednocześnie............. 1500-2000 osób
  I to nie jest rekord, wcześniej było dużo więcej jednoczesnych wejść
 • Pytania referendalne
  Czy jesteś za wprowadzeniem do systemu ochrony zdrowia:
  1. Otwartej medycyny szkolnej?
  2. Telemedycznej kontroli terapii?
  3. Świadczenia zdrowotnego uzupełniającego?
  ----------------
  Ad 2. Widzę Twój wątek to telemedycyna.
  W Polsce wiąże się Telemedycyna z 5G i zwiększonymi opłatami za większe szybkości w Internecie. Chodzi o Internet 2 prędkości - dla tych, co więcej płacą i mają szczególne projekty użyteczności społecznej i dla reszty. Tu trzeba by wytłumaczyć czy w Polsce rozwija się technika światłowodów i czy budowana jest ogólnopolska sieć światłowodowa.
  Wg mojego mniemania, Telemedycyna musi się oprzeć na 5G, gdyż tak chcą koncerny i USA. 5G gwarantuje dodatkowe choroby oraz kontrolę przez NSA. Znaczy już samo posługiwanie się Internetem bezprzewodowym "dla zdrowia" zwiększa ilość i stan chorób, czyli obrót koncernów zdrowotnych, oraz firm obsługujących komunikację bezprzewodową. Poza tym łatwiej jest kontrolować komunikację bezprzewodową, niż transmitowaną światłowodami.
  Ad 3. 2 Ja jestem za otwartym dostępem. Za medycyną bez dyskryminacji. Twoje pytania nie są nawet dla mnie zrozumiałe. Jak je podajesz to powinieneś wytłumaczyć, o co ci chodzi.
 • @adevo 23:24:02
  Faktycznie, telemedycyna to moim zdaniem będzie lokomotywa zmian gospodarczych. Lokomotywa wprowadzania Sektora dobroczynności do ustroju Społecznej gospodarki rynkowej.
  Pisałem o tym rok temu
  http://si.neon24.pl/post/139126,telemedyczna-lokomotywa-zmian


  Ale.
  W Polsce telemedycyna zaczęła się mniej więcej sto lat temu. Najwyżej wycenioną usługą medyczną w II RP były porady telefoniczne.
  I tego się trzymajmy !!!

  Czy do tego trzeba 5G czy wystarczy tylko 4G życie pokaże.
  Tak czy inaczej najważniejsze są kompetencje użytkowników. Czyli Domowa edukacja medyczna. W poważnej ekonomii nazywają to "Popytowy rozwój innowacji".

  "Pigularze i Wojenni" wmawiają nam, że trzeba 5G albo 14G, nie po to żeby nam sprzedać więcej gadżetów, tylko po to żeby ustawiać nas w kolejkach do wynalazków dostępnych na kartki. Bo jak będą kartki, to znaczy, że będzie też czarny rynek i że będzie można trzepać niezłą kasę na miksowaniu tych dwóch obszarów.
  Na sterowaniu pozornie internetowo centralnie uporządkowanymi kolejkami.

  A to Grube Misie i powolni im akademiccy Bramini lubią najbardziej. Trzepać kasę.


  O detalach proponowanych pytań pisałem już kilka razy. Publicznie zacząłem od października 2017, gdy przedstawiłem Otwartą Medycynę Szkolną na posiedzeniu Zespołu Zdrowia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, jako społeczny ekspert Związku Powiatów Polskich.
  Tu prezentacja zintegrowania profilaktyki medycznej
  https://www.youtube.com/watch?v=VR7-wHxK6Vo

  Oczywiście planuję prezentację skondensowanych wersji tych propozycji , ale w tej notce skupiałem się na się na SIR jako na nowej instytucji demokracji bezpośredniej. Uważa, że bez takiej instytucji, żadna z proponowanych innowacji nie będzie w Polsce wprowadzona.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY