Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
216 postów 2426 komentarzy

Społeczeństwo inwestorów

Andrzej Madej - Od urodzenia praktyk przedsiębiorczości.

Kultura zdrowia Rzeczpospolitej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Proces witalizacji i humanizacji systemu ochrony zdrowia, wymaga zastosowania instytucji demokracji bezpośredniej.

Wraz z rozwojem internetowej komunikacji, coraz częściej regulacje sposobów gospodarowania wspólnymi dobrami, wprowadzane będą mechanizmami demokracji bezpośredniej. Będzie to miało szczególne znaczenie dla przełamywania barier interesów korporacyjnych (elit) w rozporządzaniu wspólnymi zasobami, odpowiednio do przyspieszenia dynamiki kultury narodowej, korzystającej obecnie z cyfrowo otwartych zasobów wiedzy w sieci horyzontalnej komunikacji.
 
Proponowana instytucja Sieciowej Inicjatywy Referendalnej, historycznie odpowiada instytucji Sejmów skonfederowanych, powoływanych dla przełamywania niechęci narodowych oligarchii do wysiłków podejmowanych na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa i rozwoju Rzeczpospolitej.
 
Wyraża Polską tradycję wiązania wolności i solidarności ustrojem politycznej równości.
 
 
 Bezpośrednie demokratyczne stanowienie
 
Otwarte zasoby wiedzy oraz dynamika horyzontalnej komunikacji, powiększają nasze aspiracje do udziału w stanowieniu o sprawach publicznych. Ustrój demokratyczny powinien ułatwiać wykorzystywanie społecznych kompetencji dla obywatelskiej podmiotowości. Dlatego we wszystkich wymiarach życia publicznego potrzebnym jest rozwijanie nowych personalistycznych mechanizmów demokracji bezpośredniej i demokracji przedstawicielskiej. Dwóch form demokracji, rozumianej jako system dokonywania wyborów i kontroli ich realizacji przez większość.
 
Przed wprowadzeniem nowych regulacji, jako ustrojowego standardu programowania kierunków i warunków rozwoju dóbr i usług publicznych, proponuję sprawdzenie użyteczności Sieciowego Inicjatywy Referendalnej z wykorzystaniem już obowiązujących ustaw o referendum ogólnokrajowym oraz o uchwalaniu przez rząd narodowych programów rozwoju. Ustaw pozwalających na wprowadzenie w trybie Sieciowej Inicjatywy Referendalnej, zmian usprawniających system ochrony zdrowia.
 
 
Sieciowa Inicjatywa Referendalna
 
Bezpośrednie demokratyczne stanowienie łączące internetową debatę i krajowe referendum obejmuje fazy przygotowania propozycji nowych regulacji, internetowego rozważenia merytorycznych racji oraz przeprowadzenia Obywatelskiej Inicjatywy Referendalnej.
 
Cały proces składać się będzie z dziesięciu etapów:
 
 1. Przedstawienie autorskiej inicjatywy propozycji programowej.
 2. Zawiązanie grupy społecznych rzeczników Obywatelskiej Propozycji Programowej.
 3. Organizacja publicznej sieciowej debaty nad Obywatelską Propozycją Programową.
 4. Przygotowanie zasobów organizacyjnych Obywatelskiej Inicjatywy Referendalnej.
 5. Przeprowadzenie Obywatelskiej Inicjatywy Referendalnej.
 6. Decyzja Sejmu o organizacji referendum.
 7. Publiczne rzecznictwo propozycji Obywatelskiej Programowej pod planowane referendum.
 8. Przeprowadzenie referendum.
 9. Uchwała Sejmu w sprawie wprowadzenia Obywatelskiej Propozycji Programowej do Narodowego Programu Rozwoju.
 10. Uchwała Rządu o wprowadzeniu Obywatelskiej Propozycji Programowej do Narodowego Programu Rozwoju.
 
Proces Sieciowej Inicjatywy Referendalnej może być w każdym momencie skrócony, przez wyprzedzającą decyzję Rządu o wprowadzeniu Obywatelskiej Propozycji Programowej do Narodowego Programu Rozwoju.
 
 
III. Przedmiot sieciowego referendum
 
Przedmiotem referendum może być zagadnienie ustrojowe dotyczące gospodarowania publicznymi zasobami dla zaspakajania potrzeb w zakresie w którym Sejm ustawowo przewidział przyjmowanie przez Rząd wieloletnich narodowych programów rozwoju. Dzięki postanowieniom Ustawy o zdrowiu publicznym z 11 września 2015 roku, już obecnie możliwe jest przedstawienie Rządowi propozycji programowej do Narodowego Programu Zdrowia.
 
 
IV. Pilotażowe zastosowanie Sieciowej Inicjatywy Referendalnej w ochronie zdrowia
 
Dla wykorzystania nowoczesnych technologii dla podmiotowej pozycji człowieka w systemie ochrony zdrowia przez wprowadzenie do publicznych programów zdrowia publicznego usług i polityk promujących kompetencje w trosce o zdrowie własne i swoich bliskich, proponuję sformułowanie Obywatelskiej Propozycji Programowej w formie trzech pytań:
 
Czy jesteś za wprowadzeniem do systemu ochrony zdrowia:
1. Otwartej medycyny szkolnej ?
2. Telemedycznej kontroli terapii ?
3. Świadczenia zdrowotnego uzupełniającego ?
 
 
 
Zarys przeprowadzenia SIR dla modernizacji systemu ochrony zdrowia przedstawię zainteresowanym podjęciem społecznej współpracy. Opiera się on na Krakowskiej misji witalizacji i humanizacji ochrony zdrowia. 

KOMENTARZE

 • Labem dla demokracji bezpośredniej jest tzw. budżet obywatelski
  w którym obywatele głosują w sprawie przeznaczenia publicznego grosza.

  W tejże demokracji bezpośredniej szkółka karate wygrywa z koniecznym dla niepełnosprawnych parkingiem pod przychodnią.

  Inny przypadek - przebudowa ulicy w celu jej poszerzenia kosztem miejsc parkingowych jest reklamowana jako sposób na zaradzenie problemowi braku tychże miejsc, w co ludzie wierzą i gremialnie głosują.

  Demokracja bezpośrednia w gronie idiotów nie popłaca.
 • @ autor Jerzy Madej
  Jako ze zjadl pan zeby na rozpoznaniu problemow wspolczesnej medycyny i jej strukturalnej organizacji bardzo bym prosil o zajecie stanowiska w kwest obowiazkopwych szczepien jak i jest pana stosunek do trego problemu bardzo bym prosil bez owijania w bawelne. Ja osobiscie uwarzam ze cala teoria szczepien to naukowa mistyfikacja ktora nic nie wnosi poza tym ze szczepienia wywoluja mase chorob ,i zgonow w konsekwencji szczepien a wrecz szczepienia wywoluja epidemie wielu chorob. bardzo bym prosil w paru zdaniach
 • @ interesariusz z pl
  Ujol bym to troche inaczej.Ale 5 za definicje

  ,,Demokracja w gronie idiotow prowadzi do tragicznych konsekwencji,,
 • @interesariusz z PL 15:28:22
  Takie opinie jak Pańska są ciągle dość popularne. Pewnie da się z nimi polemizować tylko wskazując dobre praktyki. Ja mam dwie takie dobre praktyki za oknem (osiedle Ruczaj w Krakowie).

  Bardo brakuje lokalnych repozytoriów dla dobrych i złych praktyk. Łącznie ze specyfikacją tych które odpadły. Postulowałem do Urzędowi Miasta Krakowa o założenie takiej bibliotek. Mam nadzieję że zacznie powstawać przy okazji Gromadzkich Repozytoriów Pamięci.

  http://si.neon24.pl/post/145012,gromadzkie-repozytorium-pamieci

  Infrastruktura kultury solidarności, respektująca wartościowanie poprzez instytucje demokracji bezpośredniej, to musi być cały system instytucji. Jutro przedstawię kolejną, tym razem dla gospodarowania przestrzenią.
 • nieatrakcyjny język, ale dobre chęci.
  Witam.
  Uważam, że Twoje propozycje są uczciwe.
  Kukizowi czy Totalnej Opozycji bym nie uwierzył.

  Weź pod uwagę, że w prawdziwej demokracji bezpośredniej, tematy do referendów są też ustalane po referendum, czy dyskusji większościowej. Zawsze w tym kontekście trzeba, jako tło przedstawiać doświadczenia i praktyki w Szwajcarii. Tam jednak mamy do czynienia z demokracją półbezpośrednią.

  Cytuję z własnej notki: "Pojęcie demokracja jest jak z gumy. Nie ma dwóch identycznych systemów politycznych określanych tą nazwą. Granice demokracji wyznaczają dwie skrajne: „socjalistyczna” - 0% władzy ludu oraz „bezpośrednia” – 100% . W światowym rankingu demokracji pierwsze miejsce zajmuje demokracja szwajcarska. Jak ją sami określają półbezpośrednia."
  https://idb.neon24.pl/post/54522,demokracja-polbezposrednia

  Wrogowie rozwoju społeczeństwa to jednocześnie wrogowie Polski i Polaków. To oni bełkoczą o prawach mniejszości żydowskiej, niemieckiej, zboczeńców, czy o jakiś żłobkach, czy o miejscach dla niepełnosprawnych.

  Gdy tematy ustala większość, to wspólna świadomość nie pozwala na nieuczciwą manipulację tematami.

  Wolna wola większości nie dopuszcza do głupiego tematu chyba, że obsługa głosowania fałszuje jego wyniki.

  Pozdrawiam
 • @jan 15:50:07
  Faktycznie od kilkunastu lat przyglądam się i opisuję system ochrony zdrowia, ale nie jako lekarz ale jako ekonomista. A dokładniej makler papierów wartościowych.

  Słyszałem wiele opinii o szczepieniach, osoby które darzę zaufaniem są im zdecydowanie przeciwne. Ale te osoby mają podziwu godną dyscyplinę wobec swojego zdrowia. Są wzorami doskonałości w samopomocy zdrowia, tak w zakresie diety jak i ruchu.

  Obawiam się, że w Polsce mało ludzi stać na taką dyscyplinę, dlatego jestem za utrzymaniem dotychczasowych obowiązków.

  Ps. Mam na imię Andrzej.
 • @Andrzej Madej 16:02:49
  ja tego nie zauważam, że podzielane przeze mnie opinie, są dość popularne. Przeciwnie.

  Zazwyczaj "idiota", nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu.

  Oczywiście, moje poglądy są trochę spaczone przez przebywanie wśród ludzi z wyższym wykształceniem. Właśnie wśród nich jest najwięcej idiotów, ludzi skłonnych do zaprzeczania niewygodnym faktom, i zdolnych do każdego łajdactwa. Nie ma żadnej możliwości, aby "wskazywać im dobre praktyki". Są jak złośliwe gnomy, pilnujące tylko własnego nosa, nawet nie własnego interesu.
 • @adevo 16:12:50
  wolne żarty !

  demokracja bezpośrednia to 100% władzy ludu.

  - takiej władzy, jak np. podczas samosądu!

  tfuuuu
 • @Andrzej Madej 16:13:24
  ach, tak! doprawdy ? ekonomista zabierający się do oceny systemu ochrony zdrowia!!!

  To niech Pan opisze dokonania R. Ściborskiego.

  Ja i wielu innych doświadczyliśmy skutków jego działalności na własnej skórze.
 • @adevo 16:12:50
  Dziękuję za życzliwy komentarz.

  Ta moja propozycja powszechnego skonfrontowania nowych rozwiązań, jest reakcją praktyka gospodarczego na poczucie politycznej niemocy we wprowadzaniu prostych modernizacji do systemu ochrony zdrowia.
  Modernizacji ułatwiających efektywne, z punktu widzenia troski rodziny o dobrostan zdrowia rodziny, wykorzystane nowych narzędzi i technologii medycznych.

  Taka modernizacja zmienia sposób organizacji kolejek do świadczeń medycznych, dlatego jest i będzie blokowana przez eksponentów interesów elit branży medycznej. O czym pisałem w "Strategii kartek na zdrowie". Nie wiem czy we wszystkich krajach tak będzie, ale że w Polsce to potrafię wykazać.

  http://si.neon24.pl/post/144863,strategia-kartek-na-zdrowie

  By skutecznie przygotować i przeprowadzić takie referendum, trzeba wielkiego wysiłku organizacyjnego. Szczęśliwie Ustawa o zdrowiu publicznym przewiduje możliwość społecznych inicjatyw dla Narodowego Programu Zdrowia. Obecny obowiązuje do końca 2020 roku.

  Co do sypiących w pi