Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
233 posty 2563 komentarze

Społeczeństwo inwestorów

Andrzej Madej - Od urodzenia praktyk przedsiębiorczości.

Muzeum Pamięci Krajobrazu w Krakowie (2)

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Co masz zrobić jutro, zrób dziś.

Nowe instytucje narodowej refleksji

 
Przyśpieszenie tempa i poszerzenie przestrzeni naszego życia, pozwala na osobisty udział w samorządowym stanowieniu o publicznych wartościach w przestrzeniach.
 
Pisałem o tym w kontekście konkretnych procesów degradacji centrum Krakowa w tekście Hucpa na wyspie Świętego Sebastiana, pisałem o tym w kontekście propozycji nowych rozwiązań ustrojowych w tekście Kultura przestrzeni Rzeczpospolitej, pisałem w o tym w kontekście pamięci o politycznym odcięciu Wschodnich Kresów od Polski, w tekście Edukacyjne windy Kresów.
 
Również w kilku ostatnich tekstach o odpowiedzialności Klubów Rozwoju Polski za cyfrowe zasoby kultury narodowej, pisałem o społecznej odpowiedzialności za ład przestrzeni, wskazując na zagadnienia planowania i gospodarowania jako jedną z pięciu sekcji tematycznych przewidywanych dla Gromadzkich repozytoriów pamięci.
 
Tym razem przedstawiam propozycję wprowadzenia zagadnień ładu przestrzeni jako stałej ekspozycji muzealnej w budynku dawnego Hotelu Cracovia w centrum Krakowa. Zakupionego ponad rok temu przez Skarb Państwa z przeznaczeniem do poszerzenia funkcji wystawienniczych Muzeum Narodowego.
 
 W prowadzonej obecnie publicznie dyskusji nad celami i przedmiotem nowej ekspozycji, najczęściej wskazywane jest zobrazowanie historii architektury. Moja propozycja poszerza zagadnienie wartości obiektów w otwartej przestrzeni, o kontekst ich usytuowania zarówno w znaczeniu materialnym jak i społecznym.
Wskazując przy tym na znaczenie dziedzictwa społecznej współodpowiedzialności za kulturę przestrzeni w Rzeczpospolitej, dla przyszłości.
 
 
Cyfrowe wsparcie kompetencji dla samorządowego rzecznictwa
 
 Kraków posiada bogatą tradycję społecznego rzecznictwa kultury przestrzeni. Sięgającą czasów lokacji, a obecną między innymi w ocaleniu historycznej tkanki miasta, czy w przywróceniu świetności Zamkowi na Wawelu. Tradycję przedstawioną choćby przez Ewę Łuskinę w książce W obronie piękności Kraju (1910),1 czy przez Jana Pawła II na krakowskich błoniach w Bierzmowaniu dziejów (10 czerwca 1979 roku).
 
Owocowanie tradycji społecznego rzecznictwa publicznych wartości w Polskim krajobrazie, powinno stać się misją Muzeum Pamięci Krajobrazu w Krakowie.
 
Cyfrowe ułatwienia w gromadzeniu, przetwarzaniu i przesyłaniu informacji, otwierają szanse na wykorzystanie cyfrowych zasobów kultury narodowej dla solidarnego rozwoju wiedzy. Gromadzenie tych zasobów wymagać będzie zorganizowania gminnej i krajowej infrastruktury kultury poznania.
 
Proponowane Muzeum Pamięci Krajobrazu, powinno podjąć się ogniskowania debat o nowych formach demokratycznego działania, dla samorządowej troski o publiczne wartości w przestrzeniach. Jak choćby powiatowej integracji samorządności, dzięki Wojewódzkiej Radzie Ładu Przestrzennego.
 
Powinno badać użyteczność narzędzi i metod pozyskiwania – autoryzacji – udostępniania informacji przydatnych dla społecznej kontroli i rzecznictwa ładu przestrzeni. Przechowywanych w Gromadzkich repozytoriach pamięci.
Wreszcie powinno też się podjąć ogniskowania debat, o nowych formach domowej czy uczestniczącej edukacji historycznej. Jak choćby edukacyjnego uczestnictwa w odgrywaniu mniej lub bardziej rzeczywistych scenariuszy (LARP).
 
W ten sposób będzie ono służyć rozwojowi standardów poznania i demokratycznego rzecznictwa kultury przestrzeni we wspólnotach politycznych oraz będzie dostarczało metody i treści dla domowej edukacji historycznej.
 
 
Muzeum w ustroju cyfrowych zasobów kultury narodowej
  
Utworzenie w Krakowie Muzeum Pamięci Krajobrazu, może stać się pierwszą z konkretnych narodowych instytucji standaryzacji poznania w ustroju cyfrowych zasobów kultury narodowej. Proponowanego zestawu instytucji subsydiarnego wsparcia bezinteresownej pracy nestorów dla pozyskiwania - autoryzowania - udostępniania prywatnych informacji przekazywanych do domeny publicznej.


Plansza 1. Muzeum historii krajobrazu w Ustroju cyfrowych zasobów pamięci kultury narodowej. Opracowanie własne Andrzej Madej.
 
Powstanie Muzeum pozwoliłoby na zogniskowanie procesu narodowej standaryzacji społecznej praktyki: pozyskiwania – autoryzacji – udostępniania informacji istotnych dla bezpieczeństwa i rozwoju publicznych wartości w przestrzeniach.
 
Otwierając w ten sposób miejsce dla siostrzanych narodowych centrów standaryzacji: pozyskiwania – autoryzacji – udostępniania; dla budżetów lokalnych, dla przeglądów zdrowia, dla wydarzeń jubileuszowych. Tworząc ramy dla regulacji, potrzebnych dla stabilnej działalności gromadzkich Klubów Rozwoju Polski.
 
 
Pamięć w Krakowskich kamieniach
 
Hotel Cracovia to sąsiad głównego gmachu Muzeum Narodowego w Krakowie. Miejsca historycznego włączenia wystawy „Polaków portret własny” (jesień 1979) do rodowodu politycznego Polaków. Dla wielu uczestników drogi do Trzeciej Niepodległości, była ona artystycznym pomostem, pomiędzy duchowym Bierzmowaniem dziejóww trakcie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski (czerwiec 1979) a konfederacyjnym Ruchem społecznym solidarność (lato 1980).
 
Była potwierdzeniem równością narodowego dziedzictwa, potrzeby równości trudu pracy, dla powiązania wolności i solidarności.
 
Podobny wysiłek pracy dobroczynnej trzeba nam teraz będzie podjąć dla społecznej kontroli wartości, własności i tajemnicy w Internecie.
 
Tak by cyfrowa sieć wiedzy, nie stała się miejscem likwidowania wolności, przez korporacje gospodarcze, korzystające z nadanego im przez ponadnarodowe instytucje, politycznego prawa do inwigilacji i cenzury.
 
 
----------------------
1 Wskazuję na to dzieło, za prof. Jeremim Królikowskim w Interpretacjach krajobrazów (SGGW, 2006).
*) Za słuszną radą Krakowskich znajomych, zmieniłem wcześniejszą nazwę Muzeum na "Muzeum Pamięci Krajobrazu". 
 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY