Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
226 postów 2511 komentarzy

Społeczeństwo inwestorów

Andrzej Madej - Od urodzenia praktyk przedsiębiorczości.

Uniwersytety dla dziadków

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czy Polska podejmie walkę z antykulturą segregacji ?

Dehumanizacja relacji międzyludzkich redukcjonizmem cyfrowych mediów, jest drugą falą dezintegracji trójpokoleniowych więzi społecznych. Pierwszą było zerwanie ekonomiki ojcowizny z ekonomiką gospodarstwa domowego, wynikające z XX wiecznej rewolucji gospodarczej.

Oba procesy dekonstrukcji organiki życia społecznego, stawiają pytanie o role instytucji wspólnoty politycznej dla wzmacniania wolności i solidarności. O funkcje integracyjne instytucji edukacyjnych.
Przedstawiając wyzwania rozwoju cyfrowych zasobów kultury narodowej, wskazywałem na nestorów jako na drożdże wspólnot samorządowych. Ich bezinteresowna praca jest warunkiem koniecznym powstania infrastruktury sektora dobroczynności, chroniącej wiarygodność, tajemnice i inne wartości solidarnego rozwoju wiedzy.
  
Aby wspólnota polityczna Rzeczpospolitej wspomogła subsydiarnie solidarność międzypokoleniową, jako istotę tożsamości rodziny i narodu, koniecznym jest wzmocnienie udziału pracy dobroczynnej dziadków, w procesie wychowania wnuków. W Polskiej kulturze opartej na etyce chrześcijańskiej, kluczowe znaczenie należy tu do instytucji Kościoła Katolickiego.
 
Przed Kościołem Katolickim stoi obecnie wyzwanie włączenia dziadków do rozwoju ich wnuków. Szczęśliwą ku temu okolicznością jest obecność księży, sióstr zakonnych i zawodowych katechetów w przedszkolach i szkołach.
Poszerzenie pracy formacyjnej prowadzonej w samorządowych przedszkolach i szkołach, o kształcenie dziadków dla ich wsparcia rodziców w pracy wychowawczej, powinno w konsekwencji pomóc dobroczynnym senioriom i nestorom w znalezieniu gościny w domach kultury i bibliotekach, przy rozwijaniu Gromadzkich repozytoriów pamięci.
 
 
Czy w Krakowie powstanie Muzeum Pamięci Krajobrazu, jako zaczyn sieciowego uniwersytetu trzeciego wieku ?
Wobec agresji antykultury segregacji, trzeba nam dziś konkretnej aktywności stolicy Polskiej pamięci i tożsamości.
 
------------------------------
*) Dopisek AM z 20.10.2018: Za słuszną radą Krakowskich znajomych, zmieniłem wcześniejszą nazwę Muzeum na "Muzeum Pamięci Krajobrazu".
 
 
 
 

KOMENTARZE

 • @Autor
  Czy to "wspólnota polityczna Rzeczpospolitej" ma wg szanownego Autora decydować o tym, ile czasu w każdej pojedynczej rodzinie dziadkowie mają uczestniczyć w "procesie wychowania wnuków"?
  Czy może dziadkowie będą musieli wyrabiać państwowe normy wychowania, poświadczane przez urzędników?
 • Dziadek - to brzmi dumnie, ale nie w...
  Panie Doktorze,

  Bardzo dobra diagnoza jednej z chorób polskiej współczesności.

  No i bardzo ciekawa koncepcja leczenia - a nawet profilaktyki...

  Pozostaje problem zasadniczy: Kto powinien; Kto mógłby to zrobić?

  Państwo nie jest zainteresowane dolą dziadków (ani babć) - dla Państwa jest to wyłącznie problem zamknięcia obciążeń budżetu. Myślę, że w ciągu następnego pokolenia Państwo przestanie płacić emerytury...
  Następnym krokiem będzie "dobrowolna" eutanazja - w imię interesów
  pokoleń...

  Kościół (moim zdaniem) coraz bardziej odchodzi od człowieka, zajmuje się głównie - swoją własną przyszłością - walcząc o przetrwanie...

  Młodość nie rozumie pojęcia czasu and tym bardziej starości...

  Sami dziadkowie może chcieliby się zorganizować i poszaleć, ale...nie potrafią się pogodzić z przemijaniem...
  Czy będą w stanie coś zrobić - trudno zgadnąć...Pożyjemy, zobaczymy...

  Tak, że na tym froncie - panuje chaos - a jak już pisałem, a chaosu kiedyś tam powstał nowy świat...a więc może historia się powtórzy...

  Serdeczności,

  Ryszard Opara
 • @programista 08:30:14
  Odpowiadam dwa razy nie.

  Ale gdyby Pan chciał pomóc w zaprogramowaniu platform gromadzenia informacji o budżetach, przestrzeni, tożsamości czy zdrowiu, dla potrzebnej w relacjach dziadków i wnuków cyfryzacji kultury poznania, to jest co robić.

  Dla wolności.
 • @Ryszard Opara 08:36:18
  Szanowny Ryszardzie,

  ten pomysł z przedszkolami to z życia. Tam gdzie chodzi dwójka "moich", pół roku temu podszedłem do sympatycznej pani katechetki i grzecznie poprosiłem o korepetycje dla dziadków i babć. Chyba ją to przestraszyło, bo do tej poru nie mam odpowiedzi. Ale ducha nie gaszę :)

  Kościół Katolicki w Polsce nie ma żadnej linii oparcia przed antykulturą segregacji. Ona się pasie na destrukcji. Zginie dopiero spadając do przepaści. I do tego szuka towarzystwa.
  Teraz ma przewagę, bo zło łatwiej wykorzystuje nowoczesne wynalazki. Tak też było przez pierwsze trzy wieki z wynalazkami Gutenberga.

  Oczywiście sam Kościół może dać "TYLKO" przewodnictwo. Cała robota spada na ludzi miłujących wolność.
  I dostrzegających znaczenie pracy solidarnej dla samopomocy zdrowia.

  (Ps. ja nie jestem doktorem :))
 • ee ta wiara w moc nakazów zakazów instytucji
  A to zwykle biurwowskie podejście. Trzeba nastawienie matek zmienić wobec dzieci. Szacunek dla starszych ale i moralny i kulturowy przymus dorosłych do opieki nad dziećmi. Rozumny bo to co dziś matki odprawiają to stosowany kretynizm. Za młodu w czerwcu siedziałem na czereśni z kumplami płci obojga na wysokości ok 10 m. Z aprobatą matek nikt nie spadł. Bo doświadczenie czyni mistrza. Etap socjalizacji w postaci band rówieśniczych i walki o panowanie nad określonym terytorium tez był znacznie wcześniej niż dziś bo w pierwszych klasach podstawówki. Teraz mamy bandy kiboli i straty większe bo kije i samostrzały z gumki do weków zastąpiły maczety i broń palna.

  Owszem doświadczenie pokoleniowe dotyczące techniki jest dziś nieprzekazywalne. Ale są wyjątki odradza się strzecharstwo, zduństwo etc. Natomiast dziadki w sferze międzyludzkiej dużo mogą przekazać małolatom
 • @gnago 20:22:37
  Z czereśniami się zgadzam 100/100.
  Działo się ...

  "Natomiast dziadki w sferze międzyludzkiej dużo mogą przekazać małolatom"
  I o to chodzi :)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY