Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
233 posty 2563 komentarze

Społeczeństwo inwestorów

Andrzej Madej - Od urodzenia praktyk przedsiębiorczości.

Muzeum Pamięci Krajobrazu w Krakowie (3)

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Pismo do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zwracamy się do Pana Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wnioskiem o powołanie Muzeum Krajobrazu i zlokalizowanie jego siedziby w obiektach zakupionego na cele kultury dawnego hotelu „Cracovia”, położonego przy Błoniach Krakowskich i Alejach Trzech Wieszczów.

Krajobraz jest dobrem publicznym. Z jego kształtowaniem wiąże się zakres naszych praw i obowiązków wobec rodzimej przestrzeni. Krajobraz jest fizjonomią środowiska, wskazuje kondycję i interakcję natury i kultury. Jest także zapisem historii narodu, stanowiąc o odrębności właściwej dla miejsca i dziejów.
 
Toteż ojczysty krajobraz stanowi o kształtowaniu poczucia tożsamości. Aby z krajobrazu czerpać wiedzę, potrzebna jest nauka o jego rozwoju. Kształtowanie krajobrazu, teraz i w przyszłości, jest zaś misją, która wymaga społecznej odpowiedzialności i wrażliwości. Dlatego gromadzenie, badanie i udostępnienie wiedzy o polskim krajobrazie uważamy za kluczowe zagadnienie obywatelskiej edukacji. Muzeum Krajobrazu - zamysł Andrzeja Madeja - winno być miejscem integracji pokoleń i kształtowania wrażliwości, umacniającym tradycję obywatelskiej partycypacji w zarządzaniu przestrzenią.
 
Muzeum Krajobrazu znalazłoby w obiektach dawnego hotelu „Cracovia” najlepszą lokalizację. „Cracovia” sąsiaduje bezpośrednio z Błoniami i Oleandrami, z osią widokową łączącą Stare Miasto z kopcem Kościuszki. Obok stoją charakterystyczne gmachy (m. in. Muzeum Narodowego i Biblioteki Jagiellońskiej)oraz pomniki, zaś rangę i znaczenie miejsca znamionują nazwy zbiegających się tu ulic: 3 Maja, Józefa Piłsudskiego, Adama Mickiewicza, Zygmunta Krasińskiego. To niezwykła, symboliczna przestrzeń wolności i pamięci.
 
Prosimy Pana Ministra o rozważenie naszego wniosku i podjęcie inicjatywy tworzenia Muzeum Krajobrazu.
Deklarujemy gotowość udziału zarówno w pracach nad programem działania placówki, jak i w jej funkcjonowaniu.
 
Podpisali
arch. Jarosław Żółciak, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Cracovia Urbs Europaea,
Andrzej Madej, Wice Prezes Zarządu,
dr inż arch. Magdalena Swaryczewska,Skarbnik,
dr hab. Monika Bogdanowska, Członek Zarządu.  
 
Kraków, 10 października 2018.

---------------------
*) Dopisek AM z 20.10.2018: Za słuszną radą Krakowskich znajomych, zmieniłem wcześniejszą nazwę Muzeum na "Muzeum Pamięci Krajobrazu".
 
 
 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY