Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
225 postów 2481 komentarzy

Społeczeństwo inwestorów

Andrzej Madej - Od urodzenia praktyk przedsiębiorczości.

Muzeum Pamięci Krajobrazu w Krakowie (4)

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Do Rady Krakowskich Seniorów od Stowarzyszenia 10 Czerwca

W związku z potrzebą rozwoju kompetencji pracy dobroczynnej emerytów, dziadków i nestorów dla powiększania cyfrowych zasobów kultury narodowej, zwracam się o wsparcie dla utworzenia w Krakowie Muzeum Krajobrazu, jako ośrodka metodycznego dla pozyskiwania, autoryzacji i prezentacji dzieł sztuki istotnych dla społecznego rzecznictwapublicznych wartości w przemianach przestrzeni.
 
Uzasadnienie
 
Zachodzące w całym świecie zmiany demograficzne stawiają nas wobec pytania, czy wzrost liczby osób starszych, emerytów, będzie bogactwem dla rozwoju narodowego czy też będzie jego balastem. Dla rozważenia odpowiedzi, w kontekście zasobów i potrzeb gospodarki opartej na wiedzy, należy przywołać znaczenie wiarygodności cyfrowych zasobów internetu dla ich wartości w kulturze narodowej oraz tradycyjną rolę nestorów jako kustoszy prawdy pamięci.
 
Wykorzystanie bogactwa bezinteresownej pracy dobroczynnych seniorów i nestorów, wydaje się dziś warunkiem wolności w powiększaniu i wykorzystaniu cyfrowych zasobów kultury narodowej. A w konsekwencji warunkiem sprawiedliwego wykorzystania nowoczesnych technologii, we wszystkich dziedzinach dobrostanu społecznego, dzięki solidarnemu rozwojowi wiedzy.
 
Znaczenie krajobrazu w kulturze narodowej powoduje, że informacje wprowadzane do Gromadzkich repozytoriów pamięci, obejmować powinny w pierwszej kolejności opisy społecznych działań dla zachowania ładu przestrzeni. Potrzeby rozwijania standardów dla takiej bezinteresownej pracy emerytów, dziadków i nestorów były przesłanką propozycji Stowarzyszenia Cracovia Urbs Europaea skierowanej do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, utworzenia w Krakowie narodowego ośrodka metodycznego w formie Muzeum Krajobrazu.
 
Głównym zadaniami metodycznymi Muzeum Krajobrazu będzie zatem prowadzenie badań i debat nad standardami bezinteresownego pozyskiwania, autoryzacji i udostępniania cyfrowych informacji o praktyce społecznej troski nad bezpieczeństwem i rozwojem publicznych wartości w rodzimych przestrzeniach. Istnienie takich standardów, będzie warunkiem subsydiarnego wsparcia państwa, dla lokalnych ośrodków bezinteresownej pracy aktywnych seniorów nad wiarygodnością i dostępnością cyfrowych informacji wprowadzanych do domeny publicznej, we wszystkich zakresach kultury poznania.
 
Najlepszym miejscem dla jego siedziby wydaje się będący w zarządzie Muzeum Narodowego budynek po Hotelu Cracovia w Krakowie. Taka lokalizacja wyraziłaby z jednej strony misję Krakowa jako Stolicy Polskiej pamięci i tożsamości a z drugiej strony wpisał by się w realizację przyjętego przez władze Krakowa w roku 2015 strategicznego programu Krakowskie Przestrzenie Wolności.

 

Andrzej Madej, Przewodniczący Stwarzyszenia

Kraków, 18 października 2018.

----------------

*) Dopisek AM z 20.10.2018: Za słuszną radą Krakowskich znajomych, zmieniłem wcześniejszą nazwę Muzeum na "Muzeum Pamięci Krajobrazu".

 

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

ULUBIENI AUTORZY