Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
233 posty 2563 komentarze

Społeczeństwo inwestorów

Andrzej Madej - Od urodzenia praktyk przedsiębiorczości.

Muzeum Pamięci Krajobrazu w Krakowie (4)

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Do Rady Krakowskich Seniorów od Stowarzyszenia 10 Czerwca

W związku z potrzebą rozwoju kompetencji pracy dobroczynnej emerytów, dziadków i nestorów dla powiększania cyfrowych zasobów kultury narodowej, zwracam się o wsparcie dla utworzenia w Krakowie Muzeum Krajobrazu, jako ośrodka metodycznego dla pozyskiwania, autoryzacji i prezentacji dzieł sztuki istotnych dla społecznego rzecznictwapublicznych wartości w przemianach przestrzeni.
 
Uzasadnienie
 
Zachodzące w całym świecie zmiany demograficzne stawiają nas wobec pytania, czy wzrost liczby osób starszych, emerytów, będzie bogactwem dla rozwoju narodowego czy też będzie jego balastem. Dla rozważenia odpowiedzi, w kontekście zasobów i potrzeb gospodarki opartej na wiedzy, należy przywołać znaczenie wiarygodności cyfrowych zasobów internetu dla ich wartości w kulturze narodowej oraz tradycyjną rolę nestorów jako kustoszy prawdy pamięci.
 
Wykorzystanie bogactwa bezinteresownej pracy dobroczynnych seniorów i nestorów, wydaje się dziś warunkiem wolności w powiększaniu i wykorzystaniu cyfrowych zasobów kultury narodowej. A w konsekwencji warunkiem sprawiedliwego wykorzystania nowoczesnych technologii, we wszystkich dziedzinach dobrostanu społecznego, dzięki solidarnemu rozwojowi wiedzy.
 
Znaczenie krajobrazu w kulturze narodowej powoduje, że informacje wprowadzane do Gromadzkich repozytoriów pamięci, obejmować powinny w pierwszej kolejności opisy społecznych działań dla zachowania ładu przestrzeni. Potrzeby rozwijania standardów dla takiej bezinteresownej pracy emerytów, dziadków i nestorów były przesłanką propozycji Stowarzyszenia Cracovia Urbs Europaea skierowanej do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, utworzenia w Krakowie narodowego ośrodka metodycznego w formie Muzeum Krajobrazu.
 
Głównym zadaniami metodycznymi Muzeum Krajobrazu będzie zatem prowadzenie badań i debat nad standardami bezinteresownego pozyskiwania, autoryzacji i udostępniania cyfrowych informacji o praktyce społecznej troski nad bezpieczeństwem i rozwojem publicznych wartości w rodzimych przestrzeniach. Istnienie takich standardów, będzie warunkiem subsydiarnego wsparcia państwa, dla lokalnych ośrodków bezinteresownej pracy aktywnych seniorów nad wiarygodnością i dostępnością cyfrowych informacji wprowadzanych do domeny publicznej, we wszystkich zakresach kultury poznania.
 
Najlepszym miejscem dla jego siedziby wydaje się będący w zarządzie Muzeum Narodowego budynek po Hotelu Cracovia w Krakowie. Taka lokalizacja wyraziłaby z jednej strony misję Krakowa jako Stolicy Polskiej pamięci i tożsamości a z drugiej strony wpisał by się w realizację przyjętego przez władze Krakowa w roku 2015 strategicznego programu Krakowskie Przestrzenie Wolności.

 

Andrzej Madej, Przewodniczący Stwarzyszenia

Kraków, 18 października 2018.

----------------

*) Dopisek AM z 20.10.2018: Za słuszną radą Krakowskich znajomych, zmieniłem wcześniejszą nazwę Muzeum na "Muzeum Pamięci Krajobrazu".

 

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY