Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Zabójstwo Adamowicza Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
233 posty 2563 komentarze

Społeczeństwo inwestorów

Andrzej Madej - Od urodzenia praktyk przedsiębiorczości.

Pamięć krajobrazu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Amor magister optimus (2).

Centralne sterowanie emocjami

Cyfrowe poszerzenie czasu i przestrzeni kultury, ułatwiając egocentryczny indywidualizm, może nas doprowadzić poprzez osłabianie głębi miłości, do zniewolenia. Zgodnie z zasadą, "nie ma wolności bez solidarności".
 
Akademickie elity europejskich nauk społecznych, wprawione redukowaniem naszego życia do produktywności i konsumeryzmu, są już gotowe do podjęcia propagandowej osłony polityki segregacji, segmentacji i eutanazji. Eutanazji regulowanej przez elity polityczne, dla pożytków elit finansowych.
 
Zatrzymać ten pogrzeb cywilizacji łacińskiej, może tylko wprowadzenie nowych instytucji samorządności. Tak by samorządność blokowała centralne sterowanie plemienną emocją, wspieraniem samodzielność dla solidarności.
 
 
Solidarny rozwój wiedzy
 
Aby nowe instytucje samorządności wspierały samodzielność dla solidarności, muszą korzystać z siły samokształcenia rodzin, jako źródła solidarności międzypokoleniowej. W pełnym wymiarze organiki społecznej, z juniorami, seniorami i nestorami. I w najważniejszym dla XXI wiecznej gospodarki opartej na wiedzy zakresie: domowej edukacji pracy solidarnej.
 
Zasoby wiedzy samokształcenia w rodzinie, prowadzonego w czasie szczęśliwych momentów (Kairos), wymagają Gromadzkich Repozytoriów Pamięci oraz Klubów Rozwoju Polski. Wymagają też ośrodków narodowej refleksji nad standardami solidarnego rozwoju wiedzy.
 
W zakresie kultury przestrzeni nazwałem taki ośrodek Muzeum Pamięci Krajobrazu1. Bez niego Wojewódzkie Rady Ładu Przestrzennego, nie wzmocnią multilokalnej integracji samorządności.
 
10 października grupa Krakowskich społeczników wystąpiła do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o utworzenie takiej instytucji w Krakowie. Napisaliśmy też do Rady Krakowskich Seniorów, by przekonała władze Krakowa o wprowadzenie Muzeum do programu Krakowskie Przestrzenie Wolności. Warto będzie też napisać do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o wpisanie tego „uniwersytetu dla dziadków” do Programu Aktywizacji Osób Starszych.
 
Bo rosnące dzięki przemianom demograficznym potencjały pracy dobroczynnej emerytów, dziadków i nestorów, mogą się stać tym bogactwem edukacji narodowej, który nie tylko będzie wspomagać rodziców w trudzie wychowania dzieci, ale poprzez lokalne Kluby Rozwoju Polski, zapewniać będzie pozyskiwanie, autoryzację i dostępność cyfrowych zasobów kultury narodowej.
 
Utrudniając globalnym korporacjom, plany objęcia Internetu inwigilacją i cenzurą.
 
 
Edukacja zintegrowana
 
Nie czekając na centralne strategie poprawy Polski, pracujemy społecznie nad programem działania Muzeum. A przede wszystkim nad opisem obiektu muzealnego. Czyli dzieła sztuki, prezentującego w dowolnej technice fakt społecznego udziału w procesie przemian przestrzeni.
 
Wstępnie nazwałem taki rodzaj dzieła: „pamięcią krajobrazu”. Ujmując w tym pojęciu i materialne obiekty i ich cyfrowe powiązania. Zestawione w celu przedstawienia dynamiki w powstawaniu krajobrazu.
 
Cyfrowa możliwość systematycznego uporządkowania (czas Chronos) graficznymi obrazami, prawdy politycznego rodowodu, w konsekwencji tworzy wielopłaszczyznowy wymiar relacji Twórca – Odbiorca. Ta cyfrowa wielopłaszczyznowość, osłabia znaczenie bariery oddalenia momentów (czas Kairos) w tworzeniu i w odbiorze dzieła sztuki. Przybliża myśli Odbiorcy do myśli Twórcy.
 
Ale co dodatkowo bardzo ważne, wielopłaszczyznowość relacji Twórca – Odbiorca, otwiera przy takim dziele sztuki, miejsce dla pedagoga solidarności. I wykorzystanie obiektu muzealnego rodzaju „pamięć krajobrazu”, jako narzędzia edukacji skupionej na uczniu.
 
Zintegrowanej edukacji otwartej dla dobra miłości.
 
 
1We wcześniejszych tekstach dla określenia nowej instytucji używałem pojęcia „Muzeum Krajobrazu”. Korzystając z podpowiedzi Krakowskich znajomych, uznałem że warto posługiwać się pełniejszym określeniem.   
 
Na zdjęciu wprowadzającym Akt Unii Horodelskiej, wprowadzający 2 październka 1413 roku ustrój wolności opartej na miłości. Oryginał tego dokumentu został zakupiony przez ministra Piotra Glińskiego dla Muzeum Narodowego  Krakowie od Fundacji Czartoryskich, w pakiecie Damy z łasiczką.
W pakiecie na bogato ... 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

ULUBIENI AUTORZY