Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
226 postów 2511 komentarzy

Społeczeństwo inwestorów

Andrzej Madej - Od urodzenia praktyk przedsiębiorczości.

Indeks portali

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Aspiracją blogera jest animowanie publicznych debat. Skuteczność naszej pracy zależy w dużym stopniu od warunków udostępnianych nam przez właścicieli, redaktorów i techników portali.

W trosce o rozwój polskojęzycznych portali, członkowie Rady Blogerów i Komentatorów, zaproponowali Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich zorganizowanie stałego monitoringu jakości w formie INDEKSU PORTALI.

 

Otwarty list wysłałem do Prezesa Krzysztofa Skowrońskiego 5 maja 2012 roku o zachodzie słońca w Krakowie.


 

Indeks portali społecznościowych

propozycja grupy blogerów

dla władz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

 

Indeks portali ma być formą stałego monitoringu i comiesięcznej oceny, portali zorganizowanych dla prowadzenia blogów oraz publikowania komentarzy w polskim kręgu językowym, która powinna być prowadzona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

 

Propozycja Indeksu portali jest inicjatywą grupy członków Rady Blogerów i Komentatorów zawiązanej na portalu Nowy Ekran.

 

Proponujemy by do stałych zadań SDP należało:

 1. określanie zasad oceny portali,

 2. wyznaczanie osób odpowiedzialnych za organizację Indeksu, w tym za prowadzenie monitoringu portali i ustalanie poszczególnych składowych ocen,

 3. publikowanie Indeksu, administrowanie bazami danych powstającymi w trakcie tworzenia Indeksu oraz organizacja spotkań i konferencji na temat jego jakości i użyteczności,

 4. przyznawanie nagród dla właścicieli i redaktorów najlepszych portali.

 

Przed podjęciem przez władze SDP decyzji w sprawie organizacji Indeksu portali, koniecznym jest rozważanie w publicznej debacie kwestii zakresu ocen, ich miar i wag.

 

Wstępnie proponujemy by oceniane były następujące charakterystyki portali

 

edukacyjne - wykorzystywania dla otwartej edukacji,

ekonomiczne - wynagrodzenia dla blogerów,

ergonomiczne - funkcjonalności technologii,

integracyjne - wykorzystywania dla samorządności,

kolegialności - samoregulacji przez użytkowników,

opiniotwórcze - wykorzystywania w innych mediach,

otwartości - braku ograniczeń cenzuralnych,

popularności - skali i dynamiki czytelnictwa.

 

Do prowadzenia kontaktów pomiędzy SDP a Grupą inicjatorów upoważniamy Andrzeja Madeja.

 

Inicjatorzy

Andrzej Madej

GPS.1965

T – Rex

 

KOMENTARZE

 • SPADAJ !!!...człowieku...
  pierwszy stopień do cenzury...najlepiej jak sami pozostaniemy sobie okrętem i sterem .. żadnej czapki nam nie potrzeba...a juz tym bardziej żadnych ocen ...to na kilometry śmierdzi KOMUNĄ ...CHCIAŁOBY SIĘ RZUCIC CIĘZKIM SŁOWEM ...ale się jeszcze powstrzymam tym razem...
 • @val 21:01:02
  Chyba nie przeczytał Pan tego tekstu, że oskarża autora o cenzorskie zapędy. Ja nie jestem w tzw. żbiku, jednak uważam tę propozycję za całkiem dobrą i ciekawą dla rozwoju polskiej blogosfery.
 • @InaMina 21:16:40
  blogosfera tylko dlatego ma się dobrze że jest od nikogo niezależna i nie poddaje się zadnym ocenom ,kontroli ,weryfikacji,nagrodom i innym tym podobnym zagrożeniom..to powinien być samooceniający i samokontrolujący się mechanizm bez żadnych zewnętrznych czapek ,czapeczek ,kapelusików i tym podobnych ukrytych czapek niewidek...jak powstawał ten RZBIK to głosy iż to jest tylko wstęp do totalnej cenzury NE były dosyć liczne ...no i proszę już mamy potwierdzenie...
 • @InaMina 21:16:40
  Alergia na wspólnotowość, jest podsycana w naszym społeczeństwie od kilku wieków.
 • @val 21:21:49
  Samoocena to też ocena.
  Samozadowolenie, że nikt nas nie czyta, (bo kto to zmierzy obiektywnie?), bo niby piszemy sobie tam, a muzom? Że nikt nie cytuje naszych zdań i osądów, (czyli gadamy, jak dziad do obrazu) … o to Panu chodzi?
 • @Andrzej Madej 21:31:32
  jak brak rzeczowych argumentów to pozostaje tak po sowiecku...obuchem w czerep...pozdrawiam
 • @InaMina 21:32:03
  proszę ,proszę ...to że akurat NIKT pana/pani nie czyta to tylko zależy od was samych...moze zwyczajnie nie potraficie nikogo zainteresować...??? ...bo taki przykładowo znany bloger MICHALKIEWICZ potrafi cos ciekawego stworzyć ,i tutaj na NE zawsze ma wielu czytelników ,a dlaczego nie jest cytowany w tzw oficjalnych mediach to chyba akurat państwu tłumaczyć nie muszę...pozdrawiam
 • @val 21:01:02
  Całkowicie się zgadzam!

  Niektórzy chyba bardzo się nudzą i z tych nudów zaczyna im palma odbijać. Jakieś rzbiki, sriki, dupiki - na co to komu? Stare byki, a takimi bzdurami się zajmują. Teraz jakieś indeksy portali wymyślają! Ludzie, zajmijcie się żoną/mężem, dziećmi, rodziną, napiszcie coś mądrego. A nie same pierdoły wam w głowie. To jest żenujące, głupie, denne.
 • @InaMina 21:16:40
  jeśli państwo robią to celowo to rozumiem ale jeśli to tylko próba to jest to bardzo naiwny krok...proszę tylko porownać co się stało z portalem salon24.pl red. JANKEGO ...kilka lat temu skupił znakomitych blogerów ,były świetne teksty,zaczął być czytany przez wielu ludzi ,kształtował ich opinie i w końcu doszło do tego ze zaczął zagrażać fasadowej dyktaturze...i co się stało ??? ano red.JANKE jako własciciel dostał propozycje nie do odrzucenia ,w imię zachowania ,,wysokich standartów" wprowadzono cenzurę ,generalnie wycinano znakomitych blogerów oskarżając ich o ,,łamanie regulaminu portalu " ..no i prosze ,zszedł kompletnie na psy..jest całkowicie sterowany z zewnątrz ,jeśli ktoś się odważy naruszyć ,oboweiązującą tam ,,poprawnośc polityczną " to po prostu jest zakrywany...i tyle w temacie ,zmierzacie do tego samego tutaj ??? proszę bardzo wkrotce zejdziecie tak samo na psy...a blogerzy przeniosą się w inne miejsce...pozdrawiam
 • @val 21:40:43
  To, że nikt nie cytuje mnie, to rozumiem, bo marny mam poziom i marny Nick. Może Pan tego nie rozumie, że nie chodzi mi o mnie, a o sprawy, jakie porusza się na tym portalu. Tak sobie myślę, że znane nazwisko nie zawsze jest wyrazem kierunku dążenia do prawdy portalu, na którym ono pisze. Dalej widzę, że nie rozumie Pan intencji grupy, która skierowała apel do SDP.
 • NIE JESTEM w Żbiku
  NIE JESTEM w Żbiku, oświadczam, a nie ukrywam, że ta inicjatywa 3 "żbikowców', wymienionych podpisami, podoba mi się, choćby nie wiem jak klasyfikowano mnie za to poparcie :-)
 • @Andrzej Madej 21:31:32
  Trafna diagnoza. Skoro sam pomysł denerwuje, znaczy że idzie w dobrym kierunku.
 • @val 21:55:16
  "wprowadzono cenzurę ,generalnie wycinano znakomitych blogerów oskarżając ich o ,,łamanie regulaminu portalu "

  Dla porządku dodaj - blogerzy ci nadal wolą S24 i to co się dzieje z ich kolegami niż pisać na WSI-owym (bo tak zasugerowała GP i Scos) NE. Taki indeks mógłby pomóc w walce o prawa BiK-ów, wskazując silne i słabe strony portali nie zorientowanemu czytelnikowi.
 • @Prezydent RzBiK 22:02:11
  no tak i juz pełne odkrycie WASZEGO zamiaru...pan szanowny prezydent to dokładnie tak samo, jak w sprawie tej dyskusji o emeryturach mógłby poewiedzieć sam premier TUSK...,, jeśli ludzie protestują albo to ich denerwuje to znaczy że idziemy w dobrym kierunku"... nie ma co INTELEKT najwyższego rzędu ..tyle że w najniższej klasie panie prezydencie...pozdrawiam
 • @Prezydent RzBiK 22:07:11
  Wiem, idiotyczne jest to, co napiszę, jednak Twoja 'prezydentura', jest największym oporem przed czymś, co mogłoby być dobre w blogosferze :-)
 • @Prezydent RzBiK 22:07:11
  pan zwyczajnie kłamie i to celowo alby zwyczajnie jest niedoinformowany...to są znane metody działania cenzury ...dla niepoznaki i uwiarygodnienia swoich metod zostawiono dwóch albo trzech trochę łagodniej traktujacych tą fasadową demokrację ...czyżby szanowny pan nie znał bolszewickich metod...???
 • @Prezydent RzBiK 22:02:11
  Na rynku papierowych mediów widać konsekwencje koncentracji kapitału dla jakości debat.
  Indeks powinien wspomóc przejrzystość rynku mediów cyfrowych, a w konsekwencji powinien ułatwiać pojawianie się nowych portali, finansowanie ich rozwoju, efektywność ich wycen.
  Nie każdy chce widzieć, że ta nasza dowolność w ekspresji to też konkretne biznesy.
 • @Łażący Łazarz 22:19:33
  Oceny miały by charakter arbitralny i nie były by zestawiane z innymi ocenami. Czyli nie giełda.

  Podobne oceny bywają wystawiane przez agencje raitingowe dla różnych instytucji. Najczęściej są one wykorzystywane przez inwestorów do podejmowania decyzji kupić/sprzedać/pożyczyć.

  Ale proponowany pomysł to nie tylko wsparcie dla przejrzystości rynku, ale i dla jakości standardów w relacjach:
  właściciel portalu - redakcja - blogerzy.
 • @Andrzej Madej 22:16:12
  niech szanowny pan przeniesie się na portal handlujący uzywanymi JUMBO JETAMI ...tam bedzie pan do woli obracał w te i we wte te słynne stopy zwrotów,zysk od sta ,roczny procent zwrotu z inwestycji i tym podobne...pozdrawiam
 • @val 22:32:13
  Dość częsta jest w Polsce ucieczka od pytań o koszty ochrony zdrowia, edukacji, bezpieczeństwa. To powoduje, że debaty o możliwych rozwiązaniach odrywają się od rzeczywistości, ideologizują zagadnienia, szukają pozamerytorycznych polaryzacji. Utrudnia to poważane rozważania o modernizacji, która obecnie zawsze wiąże się z dużymi nakładami.

  Upraszczanie sobie życia tezą, że kultura może się obejść bez ekonomii, jest podobnie pochopne jak teza, że ekonomia może się obejść bez kultury.
 • @InaMina 22:12:49
  Jest wręcz przeciwnie - jestem katalizatorem, kijem w szprychy, mrowisko itd. Budzi was złość do mnie :)) To dobrze.
 • @val 22:08:51
  Nie umiesz czytać, ja się pod tym nie podpisałem, a mogłem. Swoje powody wyłożyłem Andrzejowi - doszliśmy do zrozumienia stanowisk.
 • @val 22:13:49
  Zawsze jest ważne jak to się robi, itd. Masz rację - może być jak mówisz, ale może być przeciwnie. To tak jak z nożem, Lepiej chyba obsikać teren, a nuż zechcą z nami to zrobić niż kto inny zrobi, że popamiętamy wszyscy (wszak pomysł krąży w różnych odmianach w kuluarach blogosfery)
 • @Prezydent RzBiK 22:53:13
  Pozostanę przy swoim zdaniu, że jesteś najsłabszym ogniwem w tym ogniu, który się tu pali. Chodzi mi o sprawy organizacji blogerów.
 • @InaMina 22:58:35
  To się fachowo nazywa ściółka. Ogień mówisz? To żarzący się kiep, tyle że widziany przez szkło powiększające. Ogień dopiero będzie.
 • @Prezydent RzBiK 22:54:31
  Łażący Łazarz chwaląc pomysł, choć jeszcze nie wie czy za to że jest dobry czy za to że jest zły, przyznał poniekąd, że działamy w tajnym spisku.

  Oczywiście ja nie znam pełnej listy spiskowców, ale wierzę że z czasem wszystko się wyjaśni.
 • @Prezydent RzBiK 23:02:17
  Mawiają też, że co ma wisieć, nie utonie. W tym tonie gadać możemy wieki całe ;-)
 • @InaMina 23:13:38
  Może by dodać nowy zakres do oceny w Indeksie: piano-bicie.
  Tak pro domo sua.
 • @InaMina 23:13:38
  Zapraszam do wspierania inicjatyw członków Rady. Wspierania czynnego.
 • @Andrzej Madej 23:07:43
  Najlepsze pomysły są własne :))) i Łazarz zdecydowanie nie jest tu wyjątkiem.
 • @Andrzej Madej 23:24:38
  O tak! Oglądałam niegdyś takie zawody, kto szybciej ubije pianę. Okazało się, że nie tylko czas ma znaczenie, ale i ustawienie miksera na odpowiedni program;-)
  Jak zaproponujesz SDP i tę kategorię, obawiam się odmowy współpracy w całej inicjatywie :-)
 • @InaMina 23:31:30
  Tym bardziej byli by nieufni że pełna nazwa kryterium musiała by brzmieć: forte-piano-bicie.
  A to już w Warszawie narodowa sprawa ...
 • @Prezydent RzBiK 23:29:03
  Przecież napisałem, że ŁŁ jest w spisku.
  Czyli wspólnik, współautor, współojciec sukcesu ...
 • @Andrzej Madej 23:35:30
  Tak już przed snem, to nie jestem w stanie rozstrzygać, gdzie lepiej biją pianę :-)))
 • @InaMina 23:39:58
  U mnie też słońce już zaszło, co widać powyżej :)
  Dobrych snów ...
 • @Andrzej Madej 22:45:05
  pan powyższą notką przedstawia celowo FAŁSZYWE założenie i sam na nie odpowiada ..BŁĘDNIE !!!..nic dziwnego w końcu ..tak miało być !!!..społeczeństwo trzeba ogłupiać jak tylko i gdzie tylko się da ,gdyż coś niektorym juz zaczyna świtać...dla tych szybciej myślących to znajdą sie psychiatryki...to macie juz wytrenowane...czy tak ??? szanowny panie..
 • @Prezydent RzBiK 23:27:39
  no to już wszystko wiadomo ...chcecie państwo utworzyć coś na kształt KRRiT z znanym wszystkim Dworakiem i jego dworem..hi..hi..niezależnym w poglądach..przydzielać czestotliwosci na multipleksach według sobie tylko znanych kryteriów, oczywiscie innych dla ,,kolesi"a innych dla tzw ,,niewygodnych..to zwyczajna ,,powtórka " z rozrywki szanowni państwo...nie ma co dobrze to określił ŁAZARZ ..kreatywne to jest ..
 • @val 08:56:40
  Potrzeba liczenia kosztów wynika wprost z postawy roztropności.
  Wiodącej cnoty kardynalnej. Gorąco polecam wykład ks. prof. Mieczysława Krąpca thttp://www.youtube.com/watch?v=01vngheieB4.

  Ponieważ jestem ekonomistą, potrzeba ta jest również moją wrażliwością zawodową. Gdy zapominamy o kosztach i o efektywności angażowania ograniczonych zasobów, na rzecz wartości, skazujemy się na nieskuteczność. Nasze oczekiwania prowadzić wówczas będą jedynie do frustracji.

  Polityka to roztropna troska o wspólne dobro.
 • @val 09:51:43
  Ależ Pan mnie (nas?) demonizuje ...

  Nowe rodzaje komunikacji, pośrednictwa (mediów), wymagają nowych obyczajów i standardów.

  Nie ulega wątpliwości, że w Polsce ścierają się tendencje oligarchiczne i demokratyczne. Nie ulega wątpliwości, że jakieś formy publicznego arbitrażu są niezbędne dla rozwoju kultury narodowej.
  Rewolucja komunikacyjna daje szanse na demokratyzację życia publicznego, na odsunięcie mniej lub bardziej ukrytych oligarchii od władzy.

  Ośrodek arbitrażu dla standardów dziennikarskich (bolgowanie = dziennikarstwo obywatelskie) może być umocowany w jednym z trzech centrów.

  A. Przy centrum politycznym (Bruksela, Warszawa, Minister d/s).
  B. Przy centrum finansowym (Giełda, Domy medialne, ...).

  My proponujemy by ośrodek ten był

  C. Przy centrum ogólnokrajowego samorządu zawodowego dziennikarzy.

  Uważam, że propozycja ta najlepiej rokuje dla demokratyzacji naszego życia publicznego, dla otwartości i prawdy w debatach publicznych.
  A w końcu i dla wolności każdego z nas.

  I Pana i mojej.
 • @val 09:51:43
  Jeszcze raz: czy ja się podpisałem, że piszesz "chcecie"? To ciekawa inicjatywa i niebezpieczna ...
 • @Andrzej Madej 10:13:18
  Najlepszy byłby bez SDP, ale to dopiero wtedy, gdy SDP będzie dawać ciała. Nie ma takich autorytetów w blogosferze, które by to mogły dźwignąć bez podejrzenia, że reprezentują jedno środowisko. RzBiK w sile (czyli najwcześniej za rok) mógłby się tym zająć, ale musi to mieć swój wymiar finansowy.
 • @Prezydent RzBiK 11:47:01
  Ja mam nadzieję, że Stowarzyszenie Dziennikarz Polskich będzie się angażować na rzecz rozwoju dziennikarstwa obywatelskiego w cyberprzestrzeni. Że wykorzysta swoje potencjały, w tym materialne, do skupiania refleksji o tych nowych obszarach życia społecznego i koniecznych nowych kompetencji.

  Czy tak się stanie, czy nie lepiej postawić na nowe byty, zaufać nowym organizacjom. W ciągu kilku miesięcy życie pokaże czy nasz list miał sens ...
 • @Andrzej Madej 12:03:07
  Tak czy inaczej obsikaliście teren, a nawet gdyby nic z tego nie było lub poszło nie tak jak miało być, to jest do czego się odnieść w przyszłości. Najlepsze by było, gdyby SDP w to weszło konkretnie (finansowo) i dało to robić RzBiK-owi (rozrośniętemu). Jeśli bez kasy, to wystarczy samo wsparcie na debiucie i tu list się przydać może jako fakt z przeszłości.
 • @Prezydent RzBiK 13:18:10
  Ja to widzę nieco szerzej.

  Ośrodek arbitrażu powstanie, bo taka jest potrzeba cyberprzestrzeni dlatego będą na to publiczne pieniądze. Myślę, że któryś z ministrów ma już to zapreliminowane, albo spodziewa się otwarcia budżetów w Brukseli. Myślę też, że przewidywane są już konkretne węzły organizacyjne, dla transmisji tych pieniędzy do jakiegoś zwasalizowanego NGO-sa. Jakieś pozorowane uspołecznienie, zgodnie z zasadami Wielkiej Mistyfikacji.

  Nie zdziwił bym się specjalnie, gdyby jakaś grupa salonowych autorytetów, pracujących jako ekspozytura interesów oligarchii, już przygotowywała technologię i personalia dla takich arbitraży.

  Uważam, że działając w interesie wolności blogosfery i demokratyzacji życia publicznego w Polsce, Łażący Łazarz powinien w poniedziałek zaproponować Igorowi Janke i jeszcze komuś, wsparcie SDP w prowadzeniu Indeksu portali.
 • @Andrzej Madej 14:01:14
  Łazarz niczego nie zaproponuje - z różnych względów. Jesteśmy sami, zrozum dobrze - sami.

  P.S. Przygotowują, a jakże.
 • ...
  "Ośrodek arbitrażu powstanie, bo taka jest potrzeba cyberprzestrzeni dlatego będą na to publiczne pieniądze."

  Będzie ktoś pytał czy ludzie chcą te pieniądze poświecić na taki cel?
  Czy jak zwykle po "Janosikowemu"?

  "Myślę, że któryś z ministrów ma już to zapreliminowane, albo spodziewa się otwarcia budżetów w Brukseli." Wszystko jasne, żebractwo.

  Róbcie sobie co tam chcecie, prywatnie.
  Jeżeli zaś taki projekt chcecie oprzeć na tak zwanych pieniądzach publicznym, to niczym nie różnicie się jak dla mnie od żebraków i złodziei.
 • @wlochu 15:05:48
  Zgadzam się z Pana opinią.

  "Jeżeli zaś taki projekt chcecie oprzeć na tak zwanych pieniądzach publicznym, to niczym nie różnicie się jak dla mnie od żebraków i złodziei."

  Nie zamierzam oprzeć tego projektu na pieniądzach publicznych. Pisałem o metodzie żebractwa, klientyzmu i kopizmu, którą od 20 lat stosują w Polsce ekspozytury interesów oligarchii, jako o groźbie zmistyfikowania powstania potrzebnej instytucji.
 • @Prezydent RzBiK 14:15:44
  Ja wcale nie czuję się osamotniony. Nie mam też wątpliwości, że najprostszą drogą do osamotnienia jest obsikiwanie podejmowanych inicjatyw.
  Dlatego nie zamierzam tego robić i Ciebie też o to proszę.

  Widzę, że Łazarz uwielbia solowe kiwki, ale nie powinien marnować okazji wypracowywanych przez zespół.

  Poza tym świat poza NE istnieje ...
 • @Andrzej Madej 15:38:06
  No i dobrze.
 • @t-rex 08:29:24
  Eksponowałem znaczenie Indeksu dla przejrzystości Internetu od strony inwestorów. Oczywiście pierwotnym jest jego znaczenie dla użytkowników, dla "zwykłych Kowalskich". Całościowa argumentacja powinna eksponować tą perspektywę.

  Jest jeszcze jeden aspekt: nieuczciwej konkurencji. Tak się przytrafiło, że paskudzenie naszej debaty publicznej uprawia się poprzez używanie różnych ekskluzywizmów i narzędzi wykluczeń. A to "Antysemici", a to "Mohery od Rydzyka", a to "Smoleńska sekta". Dzieje się to wszystko w interesie inicjatorów polityki historycznej Grubej kreski. Dzięki sukcesom tej polityki każdy, poza Jaruzelskim i Kiszczakiem, może być publicznie pozbawiony czci i honoru.

  Oceniam, że nawalanki na Nowy Ekran mają taki właśnie charakter. Dla mnie to i durne i smutne.

  Indeks portali, zobiektywizowanie ocen przez instytucję o demokratycznej legitymacji i ogólnokrajowym zasięgu, mogło by utrudnić wbijanie klinów w naszą kulturę i psucie konkurencji pomiędzy właścicielami portali.
 • @Andrzej Madej 16:00:08
  By było bezstronnie musi być na straży tego uwiarygodniona demokratycznie wybrana struktura. O przejrzystości zasad budowania rankingu nie wspomnę. Dopowiem tylko, że powinny być one płynne w czasie i wyznaczane demokratycznie, bo najważniejsze jest to, by wybór zasad był demokratyczny - nawet wbrew rozumowi - po to, by nie były do zakwestionowania.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY