Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
226 postów 2511 komentarzy

Społeczeństwo inwestorów

Andrzej Madej - Od urodzenia praktyk przedsiębiorczości.

Prawda nas wyzwoli

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zbliża się 600-lecie Unii horodelskiej. Polskiego głosu o warunkach samodzielności Europejskich narodów nie rozdzielanych administracyjnymi granicami.

 

Przed tegoroczną konferncją proponuję przygotowanie przesłania o znaczeniu prawdy dla życia w wolności. 

1.     Zdolność narodów do formowania solidarności, miała i będzie miała podstawowe znaczenie dla korzystania z łacińskiej wolności w życiu narodów Europy bez administracyjnych granic.  

2.    Sześć wieków  temu, kiedy dzięki wzrostowi aktywności gospodarczej i aspiracji kulturowych, Europa potrzebowała bardziej skutecznej formy państwowego integrowania rządzących i rządzonych przez administracje, ksiądz rektor Paweł Włodkowic oparł prawa narodów do stanowienia na zdolności rządzonych do uznania prawdy jako źródła solidarności („ten tylko jest obywatelem Rzeczypospolitej, kogo braterska miłość zakorzeniania jest w wierze w życie wieczne” – mój  nie dosłowny cytat z preambuły do unii horodelskiej). Do tego wskazał on na samorząd (w formie więzi rodowej) jako formę ustrojową zdolną przekazywać potencjały solidarności pomiędzy członkami elit narodów Polskiego i Litewskiego.

3.      Skutkiem mobilności oraz multilokalności współczesnego społeczeństwa sieci, następuje wytracanie poczucia zakorzenienia i tożsamości, tradycyjnych podstaw lojalności wobec Ojczyzny. Wytracanie poczucia lojalności i patriotyzmu, stawia w wątpliwość zdolność europejskich narodów do formowania solidarności.

4.      Dzieje się tak tym łatwiej, że ciągle jeszcze nie zostały poddane krytycznej ocenie post oświeceniowe praktyki oligarchii opiekuńczych państw, które za pośrednictwem służących im elit intelektualnych i państwowych administracji, realizowały programy polityczne wykorzystujące relatywizowanie i mistyfikowanie prawdy.

5.      Skutkiem braku dostatecznie krytycznych ocen szkodliwości tych idei i praktyk dla łacińskiej Europy, mniej lub bardziej świadomi tego zmistyfikowania, współcześni rzecznicy iluzji „ciągłego postępu na drodze człowieka do doskonałości” głoszą koniec narodu, rodziny, kultury. Zmierzają oni nawet do zawłaszczenia ogromnych potencjałów komunikacji i pamięci cyberprzestrzeni, dla wzmocnienia centralnego relatywizowania prawdy i limitowania wolności. 

6.      Aby zatrzymać tą destrukcję łacińskiej cywilizacji, aby wykorzystać możliwości otwarte przez cyberprzestrzeń dla wolności opartej na duchowej pełni człowieka, konieczne są zmiany ustroju państwowego integrowania rządzących i rządzonych przez administracje. Ten proces zmian państw opiekuńczych na pomocnicze już następuje. Uzyskał nawet konstytucyjne deklaracje. Powstają nowe węzły interaktywnej komunikacji, platformy gospodarki sieci, mechanizmy demokracji bezpośredniej.

7.      Aby wzbogacić ten proces polskim impulsem grupa społeczników od kilku lat planuje, że w rocznicę 600 lecia Unii horodelskiej dojdzie do publicznej aklamacji znaczenia ciekawości i prawdy w procesie uczenia. Sądzimy, że system spersonalizowanej edukacji powinien wykorzystać odpowiedzialność rodzin, jako instytucji samorządności gospodarczej dla solidarności międzypokoleniowej i odpowiedzialność akademii (wyższych uczelni) jako instytucji samorządności kulturowej, dla solidarności narodowej.

8.      Uważam, że dzięki takiemu wzmocnieniu samorządności dla solidarności w edukacji, łatwiej będzie narodom Europy bez granic uzgadniać korzystanie z dziedzictw wartości i świadectw tożsamości. Że cyberprzestrzeń ułatwi nasze doczesne korzystanie z wolności. 

__________

Na zdjęciu Dariusz Tuz przewodniczący Towarzysztwa Miłośników Ziemi Horodelskiej, otwiera coroczną konferencję w Horodle, 7 października 2007, cerkiew św. Mikołaja.  

 

KOMENTARZE

 • @Andrzej Madej
  Ważne przesłanie

  Pozdrawiam
 • @jazgdyni 04:39:44
  Dziękuję.
  Ten tekst jest elementem publicznych przygotowań do rocznicowej konferencji, która odbędzie się ma w początku października tego roku. Konferencji o wyzwaniach. Jak widzimy choćby na Nowym Ekranie, sprawa znaczenia prawdy i naszej ludzkiej nie-zdolności do jej sumiennego rozważania, utrudnia życie wspólnot w otwartych mediach, nie mniej niż w mediach programowanych przez oligarchie.
  Czy spersonalizowana edukacja potrafi przygotować sumienia do tej wolności. Czy potrafi ostrzec nasze dzieci przed zrywaniem owoców z każdej jabłoni ?
  Pozdrawiam z biegiem Wisły ...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY