Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
226 postów 2511 komentarzy

Społeczeństwo inwestorów

Andrzej Madej - Od urodzenia praktyk przedsiębiorczości.

Etos Kresów dziedzictwem Armii Krajowej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Porzucony przez zdrajców Polski, etos Wschodnich Kresów Rzeczpospolitej, powinien być kultywowany przez kustoszy dziedzictwa Armii Krajowej. I nie ma co czekać na Pana Ministra.

List otwarty do
Dyrektora Muzeum Armii Krajowej 
im. Generała Emila Fieldora „Nila”
w Krakowie
  
Uczestnicząc od wielu lat w kultywowaniu dziedzictwa Polski na środkowo - wschodnich terenach dawnej Rzeczpospolitej, widzimy potrzebę wyraźnego wskazywania przykładów działań dobrosąsiedzkich, potwierdzających skuteczność aksjologicznych fundamentów naszego Państwa wielu narodów.
Korzystamy przy tym z dziedzictwa najlepszych momentów naszej tradycji, jak choćby ustaleń Unii horodelskiej w 1413 roku, czy też jej odnowienia w 1861 roku.
 
Waga tych dwóch dziejowych zdarzeń i ich dobra pamięć na ziemi hrubieszowskiej, były dla nas inspiracją do współorganizacji Alei Róż Solidarności. Miejsc pamięci Ukraińców mocnych sumień chroniących polskich sąsiadów przed mordami OUN UPA w trakcie II wojny światowej. Pierwszą tablicę odsłoniliśmy dzięki zaangażowaniu Towarzystwa Miłośników Ziemi Horodelskiej, przy rynku w Horodle 25 września 2010 roku. Rok później grupa młodzieży z krakowskich liceów, uczestniczyła tam w konferencji poświęconej tradycji polskiego unionizmu.
 
Sądzimy, że powstanie Alei Róż Solidarności, może być dobrym przyczynkiem do publicznego rozważania współczesnych wyzwań w relacjach Polaków z Ukraińcami. Potrzeba takiej debaty, była szczególnie widoczna w trakcie tegorocznych obchodów 70 – lecia ludobójstwa na Wołyniu i we wschodniej Małopolsce.
 
Dlatego zwracamy się do Pana z propozycją zorganizowania w Muzeum Armii Krajowej Konferencji poświęconej znaczeniu prawdy we współczesnych relacjach pomiędzy narodami złączonymi wspólnotą rodowodu politycznego dawnej Rzeczpospolitej. Liczymy na przedstawienie w jej trakcie nie tylko opinii Polaków, lecz również Ukraińców, Białorusinów, Litwinów, Niemców czy Żydów.
 
Deklarujemy swoją społeczną aktywność tak w trakcie przygotowywania, realizacji jak i upowszechniania rezultatów Konferencji.
 
Mirosław Gilarski
Andrzej Madej 
Wiesław Tokarczuk    
 
Kraków, 2 sierpnia 2013.

  

KOMENTARZE

 • Andrzej...
  Na co Ty liczysz ?..

  To zwykli szabesgoy.

  Pozdrawiam :)
 • @SpiritoLibero 10:09:28
  A założysz się, że poczucie odpowiedzialności za kulturę pamięci społeczeństwa sieci, da Polsce lepsze owoce niż polityki historyczne ery Gutenberga ? To kwestia ciekawości prawdy.

  I naszej, Gilarski, Madej, Tokarczuk, ..., sumy wiary + wiedzy + wytrwałości.
 • @Andrzej Madej 10:30:39
  Masz racje.
  Mój koment był na zasadzie L'avvocato del diavolo.

  Pozdrawiam z płaczącej Warszawy :)
 • @SpiritoLibero 11:15:44
  To ofiara Warszawy, była ostatnim militarnym głosem Polaków dla umacniania humanizmu w Europie Środkowo - Wschodniej.

  Dziś zamiast się zabawiać w adwokatowanie Hitlerowi, Stalinowi czy innym Banderom, trzeba by się skupić na odpowiedzialności za tradycję walki o wolność naszą i waszą.
  Dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie ma zadanie tak proste jak konstrukcja cepa. Czy ten konkretny, nowo wybrany, dyrektor, temu zadaniu podoła, zobaczymy.

  Kraków - Kresy - Warszawa wspólna sprawa :)
  Bądźmy dobrej myśli :)
 • @Andrzej Madej 11:44:56
  Jasne.

  Jako Kujawiak popieram a nawet bardzo Popieram :)
 • Odpowiedź dyrektora z 14 sierpnia 2013
  W liście odpowiedzi na nasze wystąpienie, pan dr Janusz Mierzwa dyrektor Muzeum napisał: "... pozwalam sobie zwrócić uwagę na fakt dość luźnego związku pomiędzy podniesioną przez Państwa tematyką a profilem działalności Muzeum Armii Krajowej w Krakowie."

  Trzeba zatem rozpocząć od wyjaśnienia, czy profil działalności Muzeum Armii Krajowej powinien obejmować historię II Rzeczpospolitej w granicach ustalonych w Wersalu, czy w Jałcie

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

ULUBIENI AUTORZY