Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
216 postów 2426 komentarzy

Społeczeństwo inwestorów

Andrzej Madej - Od urodzenia praktyk przedsiębiorczości.

Etos Kresów dziedzictwem Armii Krajowej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Porzucony przez zdrajców Polski, etos Wschodnich Kresów Rzeczpospolitej, powinien być kultywowany przez kustoszy dziedzictwa Armii Krajowej. I nie ma co czekać na Pana Ministra.

List otwarty do
Dyrektora Muzeum Armii Krajowej 
im. Generała Emila Fieldora „Nila”
w Krakowie
  
Uczestnicząc od wielu lat w kultywowaniu dziedzictwa Polski na środkowo - wschodnich terenach dawnej Rzeczpospolitej, widzimy potrzebę wyraźnego wskazywania przykładów działań dobrosąsiedzkich, potwierdzających skuteczność aksjologicznych fundamentów naszego Państwa wielu narodów.
Korzystamy przy tym z dziedzictwa najlepszych momentów naszej tradycji, jak choćby ustaleń Unii horodelskiej w 1413 roku, czy też jej odnowienia w 1861 roku.
 
Waga tych dwóch dziejowych zdarzeń i ich dobra pamięć na ziemi hrubieszowskiej, były dla nas inspiracją do współorganizacji Alei Róż Solidarności. Miejsc pamięci Ukraińców mocnych sumień chroniących polskich sąsiadów przed mordami OUN UPA w trakcie II wojny światowej. Pierwszą tablicę odsłoniliśmy dzięki zaangażowaniu Towarzystwa Miłośników Ziemi Horodelskiej, przy rynku w Horodle 25 września 2010 roku. Rok później grupa młodzieży z krakowskich liceów, uczestniczyła tam w konferencji poświęconej tradycji polskiego unionizmu.
 
Sądzimy, że powstanie Alei Róż Solidarności, może być dobrym przyczynkiem do publicznego rozważania współczesnych wyzwań w relacjach Polaków z Ukraińcami. Potrzeba takiej debaty, była szczególnie widoczna w trakcie tegorocznych obchodów 70 – lecia ludobójstwa na Wołyniu i we wschodniej Małopolsce.
 
Dlatego zwracamy się do Pana z propozycją zorganizowania w Muzeum Armii Krajowej Konferencji poświęconej znaczeniu prawdy we współczesnych relacjach pomiędzy narodami złączonymi wspólnotą rodowodu politycznego dawnej Rzeczpospolitej. Liczymy na przedstawienie w jej trakcie nie tylko opinii Polaków, lecz również Ukraińców, Białorusinów, Litwinów, Niemców czy Żydów.
 
Deklarujemy swoją społeczną aktywność tak w trakcie przygotowywania, realizacji jak i upowszechniania rezultatów Konferencji.
 
Mirosław Gilarski
Andrzej Madej 
Wiesław Tokarczuk    
 
Kraków, 2 sierpnia 2013.

  

KOMENTARZE

 • Andrzej...
  Na co Ty liczysz ?..

  To zwykli szabesgoy.

  Pozdrawiam :)
 • @SpiritoLibero 10:09:28
  A założysz się, że poczucie odpowiedzialności za kulturę pamięci społeczeństwa sieci, da Polsce lepsze owoce niż polityki historyczne ery Gutenberga ? To kwestia ciekawości prawdy.

  I naszej, Gilarski, Madej, Tokarczuk, ..., sumy wiary + wiedzy + wytrwałości.
 • @Andrzej Madej 10:30:39
  Masz racje.
  Mój koment był na zasadzie L'avvocato del diavolo.

  Pozdrawiam z płaczącej Warszawy :)
 • @SpiritoLibero 11:15:44
  To ofiara Warszawy, była ostatnim militarnym głosem Polaków dla umacniania humanizmu w Europie Środkowo - Wschodniej.

  Dziś zamiast się zabawiać w adwokatowanie Hitlerowi, Stalinowi czy innym Banderom, trzeba by się skupić na odpowiedzialności za tradycję walki o wolność naszą i waszą.
  Dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie ma zadanie tak proste jak konstrukcja cepa. Czy ten konkretny, nowo wybrany, dyrektor, temu zadaniu podoła, zobaczymy.

  Kraków - Kresy - Warszawa wspólna sprawa :)
  Bądźmy dobrej myśli :)
 • @Andrzej Madej 11:44:56
  Jasne.

  Jako Kujawiak popieram a nawet bardzo Popieram :)
 • Odpowiedź dyrektora z 14 sierpnia 2013
  W liście odpowiedzi na nasze wystąpienie, pan dr Janusz Mierzwa dyrektor Muzeum napisał: "... pozwalam sobie zwrócić uwagę na fakt dość luźnego związku pomiędzy podniesioną przez Państwa tematyką a profilem działalności Muzeum Armii Krajowej w Krakowie."

  Trzeba zatem rozpocząć od wyjaśnienia, czy profil działalności Muzeum Armii Krajowej powinien obejmować historię II Rzeczpospolitej w granicach ustalonych w Wersalu, czy w Jałcie

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930