Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
314 postów 3336 komentarzy

Społeczeństwo inwestorów

Andrzej Madej - Od urodzenia praktyk przedsiębiorczości.

Orzeł sieci

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Albo cyfryzacja społecznej gospodarki rynkowej ułatwi samodzielne powiększanie dobrobytu albo światowy rząd podejmie sterowanie naszymi potrzebami.

 

Jutrzenka ekonomii potrzeb

W rozważaniach o świecie po pandemii, coraz więcej uwagi poświęcamy konieczności zmiany logiki gospodarowania. Akademickie nurty postmodernizmu kulturowego i neoliberalizmu ekonomicznego, skupione od wieku na redukowaniu człowieka do produktywności i konsumeryzmu, przestaną mieć ochronę politycznych eksponentów interesów globalnych korporacji.
 
Pisuję o spodziewanej zmianie od kilku lat, wskazując na znaczenie sektora dobroczynności, czyli obszaru subsydiarności pracy komercyjnej pracą solidarną, dla podnoszenia dobrobyty w gospodarce opartej na wiedzy. Powstają też zawodowe ośrodki refleksji nad fenomenem solidarności, jako wartością kluczową dla przechodzenia od epoki ekonomii pragnień do epoki ekonomii potrzeb.
 
Ale dopiero wirusowe unaocznienie naszej nieporadności w korzystaniu ze zdalnych usług społecznych, stawia przed politykami problem efektywności wykorzystania cyfrowych technologii, w poszerzonych wymiarach czasu i przestrzeni naszej kultury. Stawia problem efektywności pomocniczego wsparcia samodzielności gospodarstw domowych, dla cyfrowo indywidualizowanych potrzeb uczenia, leczenia, opieki.
 
 
Tsunami deficytu budżetowego
 
Gigantyczne długi zaciągane przez rządy na ratowanie bytu podmiotów pozbawionych warunków dla pracy wymiennej, prędzej czy później powinny zostać zaspokojone podatkowymi efektami przedsiębiorczości. Nawet wliczając po drodze falę bankructw, państw o ograniczonej odporności na zapaść przychodów podatkowych 1.
 
Wobec zagrożenia bankructw publicznych systemów edukacyjnych, ochrony zdrowia, pomocy społecznej, emerytalnych, sprawiedliwości 2, już pojawiają się plany światowego zjednoczenia zarządzania biedą. Plany wyrosłe z tych ideologii, których realizacja 100 lat temu wkręciła pół Europy w spiralę etatystycznej nieporadności i despotycznego zniewolenia.
 
Alternatywą jest taka strategia wykorzystania cyfrowej gospodarki, by innowacje dla potrzeb wolności i solidarności, poprawiając samodzielność i inwestycje gospodarstw domowych, powiększały zasoby budżetów narodowych. Korzystając ze świetnie rokującej dynamiki wzrostu zdalnego handlowania (e-commers).
 
 
Zmierzch spirali konsumpcjonizmu
 
Ale nawet najbardziej sprawna infrastruktura wymiany towarów czy praw, nie odtworzy przed pandemijnej równowagi wytwarzania i konsumowania. Prawie sto lat temu wiodące państwa świata tak nakręciły możliwości konsumpcji, że pobudzając wytwarzanie powiększyły strumienie podatków.
 
Co wprawdzie skutkowało licznymi nierównowagami w rozkładzie bogactwa, ale pozwoliło na utrzymywanie globalnej stabilności finansów prywatnych i publicznych. Załamywanej na naszych oczach, przez para wojenne interwencje naszych rządów.
 
Nie sądzę by spirala konsumpcyjnych pragnień, mogła przetrwać w czasach e-commers bez osobistych spotkań w fizycznych galeriach pożądliwości. I nie sądzę również, by warto tego żałować.
 
 
E-wsparcie praco-dzielności
 
Szukając strumieni wzrostu podatków, czy to z opłat za nabywanie dób i usług, czy to z opłat za korzystanie z dochodu, trzeba nam zatem poszerzyć perspektywę nowych potrzeb o ten zakres kultury powiększonego czasu i przestrzeni, który wykorzystuje pracę wykonywaną w domu dla bezpośredniego podnoszenia dobrobytu własnego i swoich bliskich. W tym dla usmażenia jajecznicy, choć za to rząd nie dostanie VAT-u.
 
Oparcie takiej logiki gospodarowania na postawie „pracodzielności” jako piątej cnocie kardynalnej cywilizacji łacińskiej, zostało sformułowane pięćdziesiąt lat temu przez księdza Czesława Bartnika, jako esencja lubelskiej szkoły personalizmu. Jeszcze wcześniej wyraził tą wartość polskiej kultury Cyprian Kamil Norwid słowami: „Bo praca jest, by się zmartwychwstało”.
 
Siła tego aksjologicznego fundament odważanej pracy ekonomistów, pozwala praktykom skupić się na instytucjach i instrumentach infrastrukturze społecznej gospodarki rynkowej.
 
 
Telemedyczne laboratorium zmian
 
Telemedycyna jako najpilniejszy do modernizacji obszar usług społecznych, konstytucyjnie wymaga zastosowania mechanizmów publicznego wsparcia. Wymaga ustroju pomocniczości dla solidarności.
 
Współpłatność zdalnych usług medycznych jako świadczeń zdrowotnych uzupełniających jest pierwszym poziomem kontroli efektywności świadczeń publicznych. Jako kolejne dwa poziomy kontroli efektywności wskazuję na ubezpieczeniowe fundusze narodowy (Narodowy Fundusz Telemedyczny) i samorządowe (Międzyzakładowe Fundusze Telemedyczne).
 
 
Rys. 1. Model systemu ochrony zdrowia w cyfrowo poszerzonym ustroju społecznej gospodarki rynkowej. Opracowanie własne Andrzej Madej.
 
Na rysunku 1 przedstawiam te instytucje wraz z ubezpieczycielami komercyjnymi w polu Ubezpieczeń społecznych. Połączonym z polem Gospodarstw domowych, polem publicznego poznawania dla zdrowia, nazwanym Krakowska Agora Zdrowia. Dopiero na takim fundamencie kompetencji, oprzeć się powinien popyt na bezpośrednie (miejscowe) i zdalne (sieciowe) usługi społecznej gospodarki rynkowej.
 
 
Przedsiębiorczość sieci
 
Przedstawione elementy i ich powiązania tworzą mozaikę tak bardzo oderwaną od codzienności, że ich rozpoznawanie wymaga od czytelników wielkiej mobilizacji. Ale organizatorzy i praktycy telemedycyny nie mają już wątpliwości, że warunkiem jej efektywności jest kompetencja określona funkcjach pięciu dolnych pól modelu SGR.
 
Podobnie jak nie mamy wątpliwości, że organizacja rynku zdalnych usług medycznych, musi się oprzeć na bardziej skomplikowanym modelu, niż organizacja rynku bezpośrednich usług medycznych. Modelu ułatwiającym zaufanie pomiędzy pacjentem a lekarzem, dzięki przejrzystej standaryzacji ofert i płatności.
 
Co przedstawiałem w pięciu wcześniejszych tekstach, w przekonaniu, że potrzeba wprowadzenia nowego modelu społecznej gospodarki rynkowej dotyczy wszystkich zdalnych usług społecznych cyfrowej Polski.
 
 
1Albo zepchniętych do takich bankructw przez politycznych terrorystów.
2Taką wątpliwość-zagrożenie postawiłem w tekście Cyfryzowanie Temidyhttps://si.neon24.pl/post/153053,cyfryzowanie-temidy

KOMENTARZE

 • pobudka !!!
  Ja to podziwiam Panie Andrzeju Pańskie oderwanie od rzeczywitości.
  Dla mnie wygląda to tak jakby wieziono Pana w wagonie bydlęcym na Syberię, a Pan dziwił się współpasażerom, że nie zabrali olejku do opalania, kostiumów kąpielowych i nie dyskują z entuzjazmem o lokalnych smakołykach, trunkach i atrakcjach jakie tam na nich czekają. :-(
 • @Nibiru 18:48:19
  Znakomita większość tekstów na tym portalu jest o mniejszych i większych demonach niszczący naszą Ojczyznę. Jestem ich świadom, nie mniej niż inni blogerzy.

  Wolność ma sens i cenę.
  Zamiast przeklinać ciemności - zapal świeczkę (Chińskie).
 • prawdziwa rewolucja nastąpi dopiero wtedy
  gdy będzie można najeść się cyframi,

  dopiero wtedy uwierzę, że "cyfryzacja" ma sens.
 • @interesariusz z PL 19:23:42
  Pisze Pan:
  "... gdy będzie można najeść się cyframi, ..."

  To będzie ideał "Internetu Rzeczy".
  Ja jestem misjonarzem "Internetu Ludzi".
 • Autor
  mógłbym grzeczniej, ale grzeczniej na pewno nie dotrze -

  po co pan takie brednie wypisuje? Powszechna cyfryzacja za chwilę spowoduje, że za chwilę nie zrobi pan kroku bez zgody operatora. Ani pan nie pierdnie, anie się nie upije, ani nie pomyśli krzywo - bo pana zawieszą albo zdezaktywują, a w najlepszym przypadku pozbawią bezgotówkowych środków do życia. Wyłączą samochód bo pan przekroczy prędkość o 5, albo ograniczą dostęp do tv. Albo lodówka pana zakabluje, że podjada pan nocą - i zamkną lodówkę.

  A jak stracą cierpliwość, zdetonują czipa - i pan odparuje. Albo jak uznają że pan za stary i ciąży społeczeństwu

  niechże się pan zastanowi co pan plecie, bo już nie chcę napisać pier...mniejsza z tym
 • @Andrzej Tokarski 23:31:53
  Ochroną jest wspólnota.
  Nie ma wolności bez solidarności.

  Uszy w górę.
  Internet Rzeczy to ideologia.
 • @Andrzej Madej 00:20:41
  co mi po uszach, gdy nos tonie w - cyfrowym - gównie
 • Kto ma oczy - ten widzi
  Napisał Pan wczoraj na Neon24:

  " ...jakby to Państwu powiedzieć, żeby nie straszyć zanadto…. - jakbym mógł powiedzieć, że mamy wojnę – to mógłbym to określić dobrą wiadomością.

  Dobrych wiadomości jednak nie ma – zła jest za to taka, że mamy co najmniej dwie wojny. A nawet gorzej: te dwie wojny są wojnami – z nami, z obywatelami. Jedna wielka wojna została wytoczona całej populacji świata. Skoordynowany atak na większość społeczeństw, popierany przez globalne elity władzy, wspierane przez media, wspierane przez międzynarodowe organizacje w rodzaju ONZ, czy WHO (World Horror Organization?). Atak wspierany również przez międzynarodowe środowiska naukowe, głównie medyczne. Atak bezwzględny – pojedynczy lekarze, czy naukowcy poddający w wątpliwość statystyki dotyczące skali rzekomej pandemii – są zastraszani, spotykają się z naciskami, groźbami zwolnienia z pracy, czy wręcz uwięzienia lub śmierci. ...

  ... Potomkowie Sarmatów – liczcie na siebie. Żadne modły do żydowskich fantomów nic wam nie dadzą! Żydowskie fantomy mają was i wasze modły - w dupie.
  "
  https://att.neon24.pl/post/154645,wici-wici-wici

  I dostał Pan pod tym tekstem sporo życzliwych komentarzy.
  Dużo nas różni.
  Szkoda słów.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY