Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
314 postów 3336 komentarzy

Społeczeństwo inwestorów

Andrzej Madej - Od urodzenia praktyk przedsiębiorczości.

Petycja Obywatelska - Debata o kulturze zdrowia

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zmiany gospodarowania wprowadzane do kultury zdrowia wpłyną na przyszłość ludzi, rzeczy i pamięci każdego Miasta.

Pozyskanie przez Gminę Kraków nowych terenów poszpitalnych w centrum Krakowa pozwala na zachowanie tradycji tego miejsca koncentracji usług ochrony zdrowia, z właściwym dla samorządu przesunięciem ich przedmiotu z interwencji medycznej na profilaktykę chorób.
 
Przed przeprowadzeniem konkursu urbanistycznego na koncepcję ideowo-funkcjonalną dla tego obszaru, właściwym będzie jednak poszerzenie Strategii Rozwoju Krakowa o nowe wartości i cele oraz samorządowe rozpoznanie kierunków i tempa zmian w systemie ochrony zdrowia.
 
Przedstawiona poniżej druga nasza Petycja obywatelska do Prezydenta Krakowa, odpowiada na tą drugą potrzebę, wynikającą ze słabości Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020.

 
Petycja
o wszczęcie debaty społecznej
na temat kierunków zmianw systemie ochrony zdrowia
oraz wynikających stąd
wskazań dla planowania przestrzennego w Krakowie.
 
W związku z przygotowaniami władz Kraków do zagospodarowania poszpitalnego rejonu ulic Kopernika i Śniadeckich dla realizowania programów ochrony, promocji i wychowania w dobrej kondycji zdrowotnej, postulujemy otwarcie debaty o kierunkach zmian w systemie ochrony zdrowia, w tym zwłaszcza ustroju profilaktyki chorób i przewidywanych jej formach, które mogłyby znaleźć swoje miejsce w szczególności w obrębie wymienionych, historycznych terenów dawnej dzielnicy Wesoła.
 
Uzasadnienie
 
Stanowisko Towarzystwa Urbanistów Polskich z dnia 14 listopada 2019, zajęte w toczącej się debacie o miejscowym planie zagospodarowania „Wesoła – Rejon ulicy Kopernika”, rekomendujące poświęcenia tego obszaru idei „Wychowania dla zdrowia od poczęcia do później starości”, postawiło przed specjalistami ochrony zdrowia oraz ekonomistami pytania o oczekiwany zestaw funkcji kultury zdrowia w publicznych przestrzeniach, uwzględniający także zmiany wywoływane procesem modernizacji cyfrowej.
 
Wypracowane w latach 2017-2020 rekomendacje Grupy Inicjatywnej Krakowskiej Strategii Profilaktyki Medycznej, wskazują, że warunkiem efektywności cyfrowo specjalizowanego systemu ochrony zdrowia będzie rozwój kompetencji medycznych wykorzystujących otwarte laboratoria sprawdzania stanu zdrowia. Projektowaną instytucję świadczenia usług kontroli zdrowia i edukacji medycznej określono terminem Krakowska Agora Zdrowia.
 
Praktyka zestawiania narzędzi i technologi cyfrowego poznania, w instytucje laboratoryjnego sprawdzania stanu zdrowia, jako podstawa dla kompetencyjnego korzystania z telemedycyny, jest obecnie wprowadzana do systemów ochrony zdrowia najbardziej rozwiniętych krajów. Aby wykorzystać te doświadczenia w Krakowie, Andrzej Madej opracował propozycję Konkursu urbanistycznego na koncepcję ideowo-funkcjonalną Krakowskiej Agory Zdrowia i wystąpił o sfinansowanie go ze środków Budżetu Obywatelskiego.
 
Sformułowanie precyzyjnych warunków tego Konkursu wymaga określenia ram aksjologicznych i finansowych dla przyszłych polityk społecznych i przedsięwzięć gospodarczych, determinujących instytucje, formy i skale aktywności na tym terenie. Są w tym zagadnienia z zakresu usług społecznych, regulowane przez samorządy oraz z zakresu aktywności gospodarczej i zdrowia publicznego, regulowane przez władze krajowe.
 
Dla uzupełnienia ram aksjologicznych polityk społecznych podejmowanych przez Krakowską wspólnotę samorządową, Andrzej Madej wystąpił w dniu 2 czerwca 2020 roku z petycją o wprowadzenie do Strategii Rozwoju Krakowa 2030 trzech elementów: (1) kluczowa wartość rozwoju: Solidarność międzypokoleniowa, (2) cel operacyjny: Wspieranie pracy solidarnej gospodarstw domowych, (3) cel operacyjny: Wspieranie partnerstw solidarnego rozwoju wiedzy.
 
Natomiast określenie ram finansowych dla podmiotów świadczących usługi zdrowotne, wymaga prognozy zmian systemu ochrony zdrowia. Zmian wynikających z jednej strony z procesu cyfrowej modernizacji gospodarki opartej na wiedzy, z drugiej z procesu wprowadzania nowych technologii medycznych i nowych sposobów finansowania świadczeń medycznych.
 
Przewidując wynikające ze światowych doświadczeń kierunki tych zmian, w celu zaplanowania tempa wprowadzania nowych instytucji i usług społecznych z zakresu profilaktyki chorób, proponuje się zebranie opinii ekonomistów oraz specjalistów od ochrony zdrowia co do form, struktur i prognozowanych momentów politycznego wprowadzenia w Polsce następujących zasad:
 
(1) Współpłatność za usługi medyczne.
(2) Konkurencyjność instytucji ubezpieczeniowych.
(3) Spójność systemu profilaktyki chorób.
 
Rezultaty debaty ułatwią identyfikację i zaspokojenie oczekiwań mieszkańców i umocują inicjatywę „Wychowania dla zdrowia od poczęcia do później starości” w strategii rozwoju, polityce przestrzennej i dokumentach planistycznych Krakowa. Ułatwi to zapreliminowanie oczekiwań instytucjonalnych i finansowych w dokumentach planistycznych, zabezpieczenie i zagospodarowanie miejsca dla usług profilaktyki chorób i promocji zdrowia w Krakowie.
 
 
Składający Petycję:
Grupa Inicjatywna Krakowskiej Strategii Profilaktyki Medycznej
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Koło Parafialne nr 9 Bieżanów, Kraków
Stowarzyszenie 10 Czerwca, Kraków
Stowarzyszenie Cracovia Urbs Europaea, Kraków
Małopolskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej
Oddział Małopolski Towarzystwa Urbanistów Polskich
 

Kraków, 23 lipca 2020. 

KOMENTARZE

 • Debata społeczna i ekspercka na temat zmian w systemie ochrony zdrowia
  jest jak najbardziej potrzebna,

  między innymi w temacie likwidacji absurdu polegającego na uspołecznieniu kosztów kształcenia medyków i na prywatyzacji zysków z pomocy medycznej.

  Nas obchodzi nasze życie, a nie jakaś przepychanka w Krakowie.

  Nas obchodzi to, czy w szpitalach będą nas leczyć, czy zabijać!

  Nas obchodzi to, czy pozostawią nam wybór dotyczący metody leczenia, czy będziemy przymuszanym obiektem eksperymentów biologicznych.

  Nas obchodzi to, czy pozwolą nam nadal komunikować się ze sobą w celu pozyskania informacji pomocnych do odzyskania zdrowia, i profilaktyki.
 • @interesariusz z PL 10:34:37
  Pisze Pan.
  "Nas obchodzi nasze życie, a nie jakaś przepychanka w Krakowie. ..."

  A ja myślę, że "Was" obchodzi tylko zaznaczenie swojego "Ja" na cyfrowej estradzie.

  Proszę próbować. Śpiewać każdy może, ...
  https://www.youtube.com/watch?v=ENvAmLuj5ko
 • @Andrzej Madej 11:02:00
  Ja chciałbym ratować ludzi, a Pan przy okazji zarobić.
 • @interesariusz z PL 16:00:07
  Uważam, że żadna praca nie hańbi.
  Nawet zarobkowa.

  Dlatego nie czuję się obrażony :)
 • Zamiast
  "poszerzać strategie rozwoju Krakowa o nowe wartości i cele" koniecznym jest wydatnie poszerzyć ilość pieniędzy na realizację skutecznej opieki medycznej nad Krakowianami tak, aby Pacjent nie czekał 3 lata na operację zaćmy i 2 lata na endoprotezę. Pieniądze na ten cel należy wziąć z radykalnej redukcji etatów Urzędu Miasta, Pańskiego nie wyłączając, dotacji na Grupę Inicjatywną Krakowskiej Strategii Profilaktyki Medycznej
  Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Koło Parafialne nr 9 Bieżanów, Kraków
  Stowarzyszenie 10 Czerwca, Kraków
  Stowarzyszenie Cracovia Urbs Europaea, Kraków
  Małopolskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej
  Oddział Małopolski Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz zaprzestania finansowania wszelkich debat nad petycjami, inicjatywami, prognozami, cyfryzacjami itp. Chce Pan może zaprzeczyć, że Miasto finansuje wszystkie te zbędne Pacjentom kółka parafialne i stowarzyszenia? A zamiast po próżnicy mielić ozorami i brać na to nasze pieniądze, proszę się zająć dystrybucją płaconych przez nas podatków na krakowskie poradnie, ambulatoria i szpitale.
 • @Andrzej Madej 16:22:32
  Jednak zbędnego służbie zdrowia wodolejstwa stowarzyszeń i kółek parafialnych pasożytujących na naszych podatkach pracą nazwać nie można.
 • @interesariusz z PL 10:34:37
  Tak, nas Krakowian to przede wszystkim obchodzi a także, jak wydajecie nasze pieniądze. Z Pana tekstu wynika, że bardzo źle. Trwonicie je na "projekty i debaty" zamiast dać sprzątaczce szpitalnej, żeby chociaż basen po operacji przyniosła Pacjentowi.
 • @Andrzej Madej 16:22:32
  "Uważam, że żadna praca nie hańbi.
  Nawet zarobkowa."

  Potrzeba wolontariuszy do opieki nad chorymi.
 • @viridiana 06:50:41
  Pisze Pani/Pan fałszywie i agresywnie o sprawach których nie zna.

  Nie będę się do tego odnosił.
 • @Pedant 07:33:39
  "Potrzeba wolontariuszy do opieki nad chorymi"

  Zgoda.
 • @Andrzej Madej 08:09:43
  A w którym miejscu moje twierdzenia są fałszywe? Wystarczająco dobrze znam się na realiach krakowskiej służby zdrowia, rozbuchanej etatyzacji Urzędu Miasta i sponsoringu KK. 2 lata czekaliśmy na pozwolenie postawienia...blaszaka na naszej ziemi! Pensja kapelana szpitalnego jest równa wynagrodzeniu...lekarza specjalisty, za to wyższa od psychoonkologa! Panu zaś najlepiej zostać pacjentem czerwonej lub białej chirurgii (nie, żebym czegoś złego życzyła, po prostu w celach poznawczych) i wziąć woreczek 5 zł na basen.
 • @Andrzej Madej 08:11:04
  Pewnie, będą harować za darmochę a Jehowa ześle im mannę niebieską. Może Pan do nich dołączy? Praca darmowa też nie hańbi.
 • @viridiana 21:50:22
  Stawiając wcześniej głupawe insynuacje o złej woli instytucji podpisujących przedstawioną w tekście Petycję, postawiła się Pani poniżej mojej chęci do kontaktu.
  Życzę zdrowia.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

ULUBIENI AUTORZY